פיננסים

ריבית

ריבית

ריבית בשפה הכי פשוטה הינו תשלום המתווסף כפיצוי או דמי שירות לכסף אשר ניתן בין שני צדדים. לדוגמא כמו בין מלווה ללווה. ריבית מציינת למעשה את “מחיר הכסף” ובתמחור זה מנסים גם לחשב את שווי הכסף בעתיד או סיכונים לפי רמת הסיכוי שהכסף לא יוחזר.

ישנם מושגים רבים בתחום הריבית שנשמעים לאנשים כמו סינית כמו למשל ריבית פריים, ריבית דריבית, ריבית נקובה, ריבית אפקטיבית, ריבית נומינלית, ריבית ראלית. את האמת, מעבר לזה שיחסית מדובר בנושאים מאד פשוטים, ישנו ערך כלכלי רב בהבנה שלהם, גם בכל שקשור להלוואות כמובן, אך לא פחות חשוב בכל מה שקשור להשקעות.

על מנת להבין את המונח ריבית או מדוע יש ריבית נקובה וריבית אפקטיבית, צריך קודם להבין את ההבדל בין השניים.

ריבית נקובה היא הריבית כפי שהיא מצוינת בדרך כלל בהצעות שמקבלים בהלוואה והיא בעצם מתארת את גובה הריבית בשפה פשוטה שכל אדם פשוט יוכל להבין אותה ואפילו לעשות השוואות בין הצעות עם המידע הזה. יש לשים לב שאם רשום שמדובר בריבית נקובה אז היא אומנם מתארת בשפה פשוטה את גובה הריבית אך היא אינה מתארת בפועל מהי הריבית שתשולם בפועל! ריבית אפקטיבית הינה הריבית שבפועל תשולם. לדוגמא, אם נלקחת הלוואה של 100 ש”ח ל-3 שנים כאשר הריבית השנתית הינה 10%. הרי בשנה הראשונה באמת תהיה הריבית שווה לסכום של 10 ש”ח ולכן במידה ותקופת הלוואה הייתה לשנה אחת אז ניתן לראות שהריבית הנקובה והריבית האפקטיבית יהיו זהות. נמשיך בדוגמא, בשנה השנייה שולמה ריבית נוספת של 10% הפעם פלוס מה שנצבר ולכן הפעם מדובר בסכום של 11 ש”ח ובשנה השלישית 10% ריבית יהיו שווים ל-12.1 ש”ח. כלומר לאחר 3 שנים הסכום ששולם בחזרה הינו 133.1. ניתן לראות שלמרות שהייתה עלייה של 10% כל שנה, הסכום שעלה אינו נשאר זהה וזאת מכיוון שמחשבים את הריבית כל פעם בתוספת הקרן ולכן יש תופעה של ריבית דריבית (מידי נרחיב) שזאת בעצם ריבית אפקטיבית. כפי שנאמר, לא משתמשים במונח ריבית נקובה כדי לבלבל אנשים או מתוך הונאה אך עדיין מומלץ לאנשים להבין את ההבדלים בין ריבית נקובה למה שבפועל ישלמו, ריבית אפקטיבית.

המונחים ריבית נומינלית או ריבית ראלית, מדברים מצבים כאשר הריבית צמודה למדד כלשהו או כמו ברוב המקרים, מדד המחירים לצרכן. בגדול מטרת ההצמדה היא לשמור על הכוח הכסף או במקרה של ישראל השקל גם בעתיד. כי אם למשל היום 100 שקל היו מאפשרים רכישה של של 100 תפוחים ובעוד 10 שנים, מחיר של תפוחים היה עולה וסכום של 100 שקל היה מאפשר לרכוש רק 10 תפוחים, כבר לא מדובר באותו כוח קנייה ולכן גובה הסכום שנלווה כבר לא מהווה אותו משקל ולכן ברוב המקרים כן רוצים להצמיד למדד את ההלוואה. אגב, גם שמכניסים את הכסף לפיקדון שיצבור ריבית כלשהי, גם עדיף למי שמפקיד להצמיד את הכסף למדד כדי לשמור על כוח הכסף שלו בעתיד.

בדרך כלל נהוג להצמיד למדד המחירים לצרכן שהוא מדד הכולל בתוכו סל מוצרים בסיסיים אשר ביניהם דיור (כ-25% ממרכיבי המדד). המדד מתפרסם בכל 15 לחודש ומכיל מאות מוצרים. ריבית נומינלית מייצגת את הסכום של הכסף ללא התוספות של השינויים בעקבות הצמדה למדד או עמלות למיניהן ולהבדיל, ריבית ראלית, היא מתחשבת באינפלציה או עלייה וירידה במדד שעל פיו הוסכם להצמיד את הריבית אליו.

ישנם דרכים רבות לחשב את ההבדלים בין ריבית נקובה לריבית אפקטיבית או ריבית נומינלית לריבית ראלית באמצעות נוסחאות אבל הדרך הפשוטה ביותר היא באמצעות מחשבון פיננסי או מחשבון ריביות. החישוב וההבדלים ביניהם הוא פחות קריטי בשוטף ומה שיותר חשוב זה פשוט להבין את המונחים ואת ההבדלים המהותיים במשמעות שלהם.

ריבית פריים

אולי אחד המונחים ששומעים הכי הרבה בעולם ההלוואות והכי קל להסביר אך בכל זאת אנשים רבים לא מבינים במה מדובר. ריבית פריים מורכבת מריבית בנק ישראל בתוספת 1.5%, תמיד כשתיקחו הלוואה (בפרטי או בעסקי) יכניסו את ריבית פריים בצור כזו ויאמרו שההלוואה הינה ב”פריים פלוס X” וזו הריבית הסופית שתשלמו. לדוגמה, אם נציג הבנק מציע לי הלוואה של פריים פלוס חצי, וריבית בנק ישראל עומדת על 0.1%  אז הריבית המלאה הינה סה”כ 2.1% (1.5%+0.1%+0.5%). 

במשכנתא הסיכון של הבנק נמוך, לכן ניתן להתמקח עם הבנק ולקבל פריים מינוס  X. היתרון של ריבית פריים הוא שהקרן אינה צמודה למדד אך אנחנו חשופים לתנודות במשק ולהחלטת בנק ישראל, בשנים האחרונות ריבית פריים היא אפסית ומאוד נמוכה ולכן זה מסלול מועדף על רוב האוכלוסייה. משום שלרוב ריבית פריים משתנה בהתאם לריבית במשק, אין קנסות יציאה וניתן לפרוע את ההלוואה בכל עת. מסלול ריבית פריים יכול להוות עד שליש מסך המשכנתא.

ריבית דריבית

אלברט איינשטיין אמר שהפלא עולם השמיני הוא ריבית דריבית. ריבית דריבית הינה בעצם הריבית המצטברת לאורך התקופה והיא גדלה ככל שמספר הפעמים שמחשבים אותה עולה. מאד דומה לדוגמא של הריבית אפקטיבית ניתן גם להסביר ריבית דריבית אבל הפעם נעשה זאת בדוגמא להשקעה. שימו לב לטבלה הבאה שמציגה השקעה של 1,000 ש”ח בחודש עם ריבית תשואה של 10% בשנה. 

ניתן לראות בטבלה למה איינשטיין התכוון כשאמר הפלא השמני על ריבית דריבית. אומנם 10% ריבית בשנה אבל בגלל אפקט הריבית דריבית התשואה מבחינת הריבית היא מהותית יותר גבוהה וזאת מכיוון שהיא צוברת את הסכום שנצבר בכל ריבית. ההבנה של ריבית דריבית מאפשרת להבין את החשיבות והעוצמה של השקעות אשר בהן מתרחשת הפעולה של ריבית דריבית כמו למשל באפיקים מסוימים בשוק ההון או במסלולים של קופות גמל או בהלוואות.

 

ניתן לראות בטבלה למה איינשטיין התכוון כשאמר הפלא השמני על ריבית דריבית. אומנם 10% ריבית בשנה אבל בגלל אפקט הריבית דריבית התשואה מבחינת הריבית היא מהותית יותר גבוהה וזאת מכיוון שהיא צוברת את הסכום שנצבר בכל ריבית. ההבנה של ריבית דריבית מאפשרת להבין את החשיבות והעוצמה של השקעות אשר בהן מתרחשת הפעולה של ריבית דריבית כמו למשל באפיקים מסוימים בשוק ההון או במסלולים של קופות גמל או בהלוואות.

רוצה לקבל יעוץ פיננסי שיעזור לך לצמוח כלכלית?
התנהלות כלכלית, סדר בנכסים הפיננסים, פתרונות מימון ושירותים נוספים השאר פרטים ונציג יחזור אליך
מאמרים אחרונים:
אסטרטגיות שוק ההון

אסטרטגיית השקעות בשוק ההון

תוכן עניינים איך להשקיע בשוק ההון בעצמך? לייצר תשואה טובה אבל סולידית? לפי מה לבחור מניות? מהי אסטרטגיית ההשקעות המומלצת להשקעות בשוק ההון?   אלו

קרא עוד »
קורס נדל״ן

לימודי נדל״ן של אורי קוסקאס

לימודי נדל״ן של אורי קוסקאס – קורס אונליין אנשים מתייעצים עם כל העולם לפני שקונים רכב אבל כשמדובר בהשקעה בנכס, לא. וזאת טעות שיכולה לעלות לכם

קרא עוד »