הספר ‘כסף בעולם האמיתי’במתנה בחינם!  להורדה לחצו >>

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השקעות נדלן בקפריסין – השקעה במרחק 40 דק טיסה

ישראלים רבים אינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש נכס בישראל בגלל יוקר הדיור וגם מכיוון שהשוק הישראלי כבר לא כזה אטרקטיבי עבור המשקיע הממוצע כאשר התשואה הממוצעת בישראל עומדת על כ-3%. בדיוק מהסיבות האלה החלטתי לבחון אלטרנטיבות אחרות מעבר לים. משקיעים רבים פנו אליי וביקשו פתרון לרכישת נכס נדל’ני מניב אך מבלי ללכת רחוק מדי. במרחק של פחות משעת טיסה אחת תוכלו למצוא עולם אחר, כזה שרק נוכל לחלום עליו כאן בישראל. קיימות מגוון רחב של סיבות שישכנעו אתכם להשקיע את הכסף שחסכתם בהשקעות נדלן בקפריסין. במאמר תוכן  הבא אנסה לשפוך לכם אור על האפשרות הספציפית הזו, כך תוכלו להרחיב את האופקים. ישנם כאלה שמקובעים על השקעה בישראל, למרות שהיא לא בהכרח תהיה משתלמת להם. כמשקיע, כל עוד מחירי הנכסים והמימון בישראל בשמיים, אין סיבה לעשות את הצעד הזה. קניית נדלן בקפריסין יכולה להיות הזדמנות מעולה שתשנה את המציאות אותה הכרתם עד כה. המדריך הבא יעשה לכם סדר בבלגן, ויענה לכם על כל השאלות החשובות בהקשר לפני ההשקעה.

תוכן עניינים

קפריסין מנקודת מבט של משקיע נדל”ן, הסרט המלא חלק א’ (לימסול וקפריסין התורכית) עם ד”ר אורי קוסקאס

קפריסין מנקודת מבט של משקיע נדל”ן, חלק ב’ (פאפוס ולרנקה)

האם כדאי לחפש נדלן בקפריסין?

כל משקיע אמור לבחון את האפשרויות כלל המשתנים והסיכונים בהשקעות נדל”ן ולנסות להתאים אותם לצרכים שלו. עבור חלק נכבד מהמשקיעים ישראלים, השקעות נדלן בקפריסין יהיו כדאיות במיוחד במציאות הנוכחית. מזג האוויר במדינה טוב ברוב ימות השנה, ישנו דמיון למזג האוויר כאן בישראל. התיירות בקפריסין נמצאת במגמת צמיחה, דבר שבהחלט יכול לעודד אתכם לרכוש שם נכסי נדלן. אי אפשר להתעלם מהמחירים שהופכים את הקערה על פיה בהשוואה למה שאנו מכירים כאן בישראל. התשואה בשכירות ארוכה טווח כפולה ואפילו פי שלוש מישראל. המיסוי הנמוך על הרווחים וכמובן, הקרבה של טיסה בפחות משעה הינה מושכת במיוחד.  כאשר מכניסים לתמונה את מכלול השיקולים מבינים כי קפריסין בחירה מעולה למשקיעים מכל הסוגים.

4 סיבות לרכוש נדלן להשקעה בקפריסין

4 סיבות לרכוש נדל״ן בקפריסין

מיקום אסטרטגי

ראשית מדובר על מדינה אשר שייכת לאיחוד האירופי וכל היתרונות והמשתמע מכך. בנוסף, כאשר אנו מדברים על מיקום אסטרטגי הכוונה היא למדינות נוספות באירופה. קפריסין אם כי טיסה של 40 דקות בלבד הינה מפתה במיוחד, קפריסין אינה קרובה רק לישראל, היא קרובה למדינות נוספות באירופה. וישנם הרבה מאד טיסות מישראל ומדינות רבות נוספות שנכנסו למדינה מידי יום והטיסות במחירים נמוכים יחסית מאד. מה שאומר שכמות התיירים שמגיעים למדינה גדלה בכל שנה באופן קבוע, לפי התחזיות היא צפויה לעלות. זוהי הסיבה הראשית שבגינה ישראלים רבים מחפשים נדלן בקפריסין. המיקום האסטרטגי של המדינה גורם לה להיות פנינה אמיתית בתחום נכסי הנדלן.  מבחינה היסטורית מאז ומתמיד קפריסין הייתה שדה קרב לעמדת כוח בינלאומית של מדינות רבות וזאת בגלל המיקום המרכזי שלה ל-3 היבשות.

בנוסף, קפריסין הינה המדינה עם אחוז הפשיעה הכי נמוך מבין מדינות אירופה ונמצאת בטופ 5 המדינות עם אחוז הפשיעה הנמוך בעולם.

תמיכה ממשלתית

כל משקיע שהשקיע במדינות זרות מבין כי תמיכה ממשלתית קריטית להצלחה. אם המדינה תוקעת מקבל בגלגלים למשקיעים זרים, יהיה מאוד קשה להשיג את המטרה. הממשל בקפריסין מעודד השקעות זרות, בין היתר הוא תומך בהשקעות ישראליות. מה שאומר שתמצאו את עצמכם במצב בו הממשל המקומי יתמוך בכם. המון החלטות וחוקים עברו בממשלה הקפריסאית בהקשר הספציפי הזה. בואו להיות במקום הנכון ובזמן הנכון לפני שתפספסו את ההזדמנות. לדוגמא, המיסוי הנמוך (אגע בהרחבה בהמשך) שהינו האטרקטיבי במיוחד עבור משקיעים מושך לא רק משקיעי נדל”ן וגם חברות בינלאומיות כמו אמדוקס, מייקרוסופט, אמזון ועוד המון חברות לראות בקפריסין מדינת יעד מעולה להעביר את הפעילות אליה. בנוסף הממשלה נותנת ויזות שהייה ואף אזרחות למשקיעים ולכן ישנה עובדתית דחיפה של הממשלה.

מחירי הנדלן אטרקטיביים

כמו בכל המדינות בעולם גם בקפריסין מחירי הנדלן נמצאים במגמת עלייה. עם זאת עדיין מדובר על מחירים זולים מאוד בהשוואה למחירי הנדלן כאן אצלנו בישראל. המחירים מאד משתנים בין הערים השונות ובמיוחד כאשר משווים בין החלק הצפוני והדרומי של האי. בחלק היווני המחירים נעים בין 100 יורו ל400 אלף יורו לדירות סטודיו ושני חדרים בעוד בערים כמו לימסול דירות של יכולות להגיע אפילו למחירים של מעל מיליון יורו. בו בזמן זה שהמחירים שם בשנים האחרונות עובדתית בעלייה זה פלוס גדול בראייה לעתיד, אם תרצו למכור את הנכס מבחינת השבחה. המחיר שתשלמו על הנכס היום זה לא יהיה המחיר בו תמכרו את הנכס בעוד כמה שנים. אדגיש כי גם מחירי השכירות בקפריסין הינם אטרקטיביים ביחס לישראל ונמצאים במגמת צמיחה כמו מחירי הנכסים עצמם. שכירות ארוכת טווח נעה בין 5-7 אחוז ושכירות בקפריסין בAIRBNB נעה בין 8-12 אחוז.

מיסוי אישי מהנמוכים בעולם

כתבתי לכם פסקה שלמה שמדברת על המיסוי בקפריסין כחלק מההכנה לרכישת נדלן. אך מה שאתם צריכים לדעת זה שמדובר על מיסוי אישי נמוך מאוד בהשוואה למדינות אחרות. לא מעט אנשים פרטיים ואפילו חברות בינלאומיות כפי שהזכרתי שנמאס להם לשלם מיסים גבוהים, החליטו לשנות כיוון ולחפש כיצד להשקיע בקפריסין ואפילו לעבור לשם. מיסוי נדלן בקפריסין נמוך משמעותית ולכן משפיע בצורה ישירה על התשואה ומה שנשאר בפועל ביד.  

מיסוי נדלן בקפריסין – כמה תצטרכו לשלם?

לפני שרוכשים נכס חובה לנסות לראות את התמונה בשלמותה. אחת הטעויות הנפוצות ביותר של רוכשי נכס גם בארץ וגם בחול הוא שאינם מחשבים הוצאות נלוות ובפרט מיסוי וזה קריטי להתכונן לכל תרחיש ולקחת בחשבון כל עניין שעלול לצוץ במעלה הדרך. מי שיתכונן בצורה מיטבית לרכישה לא יופתע, לעומת אחרים שמגלים הפתעות כל הזמן. אחת מהסוגיות החשובות ביותר שחובה לשים אליה לב היא סוגיית המיסוי שעשויה לשנות את הכל. ברגע שהמיסים יהיו גבוהים, לא בטוח שההשקעה תהיה כדאית כפי שהיא נראתה לכם. החדשות הטובות הן שבקפריסין המיסוי נוח מאוד, כזה שיעודד אתכם להשקיע ביעד זה. אינכם צריכים להיות תושבי המדינה על מנת לרכוש בה נכס או לבצע השקעה מכל סוג שהוא. אך עדיין חובה עליכם להכיר את המיסים אותם ידרשו מכם לשלם עם רכישת הנכס.

בנוסף חייבים לקחת בחשבון האם יותר משתלם להקים חברה בקפריסין שתרכוש את הנכס או לרכוש בפרטי. ישנו שוני בגובה המס כפי שאסביר מיד אבל צריך להבין גם ההוצאות הנלוות להקמת חברה ובדרך כלל עבור דירה אחת או אפילו 2 זה לא משתלם.

חשוב להבהיר! אין אמנת מס בין ישראל לקפריסין!

מע”מ בקפריסין VAT

כאשר רוכשים נכס חדש מקבלן בקפריסין תמיד נקבל מחיר שלא כולל מע”מ שזה ראשי תיבות למס ערך מוסף, בדיוק כמו בישראל. גובה המע”מ בקפריסין הינו 19% שזה יחסית גבוהה. כלומר קיבלנו הצעה של 100 אלף יורו לרכישת דירה מקבלן + VAT (מע”מ באנגלית) נדע שבפועל נצטרך להוסיף 19 אלף יורו.

אגב היתרון ברכישת דירה שתשמש לעסק ושכירות קצרת טווח היה שאנחנו מקבלים גם הכנסה עם מע”מ ולכן אפשר יהיה לקזז את ההוצאה של המע”מ ברכישה אבל בשכירות ארוכת טווח זה כמובן לא רלוונטי.

מס בולים ומס שנתי

בעת קניית נדלן בקפריסין הקונה יידרש לשלם שלושה מיסים עיקריים. המס הראשון הוא מס בולים, מדובר על מס מינורי ביחס להשפעה שלו. במרבית המקרים מדובר על מס של חצי אחוז מסכום העסקה כולה, כמה אלפי יורו. המס השנתי גם הוא מס נמוך שאמור להגיע גם לסביבות החצי אחוז מסך הרכישה כולה. כלומר שני המיסים הללו ביחד לאחוז עד אחוז וחצי מסך הרכישה כולה.

סכום גובה מס בולים
עד 5,000 יורו
5,000-170,000 יורו
170,001 יורו ומעלה

מס רכישה Transfer fees

חוץ ממס בולים וממס שנתי ישנו את המס המשמעותי ביותר אותו תצטרכו לשלם. אך בהשוואה למדינות אחרות בעולם מדובר על מס שהשווי שלו יהיה נמוך למדי. אנו מדברים על מס רכישה שהאחוז שלו ייקבע בהתאם לשווי הנכס אותו תרכשו. על נכס בשווי של עד 85000 יורו תשלמו מס של שלושה אחוזים מהסכום כולו. אם תרכשו נכס בשווי של בין 85,000 יורו ל-170,000 יורו ידרשו מכם מס בגובה חמישה אחוזים. על כל נכס שהשווי שלו עולה על 170,001 יורו תאלצו לשלם שמונה אחוזים בלבד.

סכום הרכישה גובה המס
עד 85,000 יורו
85,000-170,000 יורו
מעל 170,000 יורו

מס על רווח והכנסות משכירות ומכירה בקפריסין

בגדול על אדם פרטי המס מרווח משכירות בקפריסין (הכנסות בניקוי הוצאות) הוא פרוגרסיבי. עד 19,500 אלף יורו בשנה אין מס ומעל זה עומד על 20%. מרבית המשקיעים נמצאים בין שתי המדרגות האלה אך חשוב להבין שישנם עוד מדרגות ולמשל מי שמרוויח מעל 28 אלף יורו בשנה ישלם 25% וכן הלאה כאשר המקסימום על רווחים מעל ל60 אלף עומד על 35%.

במידה ומוכרים דירה ונוצר רווח מהמכירה, עד לגובה של 85 אלף יורו אין מס! מעל לסכום של 85 אלף יורו המס

מס חברות בקפריסין עומד על 12.5 בלבד ולכן הרבה חברות מחליטות להעביר את המטה שלהם לקפריסין ולכן זאת גם יכולה להיות אופציה מעולה למי שרוצה לרכוש נדל”ן וההוצאות השוטפות של הקמת חברה ותחזוקה עושות שכל ביחס להכנסות והחיסכון. למשל זה לא רלוונטי למי שרוצה לרכוש דירה של 100 אלף יורו שמכניסה 800 יורו בחודש כי החיסכון במס לא רלוונטי והתחזוקה של החברה ישתה את הרווח.

חשוב להבהיר שבדיוק כמו בישראל. על מנת לא לעשות טעויות ולמקסם את הטבות המס הקיימות בחוק ולחשב את הרווחיות של עסקה כולל החלק המיסוי, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בנושא.

מחירי נדלן בקפריסין – מהו המחיר לרכישת נכס?

 

כפי שהסברתי אחת הסיבות העיקריות לרכישת נכסי נדלן בקפריסין הינו המחיר הנגיש. עבור משקיעים שלא מגיעים עם הון עצמי גבוה, האפשרות הזו הינה אפשרות טובה ואטרקטיבית. המחיר כמובן משתנה בהתאם לסוג הנכס ובהתאם למיקום שלו בקפריסין עצמה. ישנו הבדל במחירים בין השקעות בקפריסין הטורקית לבין השקעות בקפריסין היוונית. אך כמובן שניתן לתת השערה שתהיה רלוונטית בין היתר גם עבורכם.

חשוב להדגיש כי המחירים רלוונטיים לכתיבת שורות אלה, כל הזמן ישנם שינויים בהקשר זה. היום ניתן למצוא נכסים בקפריסין במחיר שנע בין  1,600 עד 5,000 יורו למ”ר. לצורך הדוגמה נכס של 50 מ”ר יעלה לכם 80,000 עד 200,000 יורו. בשקלים מדובר על סכום שנע בין 360,000 עד 800,000 אלף ש”ח. לכן ביחס למצב בישראל וקצב מחירי הנדלן, השקעה בקפריסין הינה השקעה נדל”נית יחסית ראלית  שמאפשרת רכישת נכס למטרה ברת השגה. אציין בהזדמנות זו כי המחיר של הנכס הוא רק פרמטר אחד מיני רבים אותם יהיה עליכם לקחת בחשבון. לא בוחרים השקעות נדלן בקפריסין רק על סמך הצעת המחיר אותה תקבלו. ישנם מדדים נוספים רבים כמו העיר, אזור הביקוש, טיב האזור מבחינת שוכרים, פוטנציאל השבחה, מצב הנכס, פוטנציאל השבחה, סיכונים ועוד המון משתנים שיש לקחת בחשבון.

האם יש משכנתא בקפריסין? מהם תנאי המימון?

למרות שרוב העסקאות בקפריסין על ידי אזרחים זרים בדרך כלל נעשים במזומן, לא הרבה יודעים שאכן יש אפשרויות מימון ומשכנתא בקפריסין, גם הצפונית (הטורקית) וגם היוונית ולרוב מדובר על משכנתאות של גג 50% ועד ל15 שנה. זה מאד משתנה בין פרויקט לפרויקט כי יש פרויקטים שהמדינה מעודדת ויש להם ליווי בנקאי ויש פרויקטים שהם בסיכון. יש פרויקטים שהיזם עצמו נותן פתרונות מימון. אם מדובר על דירה יד 2 ורוצים לקחת משכנתא רגילה מהבנק אז אכן זה אפשרי ובדרך כלל זה יהיה באחוז בסיס כלשהו שנע בין 1-3 אחוז פלוס מדד היוריבור.

האם כדאי לחפש השקעות בקפריסין הטורקית?

 

בשלב זה אני רוצה לעשות עצירה ולסכם את הנושא שלפי דעתי הכי מעניין בקפריסין במובן של פוטנציאל בקפריסין שזה הצד הצפוני (הטורקי) וכמובן להתייחס לסיכון הגבוהה שהולך יד ביד איתו.

ב1974 החל הקונפליקט שחצה את האי לשתיים, החלק הדרומי שהינו בעצם החלק היווני שנמצא באיחוד האירופי לכל דבר והחלק הצפוני שמכסה כ-34% משטח האי בכלליות. קפריסין הצפונית הינה מדינה בפני עצמה עם פרלמנט וסמל משלה, היא אמנם מקבלת תמיכה וגיבוי מטורקיה אך מדובר על מדינה עצמאית. אגב דוגמא טובה לנתון זה הינה שטורקיה הינה מדינה מוסלמית יחסית אדוקה ודווקא קפריסין הטורקית הינה בדיוק בצד השני וליברלית לחלוטין עם בתי קזינו ואפילו זנות חוקי שם לחלוטין ומפוקח על הממשל.

הנתון הבעייתי ביותר בסיפור של קפריסין הטורקית שבעצם הופך את הסיכון לגבוה הינו שכמעט אף מדינה בעולם לא מכירה בצד הטורקי בקפריסין ולכן ישנו חשש מובן. מצד שני, ב2024 יעברו 50 שנה לקונפליקט ולפי החוק הבינלאומי תהיה להם זכות שוב לבקש מהעולם להכיר בהם וישנה סבירות רבה שאכן זה יקרה. חשוב לציין גם שהיחסים של האזרחים בין הצד הצפוני והדרומי הינם יחסים טובים ואפילו אזרחים רבים בצד הדרומי מנצלים את תקופת החגים והחופש לנפוש ולעשות קניות בצד הצפוני בגלל המחירים הזולים.

 בשנים האחרונות החשש בנוגע להשקעות באזור הצפוני של קפריסין יורד או יותר נכון להגיד שמשקיעים רבים מחליטים לנצל את המחירים האטרקטיביים ופוטנציאל הצמיחה ולרכוש נכסים גם בצד הצפוני.  נתון מפתיע הוא שאפילו ישראלים משקיעים דווקא בצד הצפוני. אי אפשר להתעלם מכך שקפריסין הטורקית התפתחה מאוד בשנים האחרונות. המון תיירים בוחרים לבקר דווקא בחלק הזה של קפריסין על מנת לחקור אותו ולראות מה הוא מציע ובצורה כנה המחירים הזולים מאד, הרמה המלונאית הגבוהה ושוק ההימורים המושך תרמו לכך רבות. מחירי הנדל”ן עלו ב2022 בצד הצפוני בכ-30%.

נוסיף לכך שקפריסין הטורקית נמצאת בקצב התפתחות כמעט בכל ההיבטים – הכלכלה, התשתיות, התיירות, ההשכלה, וכדומה. התשתיות מתפתחות בקצב מסחרר ובתמיכת האיחוד האירופי, וישנה הרחבה של כבישים פנימיים ובנייה מתחדשת. התושבים הם אנשים משכילים, ובקפריסין הטורקית אפשר למצוא לא פחות מחמש אוניברסיטאות, כאשר 90% מהתושבים דוברים אנגלית שוטפת. לזה תוסיפו רמות פשיעה נמוכות מאוד, והעובדה כי מדובר על אזור שקט ונוח. ולמקרה ולא ידעתם יש אפילו בית חב”ד.

השקעה בקפריסין הטורקית  תעניק לכם תושבות קבע. זאת אומרת רכישה של נכס בטאבו המקומי תיתן אישור לשהות כמה שרוצים באזור. ישנם חילוקי דעות לגבי הזכויות של הטורקים על קפריסין עצמה. כך שאם זוהי אחת מהמטרות שבגינה בחרתם להשקיע בקפריסין קחו זאת בחשבון. אך לא ניתן להתעלם מהעובדה כי המחירים באזור הזה של קפריסין משתלמים במיוחד. הסיבה שהמחייה באזור זה זולה יותר היא כי הם משתמשים בלירה טורקית אך כאשר מדובר על רכישת נכסים הם דווקא מדברים בפאונד. כל מי שביקר בטורקיה יודע כי הלירה הטורקית נסחרת בשווי נמוך מאוד אל מול השקל. מה שאומר שתוכלו לקבל בתמורה פי כמה בהשוואה לתמורה אותה תקבלו בקפריסין היוונית.

שוב חשוב להבהיר, מכיוון שמדובר במדינה שלא מוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית הפחד והסיכון ברורים לחלוטין אך מצד שני, סיכון ופוטנציאל תשואה הולכים יד ביד. אין ספק שמבחינת מחיר אטרקטיבי ופוטנציאל תשואה, במיוחד אם קפריסין הטורקית תקבל הכרה בינלאומית בשנים הקרובות, זה המקום להשקיע בו.

אגב, אי ההכרה הבינלאומית וחובת הדיווח הופך את המקום לאטרקטיבי במיוחד לאנשים שרוצים לרכוש עם קריפטו  או בכלל במזומן.

מה חשוב לדעת על השקעות בקפריסין היוונית?

כאשר מדברים על השקעות בקפריסין, המחשבה הראשונה תהיה על השקעות בקפריסין היוונית. היוונית שולטים במעל 60 אחוז מהשטח של קפריסין, בנוסף יש להם הכרה בינלאומית. המון ישראלים מעדיפים לבחור באפשרות הזאת על מנת להנות מכל ההטבות המגיעות עם השקעה באזור הזה. הצמיחה של קפריסין היוונית בשנים האחרונות מטאורית, גדולה יותר מכל מה שהיה ניתן לדמיין. תיירים רבים שמאסו ביעדים הקלאסיים באירופה, בוחרים לחקור דווקא את המדינה הזו. העלויות של הנכסים בקפריסין היוונית גבוהים יותר לעומת קפריסין היוונית, אך עדיין מדובר על עלות זניחה. את ההשוואה תצטרכו לעשות מול העלויות של נכסים דומים בישראל או במדינות אחרות באירופה.

עם רכישת נדלן בקפריסין היוונית תוכלו להיות זכאים לתושבות קבע או ואפילו לאזרחות אירופית. בו בזמן השווי של הנכסים נמצא במגמת צמיחה, מה שיאפשר לכם להרוויח המון. מי שיזדרז לרכוש נכס בקפריסין היוונית ימצא את עצמו עולה על הגל בדיוק בזמן. מי שינסה לרכוש נכס באותו אזור בעוד כמה שנים ימצא מחירים שונים לגמרי. כמות הנכסים הקיימים בקפריסין היוונית גדלה כל הזמן, ונדמה כי זה יימשך בדיוק כך. הממשלה מבינה את חשיבות הבנייה, לכן ניתן לראות פרויקטים חדשים בכל פינה שהיא. רק תבחרו את הנכס שיהפוך את החלום שלכם למציאות, ניתן לעשות זאת באמצעות נדלן לבניה בקפריסין.

 

היכן הכי כדאי להשקיע בקפריסין?

 

אחרי שסקרתי את קפריסין הטורקית וקפריסין היוונית צריך לדבר על ערים ספציפיות. כל מי שמתחיל להשקיע ירצה לדעת אילו ערים הן העדיפות ביותר להשקעה מהיבטים שונים. זה שאתם מכירים חלק מהערים, אין זה אומר שהן אוטומטיות יהיו המועדפות. בסופו של יום כל אחד צריך לעשות את הבחירה הנכונה עבורו. מה שמתאים לכם, זה לא בהכרח מה שיהיה מתאים ונכון בשביל האחרים. אז מהן הערים המועדפות להשקעה בקפריסין כולה? ריכזנו לכם רשימה של מספר ערים מעולות להשקעה, כאלה שחובה עליכם לשים עליהן עין כבר מעכשיו:

השקעת נדלן בלימסול

לפי דעת רבים והמשקיע הממוצע, מדובר על העיר הכי טובה להשקעה בקפריסין נכון להיום. לימסול היא העיר השנייה בגודלה במדינה, מדובר על עיר הנמל המשמעותית ביותר באזור. בעיר ניתן למצוא כל מה שרק תדמיינו, לכן היא מושכת אליה תיירים רבים. מבין הערים בקפריסין היוונית, נדמה כי לימסול היא העיר שנמצאת בתנופה הכי משמעותית. כאשר בוחנים את התשתיות – אין כמעט תלונות: מערכות תחבורה מתקדמות, בתי ספר מעולים ומרכזי קניות מרווחים.  הסיבה המרכזית ששמה את לימסול על המפה הינה פרוייקט המלונאי CITY OF DREEMS  שעומד להיות בית המלון עם הקזינו הגדול ביותר באירופה. כ-7,000 עובדים יעבדו במקום כאשר יהיה בעבודה מלאה ביוני 2023 וכמובן שרמת התיירות תצמח לגבהים חדשים וכך גם הנדל”ן שמסביב.

אם נסתכל על נדלן בלימסול נגלה כי מרחב האפשרויות רחב במיוחד. כמות האופציות על המדף רק גדלה ככל שעוברות השנים. כמות הפרויקטים לבנייה מכפילה את עצמה וגדלה גם בעת כתיבת שורות אלה. המחירים בלימסול מעולים, כאלה שכל ישראלי עם הון עצמי סטנדרטי מסוגל לעמוד בהם. אפילו אם תגיעו לבקר בעצמכם בעיר תתמכרו מיד לאווירה בה, היא מזכירה המון ערי חוף בישראל. כך שאנו בתור ישראלים ככל הנראה נרצה להשקיע דווקא בה בהשוואה לערים אחרים.

החיסרון המרכזי בלימסול לפי דעתי הינו המחירים. המחירים בלימסול עבור דירות 2 חדרים בפרויקטים טובים במיקום טוב מתחיל ב350 אלף יורו. כן מספר מטורף.

 

השקעת נדלן בלרנקה

כאשר מדברים על השקעה בקפריסין השקעת נדלן בלרנקה נמצאת בראש סדרי העדיפויות לפי דעתי. לרנקה ממוקמת בחלקה הדרום מזרחי של קפריסין היוונית. העיר ידועה בתור עיר תיירות אהובה מאוד, כזו שמגיעים אליה אנשים רבים. היצע הנדלן בעיר רחב למדי, בו בזמן היקפי הבנייה נמצאים במגמת צמיחה. בהשוואה ללימסול העלויות יהיו מעט יותר נמוכות, אך התשלום על השכירות יורד בהתאם אבל עדיין שומר על יחס תשואה מעולה שנע בכ-5-7 אחוז תשואה טווח ארוך וכ6-10 אחוז תשואה משכירות קצרת טווח. הנמל בלרנקה נרכש על ידי גוף ישראלי בכמעל 1.2 מליארד יורו ובדרך להיות מושקעים בו עוד מאות מליוני יורו נוספים. חשוב לזכור שבלרנקה נמצא שדה התעופה המרכזי וכישראלים, שם ננחת ותהיה לנו נסיעה של מינימום 40 דק לכל יעד אחד באי, כולל הטורקית.

האפשרות של לרנקה מעולה מכיוון שמתאימה למשקיע הישראלי הממוצע וניתן למצוא דירות בפרויקטים חדשים אפילו בכ100 אלף יורו. הזאת ולכן מתאימה יותר לאנשים שעושים את הצעדים הראשונים שלהם בעולם ההשקעות.

 

השקעת נדלן בפאפוס

עוד עיר קפריסאית מעולה להשקעה היא העיר פאפוס שצברה תאוצה בשנים האחרונות. עד לפני כמה שנים ככל הנראה לא יצא לכם לשמוע על העיר הזו. אך כיום המון אנשים שביקרו בקפריסין או תכננו לעשות זאת מכירים אותה ואת מה שיש בה. העיר התפתחה מאוד בשנים האחרונות, מה שגם משקיעי נדלן בקפריסין גילו אותה. מכיוון שהעיר עדיין לא בשיא מימוש הפוטנציאל היא מביאה איתה סיכויים רבים להשבחת הנכס. בו בזמן המחירים יחסית זולים, כאלה שתוכלו לקבל מהם הרבה מאוד בתמורה. העיר עצמה ממוקמת בחופיה הדרום מערביים של קפריסין היוונית. בנוסף יש לה שדה משלה שמאפשר לתיירים וישראלים להגיע ישירות

גם בפאפוס המחירים עדיין מאד אטרקטיביים וניתן לרכוש דירות חדשות באזורי ה100 אלף יורו אבל מצד שני החיסרון המרכזי שלה שהיא מבוססת בעיקר תיירות. כלומר אין שם חיים מעבר כמו בלימסול, לרנקה וניקוסיה למשל.

 

השקעת נדלן בניקוסיה

הרבה אנשים שוכחים או פשוט לא יודעים מחוסר תשומת הלב שהיא מקבלת אבל, ניקוסיה היא עיר הבירה של קפריסין הטורקית וקפריסין היוונית. העיר עצמה מחולקת לשניים, כאשר כל אחת מהמדינות שולטת בחלק ממנה. ברחבי העיר בין אם בצד הטורקי ובין אם בצד היווני תוכלו למצוא השקעות נדלן מעולות. מכיוון שמדובר על עיר בירה יש בה המון מרכזי קניות, מקומות תיירות ונכסים מצוינים. כל אחד יכול לחפש את הנכס המתאים עבורו לפי תקציב ולפי שיקולים נוספים.

היתרון המשמעותי הינו שניתן לרכוש גם בניקוסיה דירות במחירים זולים של כ100 אלף יורו אבל החיסרון המשמעותי שאין לעיר ים וגם שום אופק תיירותי צומח.

 

למי מיועדות השקעות בקפריסין?

 

השקעות נדלן בקפריסין מיועדות לכל המשקיעים – מתחילים ומיומנים כאחד שרוצים לרכוש נכס להשקעה, מבינים שאין להם אפשרות בארץ ורק בחו”ל ורוצים לעשות זאת קרוב לבית. לפי המחירים שצויינו צריך להבין שמתחת להון עצמי של כ-200 אלף שקל אין בכלל מה להתקרב. גם עם פתרונות מימון הנכסים הטובים והאיכותיים הסבירים ביותר דורשים הון עצמי של 50 אלף יורו במינימום. חשוב לציין גם שההשקעה בקפריסין מיועדת בעיקר לאנשים שמאמינים בשוק שכירות הטווח הקצר וזאת מכיוון הרי שמדובר על נדל”ן עם אופי תיירותי בעיקר.

סיכום

קפריסין מוכיחה את עצמה בכל יום מחדש כבחירה מוצלחת עבור משקיעים שבפועל השקיעו וראו את שווי הנכס שלהם עולה בצורה דרמטית. לא מדובר על השקעות יקרות, מצד שני הסיכויים להצליח גדולים במיוחד. רכישת דירה ונכס נדלן בקפריסין למשקיעים זוהי דרך לפזר סיכונים. שוק הנדל”ן בקפריסין הטורקית והיוונית מלא בהזדמנויות אך עבור משקיע לא מקומי נדרשת אקסטרה בדיקה וחשדנות לפני ביצוע כל עסקה ולכן מומלץ או ממש לטוס ולחקור את השוק לעומק או להשתמש באנשי מקצוע שילוו אתכם כדי להימנע מטעויות וגם כדי לעשות עסקת נדל”ן עם מקסימום תשואה ומינימום סיכונים.  

שאלות ותשובות

מחירי הנדל”ן בערים המרכזיות עלו בצורה דרמטית בשנים האחרונות והתשואה שם יחסית גבוהה ביחס לישראל גם בשכירות קצרת טווח וגם בשכירות ארוכה טווח. בנוסף יש הטבות מס ומדובר על טיסה של כ40 דק’ מישראל. אלה חלק מהסיבות שהופכות את קפריסין לכדאי להשקעה עבור ישראלים.

התיירות בקפריסין היוונית והטורקית במגמת עלייה משמעותית בשנים האחרונות. ערי חוף עם מזג אויר נוח (זהה לישראל), בתי מלון, קזינו, רבות ועלות מחייה ובילוי נמוכים יחסית, מושכות תיירים רבים מכל העולם וקצב התיירות רק עולה מידי שנה. בנוסף בלימסול ביוני 2023 יפתח מלון והקזינו הגדול באירופה.

שאלת מחירי הנדל”ן בקפריסין מורכבת כי היא כמובן משתנה דרמטית בין הערים השונות אך בעשור האחרון מחירי הנדל”ן בקפריסין היוונית והטורקית הכפילו ואף שילשו את עצמם בערים מסוימות. ניתן לראות שהביקוש עדיין צומח.

הערים המרכזיות שמומלץ לבחון להשקעה הינם לימסול, לרנקה, ניקוסיה ופאפוס. הביקוש והמחירים משתנים דרמטית בין האזורים השונים ומתאימים לסגנונות השקעה שונה.

התשואה משתנה בין הערים השונות כי מחירי הדירות שונה מאד בין הערים וכמובן גם הביקוש התיירותי. התשואה הממוצע בין הערים לשכירות קצרת טווח וAIRBNB נע בין 7% ל 10% ושכירות ארוכת טווח בין 5% ל7 אחוז.

ישנם מיסי רכישה ואפילו מע”מ (19%) כאשר מדובר על דירה מקבלן. שכר עורך דין מקומי שיטפל ברכישה ובמידה ורוכשים באמצעות חברה גם עלויות הקמת חברה+תחזוקה שוטפת.

כמובן שיש לקחת בחשבון שערי חליפין ואנשי מקצוע במידה וצריך ליווי נוסף כמו למשל למשכנתא.

בגדול על אדם פרטי המס מרווח משכירות בקפריסין (הכנסות בניקוי הוצאות) הוא פרוגרסיבי. עד 19,500 אלף יורו בשנה אין מס ומעל זה עומד על 20%. מרבית המשקיעים נמצאים בין שתי המדרגות האלה אך חשוב להבין שישנם עוד מדרגות ולמשל מי שמרוויח מעל 28 אלף יורו בשנה ישלם 25% וכן הלאה כאשר המקסימום על רווחים מעל ל60 אלף עומד על 35%.

במידה ומוכרים דירה ונוצר רווח מהמכירה, עד לגובה של 85 אלף יורו אין מס! מעל לסכום של 85 אלף יורו המס

מס חברות בקפריסין עומד על 12.5 בלבד.

למרות שנהוג שאזרחים זרים רוכשים נכסים בקפריסין בסכום הון עצמי אכן אפשרי כאזרח זר לקבל 50% משכנתא משווי הנכס לכ-15 שנה ובריבית צמודה למדד היוריבור.

קטגוריה:
תמונת מחבר

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!

מאמרים נוספים ב-
מעוניינים ברכישת נכס בקפריסין ורוצים ליווי מקצועי בנושא ולא לעשות טעויות?
השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם!
חברת ניהול נכסים
חברת ניהול נכסים בפורטוגל- PlayAs

אולי אחד החששות הגדולות ביותר לרוכשי נדל”ן בפורטוגל או אפילו למתעניינים הינו נושא חברת הניהול ובצדק! למרות שפורטוגל הינה מדינה יחסית קלה מבחינת עבודה מול

קרא עוד »
איך להגיע לחירות כלכלית?
איך להגיע לחירות כלכלית?

שם מפוצץ לכותרת ותנו לי כבר להסיר לכם ספק ולא מדובר באיזה תוכן שיווקי של ”פיצחתי” איזו שיטה ובטח לא מנסה למכור לכם שום דבר

קרא עוד »
משקיע כשיר
משקיע כשיר

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח משקיע כשיר וזאת מהסיבה הפשוטה שהמונח לא רלוונטי למרבית הציבור. אך אם להיות כנים, אין אדם שלא היה רוצה

קרא עוד »
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התחברות ללוח בקרה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.