עשו צ׳קאפ פיננסי חינם עם אורי קוסקאס עכשיו!

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר עדיפות מבין סוגי ההשקעות השונים. ובכל זאת, כחלק מגיוון ופיזור השקעות החלטתי לחפש הזדמנויות ייחודיות וכמובן לעשות המון שיעורי בית לפני שאני מקבל החלטה ולנסות אולי כן למצוא נכס להשקעה בחו”ל

האמת, שבתור בעל לאישה אמריקאית ואחרי מספר שנים שחייתי בארה”ב, בצורה טבעית שקלתי את ארצות הברית כמובן, בנוסף בחנתי מספר אזורים במזרח ומערב אירופה, יוון, ואפילו את מרוקו שלמען האמת נשמע הכי אטרקטיבית מהמון סיבות שונות והראשונה בהן היא התשואה אך לצערי הסיכון היה יחסית גבוה.

רוצים לשמוע את המאמר בקובץ אודיו? אתם יכולים לעשות את זה על ידי לחיצה על ה״פליי״ בקובץ שמופיע למטה:

 לפני שאצלול אתכם ואפרט לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על נדל״ן בפורטוגל, אני ממליץ לכם לצפות בסרטון שלי עם פרופסור ירון זליכה. בסרטון אנחנו מדברים על השקעות נדל״ן בחול בכלל, ובפורטוגל בפרט.

הסרטון נמצא כאן למטה 👇

אורי קוסקאס וירון זליכה סוקרים השקעות נדלן בפורטוגל 

נדל״ן בפורטוגל - תוכן עניינים

נדלן בפורטוגל

לפי הכותרת של התוכן סביר להניח שכבר הבנתם, החלטתי אחרי הרבה מחקר ומחשבה להשקיע ולהתקדם עם קניית נדלן בפורטוגל.חשוב לי להדגיש בשלב זה שכל הנתונים המספריים שכתובים בתוכן זה הינה נכונים למועד הכתיבה שלהם וסביר להניח שלא יהיו תקפים בעתיד כתוצאה מדינימיות השוק אבל אשתדל לעדכן מידי פעם את הנתונים.
אני אפרט את כל הסיבות כאן אבל בשורה התחתונה, עשיתי את זה בגלל יתרון מרכזי אחד שקיים בהשקעות נדלן בפורטוגל מבחינת הזדמנות, יתרון מרכזי שפשוט שיכנע אותי והוא נושא המימון. הבנקים הגדולים ביותר בפורטוגל נותנים משכנתא בתנאים שיכולים להגיע אפילו ל-90% מימון בריבית של כ-1% (צמודת מדד היוריבור) בשנה ל-30 שנה ואפילו (כמו שקרה במקרה שלי) לקבל שנתיים גרייס שזה אומר שמשלמים אך ורק את הריביות ולאחר שנתיים מתחילים לשלם גם את הקרן וגם את הריבית. נכון ליולי 2022 תנאי ההלוואה הינם פחות טובים ומדובר על כ-75% מימון בלבד והבסיס להצמדה עדיין עומד על כ-1% אבל מדד היוריבור עלה.

 ובכל זאת, מימון זה ממש לא סיבה להשקיע במדינה וחייבים להתקיים גם סיבות ודרישות נוספות שאני חושב שצריך לקחת בחשבון כאשר שוקלים לרכוש דירה או נכס בחו”ל. אמנם, במידה ומדובר בשוק איכותי וטוב כמו ישראל למשל למימון יש משקל עצום כי למשל במידה והיו תנאי מימון כאלה בישראל מצב הביקוש בישראל היה בהרבה יותר קיצוני וגבוהה ביחס למה שמה היום. בנוסף, תנאי מימון טובים וגבוהים הופכים את ההחזר על ההון העצמי לבוא לידי ביטוי בצורה משמעותית וגבוהה יותר.

האם כדאי לרכוש נדלן בפורטוגל?

אז אוקי מימון הבנו, מה עוד קורה בפורטוגל ורלוונטי מנקודת מבט של השקעות נדלן בפורטוגל?  אז קודם כל לגבי פורטוגל עצמה צריך להכיר שהאקלים טוב לאורך כל השנה, חופים פנטסטיים עם אתרי גלישה ובילוי, אוכל נהדר, איכות חיים גבוהה ועלויות מחיה נמוכות, תשתיות טובות, היצע חינוכי ותרבותי עצום והעובדה שהמדינה נחשבת לבטוחה ויחסית אין לה סכסוכים או איומים עם מדינות שכנות. כל אלה הן רק חלק מהסיבות הבסיסיות שהפכו את פורטוגל לאופציה יחסית סולידית ובטוחה להשקעות נדל”ן מניב גם מהאפיק של תיירות וגם של השכרה למקומיים. 

בנוסף הפורטוגזים הם בעלי השכלה גבוהה וכמעט מחציתם יודעים לדבר לפחות שפה זרה אחת, בעיקר אנגלית וזה חשוב ועוזר גם להתנהל מולם מבחינה בירוקרטית.

4 סיבות לקנות דירה להשקעה בפורטוגל (סרטון קצר)

תיירות בפורטוגל 

מבחינת תיירות, פורטוגל נבחרה ליעד הטוב ביותר; המדינה הטובה ביותר בעולם לביקור ויעדי הגולף והחופים הטובים ביותר באירופה לפי פרסי World Travel Awards. לאחרונה היא גם הייתה המדינה האירופית הראשונה שקיבלה את חותמת “מסעות בטוחים” שהוענקה על ידי מועצת הנסיעות והתיירות העולמית. זה מאפשר לנוסעים להכיר בפורטוגל כמי שאימצה פרוטוקולים סטנדרטיים בריאות והיגיינה גלובליים כדי לאפשר למבקרים לחוות “נסיעות בטוחות”.

מחירי נדלן בפורטוגל

טוב בואו נרד לחלק היותר מעניין בכל הנושא של נדל”ן בפורטוגל. הבנו שיש אחלה תנאי מימון, המדינה נחשבת לבטוחה והביקוש בה גבוה אבל בשורה התחתונה אם בהשקעות נדלן עסקינן, צריך לבחון את מחירי הנדל”ן מבחינת השקעות נדל”ן בפורטוגל. אז יחסית למחירים בישראל המחיר עבור מטר לפי אזורי ביקוש הינו יותר זול בצורה משמעותית. 

אבל צריך להבין שרכישת בית בפורטוגל התייקרה בהרבה כאשר המחירים עלו ב-56.8 אחוזים בין 2010 לרבעון השלישי של 2021.

אם לדייק, מחירי הנכסים בפורטוגל החלו לעלות בצורה משמעותית יותר ב-2014 ומאז הם עולים.

השנהשינוי המחירים בממוצע ארצי
20154.9%+
20165.7%+
20177%+
20189.7%+
201911.7%+
20206%+
2021(מה שדווח עד כה על חלק מהשנה)5.46%+

אז מבחינת שווי עליית הנכס מחירי נדלן בפורטוגל, אפשר לראות שיש עלייה ברורה.

התשואה השנתית משכירות בפורטוגל -נדלן מניב פורטוגל

אז בדיוק כמו בישראל אין אחידות ותיאום בין הערים השונות ולמרות שכמובן עלות מגורים ושכירות עולה באזורי ביקוש השאלה שמשקיע צריך לשאול הינה-  לא מה גובה השכירות? אלה מהי השכירות ביחס לסה”כ סכום ההשקעה וגם ביחס להון העצמי.

בדיוק כמו בישראל גם ככל ששווי הנכס עולה ככה היחס לגובה השכירות עולה והתשואה השנתית יורדת. 

לדוגמא בתל אביב אמנם הנכסים מאד יקרים ועולים בקצב מטורף אך אם בודקים את התשואה השנתית עליהן משכירות מדובר על 1%-1.5% ואם נלך לפרפריה אז נמצא נכסים זולים משמעותית אך שהשכירות מניבה באזור ה- 4%-5%. 

אז כאשר מסתכלים על השקעות נדלן בפורטוגל ומחירי הנדלן בפורטוגל האמת שהמצב זהה לחלוטין לישראל. אם מסתכלים על אזורי ביקוש בליסבון העיר בירה אז מחירי הנדלן בפורטוגל גבוהים (עדיין יותר זולים ביחס למטר ורמת בנייה לישראל) והתשואה יכולה לנוע בין 1%-3% משכירות ואם מסתכלים על ערים אחרות למשל כמו פורטו ניתן לראות שהתשואה על הנכסים כבר יותר נעה לאזור ה-4%-7%. 

תשואה על הון עצמי בהשקעות בפורטוגל

אז לשאלה האם כדאי לרכוש נדלן בפורטוגל מבחינת שכירות ונדלן מניב, למען האמת השוק לא מביא איזו בשורה כמו מדינות אחרות שיודעות לייצר תשואה שנתית יותר גבוהה על סה”כ ההשקעה. אבל שוב צריך לזכור את החלק הכי חשוב! היתרון המרכזי בהשקעות נדלן בפורטוגל הן אחוז המימון הגבוהה ולכן אמנם על סה”כ ההשקעה התשואה טובה ויציבה אבל אם מסתכלים על התשואה ביחס להון העצמי שאנחנו שמים, התשואה היא מהגבוהות שקיימות בעולם. 

לדוגמא, אם רכשנו דירה ב-90 אלף יורו בפורטו שמכניסה 400 יורו כל חודש. נניח שהיינו צריכים לשים רק 18,000 יורו הון עצמי (כ-20 אחוז) והשכירות שנשארת בניקוי החזר המשכנתא הינו כ-200 יורו, אנחנו מסתכלים כבר על תשואה של נכס מניב עם מעל 13% ואם נסתכל גם על עליית הנכס ומכירתו נגיד לאחר 5 שנים בעלייה של שווי נכס בכ-20% (לפי עליית הנכסים בחמש השנים האחרונות עלה יותר) אז עושים גם בנוסף לשכירות עליית שווי נכס של 100% על הון עצמי.

אולי קצת סיבכתי את כל ההסבר לגבי השכירות אבל פשוט חייבים להבין את זה כשמחשבים כי זה חלק מהשיעורי בית ובדיקה שעושים שבוחנים אלטרנטיבות להשקעות אחרות.

למה להשקיע בפורטוגל? כל הסיבות בתמונה אחת 

הסיבות להשקיע בפורטוגל

ניתוח ותיאור אזורי השקעה פוטנציאלים בפורטו:

שם האזוררקעמחירי הנדל"ן
Ribeiraהאזור הצמוד לנהר המפריד בין Porto לבין Gaya. החלק הכי תיירותי אליו כולם מגיעים. בזכות החלק התלול של האזור, כמעט כל הדירות רואות מים – האזור הולך ומשתפל ככל שמתקרבים לנהר. הבנייה עתיקה בסגנון אירופאי (מגוון צבעים) והרשות המקומית רוצה לשמר את צביון האזור לכן רוב הנכסים הינם לשימור. אין תייר שלא היה בפורטו ועבר דרך האזור. כדי לעבור לצד השני של הנהר צריכים לעבור דרך Ribeira. אווירה רגועה ושקטה עם קולות של שחפים ברקע.4,500-7,000 יורו למ"ר.
Baixaמרכז העיר – העיר העתיקה. מגוון רחב של סוגי נכסים ועירוב של בנייה ישנה וחדשה. טיילת סנטה קטרינה המפורסמת עוברת באזור הזה. הרשות המקומית מקפידה לשמר את חזיתות המבנים כדי לשמר את המקורות. אזור רווי מסעדות, בארים ובתי מלון. תיירותי מאוד. אזור של צעירים וחיי לילה.4,000-6,000 יורו למ"ר.
Cedofeitaנמצא מערבית לאזור BAIXA ומאופיין כאזור מודרני יותר. בנייה חדשה, בארים, מסעדות, המוזיאון העירוני, הקמפוס המרכזי, חנויות בוטיק ושלל אטרקציות לבילוי. אפשר ממש להבחין בהבדל הנדלנ"י בין האזור המזרחי BAIXA לבין המערבי CEDOFEITA בבנייה החדשה. החלק המערבי הרבה יותר מפותח. להבדיל משאר האזורים, זה אזור שמאפיין גם מבנים גבוהים עיקרם מסחריים.5,000-8,000 יורו למ"ר.
Boavistaהאזור הידידותי יותר לכיס. מאופיין בארכיטקטורה היסטורית עם כיכרות ופארקים יוצאי דופן. מחירי הנדל"ן באזור נמוכים יותר כי האזור נמצא ברמת שימור מחמיר ולכן לא נמצא הרבה נדל"ן חדש ויוצא דופן. מאופיין גם כאזור של ריבוי מקומיים שגרים בו כדרך קבע.3,500-5,000 יורו למ"ר.
Bonfimהחלק המזרחי ביותר ב"טבעת" של פורטו. בשנים האחרונות; 2020 התחילה התחדשות משמעותית של האזור שכן נחשב אזור עתיק ללא ריבוי בבנייה חדשה. המקומיים אוהבים מאוד את האזור כי הוא קרוב למרכז והמחירים בו עדיין "זולים" יחסית לשאר האזור בתוך ה"טבעת". מאופין באוכלוסיה מקומית, דירות סטנדרטיות ובתי קפה נוחים ושכונתיים.3,500-5,000 יורו למ"ר.
Paranhosאזור הסטודנטים. בית החולים הגדול ביותר נמצא באזור הזה – בית חולים סאו ג'ואו. ריבוי של מגורי סטודנטים ובנייה חדשה של מעונות. שכונות רחבות ידיים והמון סטודנטים ברחובות. אזור הרבה יותר מודרני אך מאוד ממוקד לאוכלוסיית הסטודנטים. יש כמובן מקומיים שגרים באזורים אלו בזכות הקרבה לכביש המהיר "הטבעת".3,000-4,500 יורו למ"ר.
Ramaldeאזור מגורים של מקומיים בלבד. מאופיין בבנייה חדשה וישנה. הבנייה החדשה מודרנית מאוד בסטנדרט גבוהה ויוצא דופן. שכונות שקטות עם פארקים וטבע רחב ידיים. השקעה סולידית במחיר זול יחסית והכנסה בטוחה לאורך זמן.3,000-6,000 יורו למ"ר.

עלויות לרכישת נדלן בפורטוגל?

בדיוק כמו שרוכשים נכס בישראל, צריך להבין כמובן שגם בחו”ל ובפורטוגל בפרט כמובן, לצערי הרכישה לא מסתכמת בכמה כסף עלה הנכס בלבד ויש הוצאות נלוות. חלק מההוצאות הם מחירים קבועים וחלק הם נגזרת של שווי הנכס (כמו שבישראל למשל עורך דין, מתווך או מיסוי שמושפע משווי הנכס).

NIF number

כאשר אנחנו רוצים לרכוש נדלן בפורטוגל ולפחות חשבון בנק ולהתנהל מול רשויות המס בסופו של דבר יש תהליך בירוקרטי, הרבה ניירת וגם פתיחת ישות כלשהי שבמקרה של פורטוגל מדובר על NIF number שזה בעצם מספר מס אישי ואף אחד לא יכול לעשות שום פעילות פיננסית או עסק בלי המספר הזה.  הדרך המומלצת לעשות זאת היא בעזרת יועץ מס או עורך דין מקומי. הסכום יכול לנוע בין 1,000-2,500 שקל (500 יורו בערך) כאשר הרוב הולך על השירות עצמו ולא האגרה שהינה יחסית זולה.

עו”ד נדלן בפורטוגל

ליווי משפטי ברכישת נכס בפורטוגל 

 בדיוק כמו בישראל, גם בפורטוגל תהליך רכישת דירה נדרש עורך דין שיעשה את תהליכי הרישום המשפטי של הנכס, הערות אזהרה ועוד בקשות הנדרשות על ידי הבנק במקרה של לקיחת משכנתא. עלות עורך דין מקומי לכל התהליך הזה נע באזור ה-2,500 יורו . אגב, שכר עורך דין בפורטוגל זה מחיר אחיד כפי שדורש העורך הדין ולא כמו בישראל שמבקשים אחוז מסוים משווי הנכס.

נוטריון לפורטוגל

 כאשר רוצים לבצע תהליכים בפורטוגל אז בסופו של דבר נדרשים לעבור מספר תהליכים כמו למשל פתיחת חשבון בנק , הרכישה עצמה של הנכס, קבלת המשכנתא וכדומה. על מנת לעשות זאת ובפרט אם מדובר באזרח זר, נדרשים לספק מסמכים החתומים על ידי נוטריון ולכן יש לקחת הוצאות אלה בחשבון. מניסיון לפי כמות הפעמים שצריך להשתמש בנוטריון העלות הטוטאלית פה בארץ ובפורטוגל מגיעה לאזור ה-1,500 יורו.

עמלות ואגרות בפורטוגל

מדובר על כסף קטן אבל עדיין צריך להכיר שכמו בכל תהליך רכישת דירה בישראל, גם כאשר עושים השקעות נדלן בפורטוגל יש מספר אגרות כמו למשל פתיחת תיק משכנתא, שמאות והערכת נכס וכדומה. מנסיון סה”כ האגרות מגיע לאזור ה-720 יורו.

שלבים בתהליך רכישת דירה בפורטוגל

מיסוי נדלן בפורטוגל

אז בדיוק כמו שבישראל יש היטל השבחה, מס רכישה, מס שבח וכו. גם המיסוי בפורטוגל בתחום הנדלן רוצה לתת נגיסה ברווחיות המשקיעים. 

יש אמנת מס בין ישראל לפורטוגל ולכן אפשר לעשות תיאום מס אך בכל זאת צריך לדווח בשתי המדינות ולעשות תכנון מיסוי חכם בכל הקשור לתשלומי המס מרווחים.

 בהערת ביניים בתחום המיסוי בפורטוגל יש לציין שפורטוגל  מקלט המס הטוב ביותר של האיחוד האירופי לגמלאים ויחידים בעלי הון גבוה (פטור ל-10 שנים מרוב הכנסות המקור שאינן פורטוגליות). זוהי גם אחת המדינות המובילות בעולם לקנות ולהחזיק נדל”ן. 

לעניינו- בכל הקשור לנושא של השקעות נדל”ן בפורטוגל צריך להכיר מספר היבטים הקשורים למיסוי.

IMT מס העברה 

בשפה פשוטה מדובר על מס רכישה בפורטוגל לנכסים שנע באזור ה-5% מסה”כ גובה הסכום. מדובר על מס פרוגרסיבי. לדוגמא עד אזור ה-120 אלף יורו אין מס ומעל עד לסכום של 180 אלף יורו בערך זה 5% ומעל לזה המס מתחיל לעלות. מה שחשוב לדעת זה שאם מוכרים את הנכנס בתקופה של 24 חודשים (שנתיים) אז אפשר לקבל החזר של המס הזה וזה רלוונטי כמובן למי שרוצה להרוויח על ההון העצמי והעלאת הערך ולמכור.

IS מס בולים

סוג של מס ערך מוסף כמו מע”מ שפשוט צריכים להוסיף ועומד על 0.8% אחוז. 

תשלום מס רווח על שכירות בפורטוגל 

בישראל במידה והרווח משכירות עולה על כ-5,200 ש”ח אז יש מס פרוגרסיבי של כ-10% לדוגמא וישנו מנגנון דומה בפורטוגל שצריך להכיר.

 ועכשיו לחדשות המעצבנות, המס על רווחים משכירות בפורטוגל הינו 28%. במידה ומדובר בחברה מקומית אז זה 21% ולכן יכול להיות שזה עדיף במידה ויש כיוון לרכוש מספר רב של נכסים עם השנים ובתקציבים גבוהים יותר.  מין הסתם המס מחושב בניכוי ההוצאות ולהזכירכם יש הוצאות נלוות. אבל נניח שהמס היה אפילו בפורטוגל 0, בגדול בישראל עדיין היינו צריכים לדווח על הכנסות משכירות בפורטוגל וההכנסות האלה נחשבות לאדם הממוצע כרווחים מהשקעות ולא שכירות ולכן מס רווחי הון בכל מקרה מגיע לאזורים האלה. 

לצערי הרב זה העולם שחיים בו ואנחנו כבר יודעים שמערכת המיסוי בישראל ובכלל בעולם משחר ההיסטוריה לא הוגנת ובכל מקרה, כל שקל שנכנס ולא משנה מאיזו השקעה נדרש במיסוי. מה שמוביל למשקיעים רבים אשר פועלים מעבר לים לפעול כנגד החוק ולא לדווח ולחיות עם הסיכון שיתפסו בהעלמת מס.

*מיותר לציין אך אציין ואבהיר שאני כמובן ממליץ לפעול כחוק ולשלם מיסים כפי שנדרש ;).

טבלת הוצאות והכנסות לרכישת דירה בפורטוגל לדוגמא :

מחיר הנכס100,000 יורו
הון עצמי נדרש (20%)20,000 יורו
משכנתא (80%)80,000 יורו
תשלום חודשי של משכנתא ל-30 שנה עם ריבית של 1% לשנה 250 יורו
הכנסה משכירות חודשית (5% תשואה שנתית)420 יורו
(5%) IMT מס העברה5,000 יורו
מס בולים IS 800 יורו
נוטריון 1,500 יורו
אגרות ועמלות720 יורו
הוצאות משפטיות- עו”ד נדלן בפורטוגל2,500 יורו

 

טבלת תשואות נדלן מניב פורטוגל לדוגמא

הון נדרש – הון עצמי לרכישה +הוצאות30,520 יורו (כ-110 אלף שקל)
הכנסות משכירות (11 חודש*דמי שכירות)4,620 יורו (כ- 16,595 שקל)
אחוז תשואה שנתי על הון עצמי משכירותכ- 15%  
אחוז תשואה שנתי לפי מחיר הנכסכ- 4.6%
שווי נכס לאחר שנתיים (ממוצע עלייה שנתי 4%)108,160 יורו
תשואה על הון עצמי מעליית ערך בלבד לאחר שנתיים26.7%
תשואה על הון משכירות+עליית ערך לאחר שנתיים+החזר מס IMT73.3%

אני מניח שזה נראה קצת סלט למי שלא ממש ירד לעומק המספרים אבל חשוב להבין שיחסית מדובר על מספרים שמרניים. עכשיו אציג לכם דוגמא מספרית ומדויקת.

מדרגות המיסוי לרכישה פורטוגל

סכום הנכסגובה מס רכישה IMT
€92,407.000%
€92,407 עד ל- €126,4032%
€126,403 עד ל- €172,3485%
€172,348 עד ל- €287,2137%
€287,213 עד ל-€574,3238%
€547,323 עד €1,000,0006%
€1,000,000 ומעלה7.50%

תוצאות החישוב 

נקח לדוגמא נכס ששווה 100,000 יורו:

סכום הנכס€100,000.00
מס בולים 0.8%€800.00
מס IMT€151.86
סה”כ מס לשלם€100,951.86

ניהול נכס בפורטוגל בשלט רחוק – האם באמת חייב חברת ניהול מקומית?

מאד נהוג בהשקעות נדל”ן בחו”ל למצוא להשתמש בחברת ניהול במדינת היעד ולשלם ריטיינר חודשי שתטפל בכל מה שקשור לנכס מבחינת בעיות תחזוקה וכו. לרוב אותן חברות ניהול לוקחות באזור 6-10 אחוז מסה”כ השכירות הנכנסת. זה באמת מאד נוח להרבה מאד אנשים שלא רוצים להתעסק בשום דבר שקשור לנכס אבל למען האמת ברמה האישית אני חושב שלא באמת צריך חברת ניהול מקומי. אסביר, בתור אחד שיש לו נכסים נוספים בישראל, חוץ מאשר מציאת שוכר אני יודע היטב שאין כמעט שום התעסקות עם הנכס בשוטף. לעיתים באמת יש תקלה כלשהי באחד הנכסים אבל בגלל שאיני איש מקצוע גם ככה, אני פשוט מאתר את איש המקצוע הרלוונטי או מבקש מהשוכר לעשות זאת ומתנהל כספית מול. ככה אני פועל בארץ והאמת היא שגם בישראל, בכף רגלי כמעט ולא דרכה בנכסים שהשקעתי בהם. כנ”ל לגבי חו”ל, אני משתמש בחברת תיווך מקומית לאתר שוכרים, מצאתי מספר בעלי מקצוע טובים היכן שהשקעתי (פורטו פורטוגל) ואם תהיה בעיה כלשהי, אצור איתם קשר שיטפלו בבעיה דרך בהודעה או בשיחת טלפון פשוטה. בכל מקרה זאת דעתי בנושא ואני שמח שבמקרה של השקעות נדלן בפורטוגל וליתר דיוק נדלן בפורטו הסיפור היה מאד קל ופשוט.

האם צריך ויזה לפורטוגל? כמה זמן אפשר להישאר בפורטוגל?

החדשות הטובות הן שישראלים לא צריכים ויזה לפורטוגל נכון ל-2022 ומקבלים אישור לשהות במדינה עד 90 יום ללא צורך באישורים מיוחדים. אם רוצים להישאר יותר אז בגדול ישנן שלוש קטגוריות של אשרות פורטוגזיות: אשרות שהייה קצרות, הידועות גם בשם ויזות שנגן, המיועדות לשהייה של עד 90 יום כפי שהוסבר. אשרות שהייה זמנית לאומיות, שהן לשהייה של עד שנה. ואשרת שהייה לאומית ארוכה, המכונה גם אשרות שהייה, המיועדות לשהייה של למעלה משנה.

האם יש יתרון בלהיות אזרח פורטוגלי ברכישת נכס?

האמת היא שבכל תהליך רכישת הנכס להפתעתי הרבה אין יתרונות כלשהן ברכישת נכס להשקעה וצריך לזכור ולהבין, מה שמעניין את הפורטוגלים בעיקר זה שכסף זר יכנס לארץ ופחות מעניין אותם התנאים המקומיים ולכן התנאים כאלה אטרקטיביים עבור זרים. 

למי מתאים לרכוש דירה בפורטוגל?

 1. אנשים שכבר יש להם נכס בישראל ורוצים לפזר את הסיכון או פשוט לא רוצים להיות מוגבלים ב-50% משכנתא או לשלם מס רכישה של 8% מסה”כ שווי הנכס.
 2. אנשים בעלי הון עצמי נמוך יחסית של כ-100 אלף ש”ח נזיל או אפילו במכשירים פיננסים כמו קרן השתלמות וגמל להשקעה שלא יכולים לרכוש נכס בישראל ורוצים לרכוש נכס במיקום טוב.
 3. משקיעים שרוצים לעשות תשואה גבוהה על הכסף שלהם בהשקעות נדל”ן יציבות עם סיכון נמוך.
 4. משקיעים אשר מבינים את הערך הרב במינוף של 80% מימון בתנאים אטרקטיביים.


שירותי ליווי לרכישת דירה בפורטוגל

לאחר המסע שעברתי בפורטוגל החלטתי להקים צוות שכולל עורך דין, נוטריון, מתווכים, אנשי מקצוע מקומיים וכל הגורמים הרלוונטיים לתהליך רכישת דירה בפורטוגל.

ביחד עם הצוות אני עוזר לישראלים אחרים ומלווה אותם בכל התהליך מהקצה אל הקצה ובעצם מספק להם שירותי ליווי ויעוץ אובייקטיביים לחלוטין.

מה כולל שירותי ליווי ברכישת דירה בפורטוגל?

1. ליווי בפתיחת ישות משפטי ומיסוי בפורטוגל.
2. ליווי בפתיחת חשבון בנק.
3. סקירה והכרות עם פורטוגל לפי אזורי ביקוש.
4. איתור נכסים והשקעות אטרקטיביות בפורטוגל.
5. משא ומתן לרכישת הנכס במטרה לרכוש מתחת למחירי השוק.
6. ליווי משפטי בהסכם רכישת הנכס.
7. ליווי בקבלת משכנתא בתנאים אטרקטיביים של לפחות 75% מימון ובריבית של כ-1% שנתי.
8. פיקוח תהליך הרכישה.
9. ליווי במציאת שוכר במחיר הוגן.
10. חיבור לאנשי מקצוע ותפעול הנכס ללא עלות חודשית או דמי ניהול!

סיור בפורטוגל מנקודת מבט של משקיע שרוצה לרכוש דירה- הסרט המלא עם אורי קוסקאס

סיכום

ישראל היא אחת המדינות הטובות בעולם להשקעות בתחום הנדל”ן ואני מאד ממליץ לאנשים בעדיפות ראשונה להשקיע תמיד בישראל. בכל זאת, שווה לקחת בחשבון השקעות נדלן בחול ובפרט בפורטוגל רק אם מדובר על חלק מאסטרטגיית השקעות ברורה הכוללת פיזור השקעות ואחרי שנעשה מחקר שוק מקיף בנוסף אני אישית חקרתי את הנושא לעומק והחלטתי להשקיע לעצמי דווקא בפורטו בפורטוגל בגלל כל אותן סיבות שפירטתי במסמך תוכן זה ואם את או אתה רוצים שאעזור להם לבצע השקעה בפורטוגל בדיוק כמו שאני עשיתי, אני בשמחה יעזור לכם וחשוב להדגיש ולהבהיר שאני מתכוון אך ורק ללוות אתכם ולייעץ כי כפי שאני מסביר תמיד בכל הקשור להשקעות ופיננסים, המשקיע חייב לשמור על שליטה והבנה לאורך כל הדרך.

שאלות ותשובות – השקעות נדל״ן בפורטוגל

עדיף להשקיע ראשית בישראל אך יש יתרונות רבים להשקעה בחו”ל. בכל מקרה ולא משנה באיזו מדינה מחליטים להשקיע, יש לקחת בחשבון משתנים רבים חוץ מהתשואה על ההשקעה וזה שוק הנדל”ן המקומי, תיירות, איומים על המדינה, מימון אפשרי, ביקוש, יחסיה עם ישראל, מיסוי, יכולת ניהול ועוד הרבה משתנים נוספים. לאחר מחקר מקיף וכחלק מפיזור השקעות מומלץ לשקול להשקיע בחו”ל.

פורטוגל הינה יעד מומלץ להשקעות נדלן ובעיקר בגלל שהמדינה מעודדת השקעות זרות והבנקים המקומיים יכולים לתת עד 90% מימון לרכישת נכס בריבית אטרקטיבית של כ-1%. בנוסף האקלים טוב לאורך כל השנה, חופים פנטסטיים עם אתרי גלישה ובילוי, אוכל נהדר, איכות חיים גבוהה ועלויות מחיה נמוכות, תשתיות טובות, היצע חינוכי ותרבותי עצום והעובדה שהמדינה נחשבת לבטוחה ויחסית אין לה סכסוכים או איומים עם מדינות שכנות הופכות את ההשקעה יחסית

לסולידית. בנוסף התשואה השנתית על סה”כ ההשקעה הינה באזור ה- 5%-7% ובגלל אפקט המימון הגבוה התשואה על ההון העצמי גבוהה בצורה דרמטית מרוב מדינות העולם.

פורטוגל נבחרה ליעד הטוב ביותר; המדינה הטובה ביותר בעולם לביקור ויעדי הגולף והחופים הטובים ביותר באירופה לפי פרסי World Travel Awards. לאחרונה היא גם הייתה המדינה האירופית הראשונה שקיבלה את חותמת “מסעות בטוחים” שהוענקה על ידי מועצת הנסיעות והתיירות העולמית. זה מאפשר לנוסעים להכיר בפורטוגל כמי שאימצה פרוטוקולים סטנדרטיים בריאות והיגיינה גלובליים כדי לאפשר למבקרים לחוות “נסיעות בטוחות”.

יחסית למחירים בישראל המחיר עבור מטר לפי אזורי ביקוש הינו יותר זול בצורה משמעותית. אבל צריך להבין שרכישת בית בפורטוגל התייקרה בהרבה כאשר המחירים עלו ב-56.8 אחוזים בין 2010 לרבעון השלישי של 2021.

כאשר מסתכלים על השקעות נדלן בפורטוגל ומחירי הנדלן בפורטוגל האמת שהמצב זהה לחלוטין לישראל. אם מסתכלים על אזורי ביקוש בליסבון העיר בירה אז מחירי הנדלן בפורטוגל גבוהים (עדיין יותר זולים ביחס למטר ורמת בנייה לישראל) והתשואה יכולה לנוע בין 1%-3% משכירות ואם מסתכלים על ערים אחרות למשל כמו פורטו ניתן לראות שהתשואה על הנכסים כבר יותר נעה לאזור ה-4%-7%.

כמובן שליסבון הינה עיר הבירה ולכן מבחינת תיירות ושיקולים למשל של שכירות קצרת טווח היא עדיפה אך אם שוקלים למצוא שוכרים מקומיים לשכירות ארוכת טווח ישנן ערים נוספות מומלצות מבחינת ביקוש ויציבות כמו למשל פורטו.

השאלה היא כללית מידי אבל ישנן נכסים בפורטוגל בערים מרכזיות אפילו בסכומים של 80 אלף יורו וכמובן שהמחירים יכולים להגיע למיליונים כמו בכל מדינה מודרנית.

יש לקחת בחשבון עלויות של מס רכישה הכוללת מס IMT שגובהו נע באזור ה- 5% ומס ערך מוסף שנקרא גם מס בולים IS בגובה של 0.8%. בנוסף יש לקחת בחשבון הוצאות עו”ד נדלן בפורטוגל וגם בישראל, נוטריון, אגרות ועמלות נוספות.

להבדיל מישראל, נהוג לקחת תיווך רק מצד המוכר בעסקאות נדלן בפורטוגל אך כן משלמים למתווך חודש שכירות במידה והוא מוצא שוכר לנכס.

 1. ליווי בפתיחת ישות משפטי ומיסוי בפורטוגל.
 2. ליווי בפתיחת חשבון בנק.
 3. סקירה והכרות עם פורטוגל לפי אזורי ביקוש.
 4. איתור נכסים והשקעות אטרקטיביות בפורטוגל.
 5. משא ומתן לרכישת הנכס במטרה לרכוש מתחת למחירי השוק.
 6. ליווי משפטי בהסכם רכישת הנכס.
 7. ליווי בקבלת משכנתא בתנאים אטרקטיביים של לפחות 75% מימון ובריבית של כ-1% שנתי.
 8. פיקוח תהליך הרכישה.
 9. ליווי במציאת שוכר במחיר הוגן.
 10. חיבור לאנשי מקצוע ותפעול הנכס ללא עלות חודשית או דמי ניהול!

המס בפורטוגל עומד על כ-28 אחוז מהרווח בניכוי ההוצאות אך ניתן לקבל הטבות מס במצבים שונים. בכל מקרה יש לזכור שעל אזרח ותושב ישראל יש לדווח בשתי המדינות ולדעת שיש אמנת מס בין המדינות ולכן ניתן לעשות תיום מס.

במידה וחיים בפורטוגל יותר קל לקחת משכנתא ולרכוש נכס כי יותר קל ללמוד את המצב הפיננסי של הלקוח בעקבות תנועות אבל בשורה התחתונה אין הרבה הבדל כי המדינה הרי מעודדת השקעות נדלן בפורטוגל על ידי זרים ולכן התהליך יחסית מאד נוח וידידותי גם למי שלא.

זאת כמובן לא חובה אך מאד נהוג בהשקעות נדל”ן בחו”ל למצוא להשתמש בחברת ניהול במדינת היעד ולשלם ריטיינר חודשי שתטפל בכל מה שקשור לנכס מבחינת בעיות תחזוקה וכו. אני ברמה האישית חושב שלא באמת צריך חברת ניהול מקומי.  חוץ מאשר מציאת שוכר אני יודע היטב שאין כמעט שום התעסקות עם הנכס בשוטף. לעיתים באמת יש תקלה כלשהי באחד הנכסים אבל בגלל שאיני איש מקצוע גם ככה, אני פשוט מאתר את איש המקצוע הרלוונטי או מבקש מהשוכר לעשות זאת ומתנהל כספית מול.

מפה – פורטוגל

רוצים לקרוא עוד על פורטוגל? פורטוגל מתוך ויקיפדיה

קטגוריה:

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

היי כאן אורי קוסקאס.

יש היום ברשת המון מידע. רובו לא מדויק. בנינו? גם לא מספק כל כך ערך.

הניוזלטר שבניתי עבורכם יספק עבורכם טיפים מהחיים שלי בתור משקיע, השיעורים שלמדתי (ולומד עוד היום), הטעויות שעשיתי וגם ההצלחות שחוויתי בעזרת מיינדסט השקעות נכון. 

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!


מאמרים אחרונים (חמים מהתנור):

אתה מתעניין ברכישת נכס בחו”ל? רוצה לבחון את האופציה של קניית דירה בפורטוגל?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם לעזור לך בתהליך
זכות לדירה
זכות לדירה

אולי אחת ההשקעות הכי פופולרית בישראל הינה רכישה של יחידת קרקע שבשאיפה תהפוך יום אחד לזכות לדירה. הרי זה חלום הדירה הוא הנפוץ ביותר ולכן

קרא עוד »
מה קורה פה?

תוכן עניינים לפני שנה כולם רדפו אחרינו להשקעה, כיום אנו רודפים אחרי כל מי שלא משך את ההשקעה שלו. במאמר הקרוב נסקור את השנה האחרונה

קרא עוד »
היטל השבחה- כמה הוא באמת גבוה?

כידוע לכולם “היטל השבחה” הינו היטל שגובה הרשות המקומית בגין השבחת מקרקעין או נכס במעמד מימוש בפועל (במקרה של מכירה או בנייה/ קבלת היתר בנייה). 

קרא עוד »

התחברות ללוח בקרה

יש לך שאלה?
יש לך שאלה?
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.