הספר ‘כסף בעולם האמיתי’במתנה בחינם!  להורדה לחצו >>

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קבלן שיפוצים

כשזה נוגע לשיפוץ של דירה, בית או משרד, קבלן שיפוצים יכול להיות בן הברית הגדול ביותר שלכם. בין אם אתם מעוניינים לשפץ חדר בודד או לשפץ את כל הבית, קבלני שיפוצים הם אנשי המקצוע שיכולים לקחת את החזון שלכם ולהפוך אותו למציאות. כמו כן, רגע לפני שאתם מעסיקים איש מקצוע, חשוב להבין מי הוא קבלן השיפוצים ומה ההבדל בינו ובין שאר אנשי המקצוע הקשורים לעולם השיפוץ. שכן, קיימים הבדלים משמעותיים בניהם וקיימת חשיבות עליונה לבחירה מושכלת של קבלן שיפוצים מיומן.

מי הוא קבלן שיפוצים?

לפני הכול, חשוב להבין מי הוא קבלן השיפוצים ומה ההבדל בינו ובין שאר אנשי המקצוע בעולם השיפוצים. בציבור הרחב קיימת סברה מוטעית במסגרתה נהוג לחשוב כי קבלן שיפוצים הוא למעשה שיפוצניק, אך לא כך הדבר. באופן כללי, שיפוצניק הוא איש מקצוע שעוסק במו ידיו בתיקוני בניין שונים, לרבות סיוד קירות, טייח, צבע ועוד. באשר לקבלן שיפוצים, הוא איש המקצוע שאחראי על התכנון, הניהול, הפיקוח והביצוע של פרויקט שיפוצים. כמו כן קבלן שיפוצים הוא מקצוע שמעוגן תחת חוק ייעודי, במסגרתו קבלני שיפוצים רשומים הם אנשי מקצוע בעלי ניסיון של 5 שנים לפחות בעבודות שיפוץ משמעותיות וכן עברו מבחן שמאפשר להם להירשם בפנקס הקבלנים.

נגן וידאו

תוכן עניינים

צוות פועלים מיומן

כמו כן, מעבר להגדרה החוקית, קבלני שיפוצים ברוב המקרים יעסקו בפרויקטים משמעותיים יותר ומתוקצבים יותר. בהתאם, הם מחזיקים בצוות פועלים שלם בעלי מיומנויות שונות, כך שלקבלן שיפוצים מוביל יאגד וינהל תחתיו צוות מקצועי שיידע לתת מענה רוחבי לכל צרכי השיפוץ. מנגד, שיפוצניק הוא בעל מקצוע שיידע לתת מענה לתיקונים ספציפיים, כמו למשל עבודות גבס קטנות, צביעה ועוד.

קבלן שיפוצים רשום

למרות שישנה הגדרה חוקית לקבלני שיפוצים, בפועל רוב קבלני השיפוצים לא רשומים בפנקס הקבלנים ונמנעים מההליך הבירוקרטי שכרוך ברישום. כלומר, עצם העובדה שקבלן שיפוצים לא רשום בפנקס לא מלמדת שהוא קבלן שיפוצים פחות טוב, אך במידה והקבלן רשום בפנקס הוא בהכרח כזה שעבר הכשרה מתאימה ובעל מיומנות לנהל פרויקט שיפוץ בסדר גודל משמעותי.

איך לבחור קבלן שיפוצים?

אחרי שהבנו מי הוא קבלן השיפוצים ומה מייחד אותו ביחס לבעלי מקצוע אחרים בעולם השיפוצים, חשוב להבין איך לבחור נכון. כדי לבצע בחירה נכונה ומושכלת, יש לקחת בחשבון מספר גורמים משמעותיים, כאלו שתשומת לב אליהם תבטיח בחירה שתענה על הצרכים הייחודים שלכם. כדי לעשות סדר, ריכזתי עבורכם את הגורמים החשובים ביותר:

תבצעו מחקר יסודי

ראשית, התחילו במחקר על קבלני שיפוץ מובילים. לשם כך, חפשו המלצות מחברים, משפחה או קולגות שעברו פרויקטים דומים. בנוסף, חפשו אחר ביקורות, המלצות וחוות דעת ברחבי האינטרנט, שכן המלצה טובה או ביקורת נוקבת יכולות להוות אינדיקציה מעולה לטיבו של קבלן השיפוצים.

תוודאו עמידה בכל התקנים

כאמור, בניגוד למקצועות אחרים קבלני שיפוצים לא נוטים להירשם באופן רשמי כקבלני שיפוצים על פי חוק. יחד עם זאת, כשזה נוגע לעבודות שיפוץ ובנייה, אי אפשר להפריז בחשיבות שלעמידה בנהלים ובתקני העבודה. שכן, כל פעולה רשלנות עלולה להוביל לתוצאות קטלניות. כדי להימנע מכך, אל תיקחו סיכונים ותעסיקו קבלן שיפוצים שמתחייב לעמידה בכל הנהלים הרלוונטיים.

תבררו על פרויקטים קודמים

כדי להבטיח שקבלן השיפוצים המיועד יודע לבצע ולנהל עבודה בסגנון שאתם זקוקים לו, תבררו אם הוא כבר ביצע עבודות דומות. מעבר לכך, תבקשו ממנו הפנייה ללקוחות קודמים, כך שתוכלו להתרשם בעצמכם בתוצרים שקבלן השיפוצים כבר הפיק. כמו כן, קבלן שיפוצים שמכבד את עצמו ואת עבודותיו, לא יחשוש לקשר אתכם ללקוחות קודמים. במידה ואתם יוצרים קשר עם לקוחות קודמים, שאלו אותם בנוגע לאמינותו של קבלן השיפוצים, העמידה שלו בזמנים, עלויות ושביעות הרצון הכללית.

העריכו את התקשורת בניכם

תקשורת יעילה היא מרכיב הכרחי לפרויקט שיפוצים מוצלח. במהלך השיח הראשוני בניכם, העריכו עד כמה הקבלן מקשיב לרעיונות שלכם, שואל שאלות רלוונטיות ומספק מידע ענייני. קבלן שיפוצים טוב אמור להיות מסוגל להבין את החזון שלכם ולתרגם אותו לתוכנית פרקטית. בנוסף, העריכו אם אתם מרגישים בנוח לעבוד עם הקבלן, שכן במהלך הפרויקט תידרשו לתקשורת מתמשכת, כדאי שהיא תהיה נעימה.

שיפוץ דירה

כשזה נוגע לעבודות שיפוץ, שיפוצי דירה הם הנפוצים והמוכרים ביותר. בין אם עוברים דירה ובין אם מעוניינים לחדש את הדירה הקיימת, בשלב זה או אחר שיפוץ הוא בלתי נמנע. כמו כן, אם אתם ניצבים לפני שיפוץ כולל של כל הדירה, תצטרכו לעבוד מול קבלן שיפוצים, שכן באמצעות תכנון וניהול של קבלן שיפוצים תוכלו לקבל תחת מטרייה אחת מענה לכל הצרכים שלכם. בנוסף, לפני שניגשים להליך של שיפוץ דירה חשוב להגיע למספר הבנות ולקבל מספר החלטות בהקשר זה. למשל, במידה ותרצו לשפץ דירה להשקעה, תצטרכו לשים דגשים אחרים, וכן לשלם מחירים שונים ביחס לשיפוץ לשם מגורים. יתרה מכך, במקרים רבים בלאי נקודתי בדירה שמצריך שיפוץ נקודתי עלול לפתות על בעל הדירה ללכת על שיפוץ כולל. אם אתם ניצבים מול החלטה דומה, כדאי שתיקחו בחשבון שיקולים כמו עלות, זמן, משאבים ואלטרנטיבות מגורים זמניות.  

שיפוץ דירה עלויות

אחד השיקולים המרכזים שצריכים להנחות אתכם לפני שיפוץ הדירה הוא עניין העלויות. כשזה נוגע לשיפוץ קומפלט של הדירה כולה, מחיר העבודה הנהוג נע בין 1200 ₪ ל-2000 ₪ למ”ר. חשוב לציין, המחירים האלו לא כוללים קנייה של חומרי גלם כמו ריצוף, קרמיקה, אלומיניום ועוד. בהתאם, המחיר הסופי למטר בפועל גבוה מכך, כשהמידה בה הוא יהיה יקר יותרה תלויה בכמה תרצו להשקיע בחומרי הגלם ובאיזה סגנון של עבודה תבחרו עבור שיפוץ הדירה. באופן כללי, עלות של שיפוץ דירה משתנה בצורה משמעותית כתלות בגודל הדירה, נוחות הגישה לדירה, מיקומה בארץ, חומרי הגלם, סגנון השיפוץ והעבודות הכלולות במסגרת השיפוץ. באופן טבעי, לשאלה “כמה עולה שיפוץ דירה?” אין תשובה חד משמעית. יחד עם זאת, אם בכל זאת אתם רוצים להבין מה הסדר גודל, שיפוץ של דירה ברמת גימור גבוהה כולל חומרי גלם עולה בממוצע כ-4500 ₪ למ”ר.

עלות של שיפוץ דירה חלקי

כמו שכבר הבנו, עלות של שיפוץ דירה משתנה בצורה דרמטית כתלות במספר גורמים. מן הסתם, ברור שגם עלויות של שיפוץ חלקי של הדירה ישתנו לפי אופי העבודה, חומרי הגלם וההיקף העבודה. ובכל זאת, כדי לעשות קצת סתם ריכזתי עבורכם כמה מהעבודות החלקיות הנפוצות והעלויות שלהן:

שיפוץ אמבטיה

מחיר שיפוץ האמבטיה גם כן ישתנה לפי הגודל, הרכיבים העבודות שתרצו לבצע שם. באופן כללי עלות ממוצעות לשיפוץ אמבטיה היא 15,000 ₪ – 30,000 ₪.

שיפוץ מטבח

כשזה נוגע לשיפוץ מטבח, האפשרויות הן אינסופיות ובהתאם טווח העלויות הוא רחב למדי. שיפוץ של מטבח יכול להתחיל ב-12,000 ₪ ולהגיע גם ל-100,000 ₪, הכול תלוי עד כמה רחוק תרצו ללכת עם השיפוץ.

עבודות גבס

מחיר של בניית מחיצות גבס  300 ₪ – 400 ₪ למ”ר. באשר לחיפוי גבס באמצעות הדבקה, המחיר יהיה 100 ₪ – 290 ₪, אך חשוב לציין שמדובר בשיטה שלא מתאימה לכל המקרים.

עבודות ריצוף

מחירה של עבודת ריצוף לדירה הוא 350 ₪ – 500 ₪ למ”ר. חשוב להבהיר, בקרוב המקרים המחיר כולל פירוק ופינוי של הריצוף הקודם, אך לא כולל מע”מ ולא כולל את המחיר האריחים החדשים.

אז בטח כבר הספקתם להבין, עלות של שיפוץ זה לא עניין כל כך פשוט. שכן, קיימים גורמים רבים שמשפיעים על העלויות. לפני שאתם מתחילים לשפץ, דאגו להתייעץ עם קבלן שיפוצים אמין שיידע להמיר את השאיפות שלכם ואת מגבלות המחיר שלכם לתוכנית עבודה.

ביטוח שיפוץ דירה

בעלי דירות רבים מחזיקים בביטוח דירה שמכסה נזקים של פגיעות אש, אסונות טבע, גניבות ונזקי מים. יחד עם זאת, כשזה מגיע לשיפוצים העניין הופך למעט מורכב יותר, שכן פרויקט של שיפוץ הוא בעל פוטנציאל סיכון גבוה בהרבה ביחס לשגרה. שבירת קירות, עבודות צנרת, קרמיקות, עבודות זכוכית, כל אלו הן דוגמאות לעבודות שנעשות במסגרת שיפוץ דירה, כך שהסיכון לנזקי רכוש ונזקי גוף הוא די גבוה. כדי להבין איך זה עובד, ומי נושא באחריות במקרה של נזק, צריך לחלק את עניין הביטוח לשניים – ביטוח בעל הדירה וביטוח הקבלן:

ביטוח שיפוץ – בעל הדירה

בהקשר של בעל הדירה, חלק מפוליסות הביטוח הדירה מכסות עלויות עבור נזקים בזמן שיפוץ. יחד עם זאת, ברוב המקרים במידה ואין הרחבה ייעודית לשיפוץ הכיסוי היה קטן וכזה שנוגע רק לנזקים נקודתיים. כדי למזער סיכונים ולמנוע משתלום כבד במקרה של נזקים משמעותיים, כדאי ליצור קשר עם חברת הביטוח לפני תחילת השיפוץ ולבצע את ההתאמות הדרושות. ביטוח שיפוץ אמור לכסות נזקי רכוש וחומרי בניין, כך שאם למשל הקרמיקה החדשה נשברת בזמן ההתקנה, הביטוח יכסה את עלות הנזק בנוסף, קיים ביטוח שיפוץ שמכסה נזקי גוף שעלולים להיגרם במהלך השיפוץ בדירה, וכן נזקי רכוש שעשויים להיגרם לשכנים כתוצאה מהשיפוץ. יחד עם זאת, חשוב לציין שבלי קשר לביטוח שיפוץ של בעל הדירה, גם קבלן השיפוצים חייב בביטוח שיפוץ מטעמו.

ביטוח שיפוץ – קבלן שיפוצים

בדומה לאופן בו אתם כבעלי דירה צריכים להיות מכוסים בביטוח מתאים, גם קבלן השיפוצים צריך להחזיק בביטוח שיפוצים עבור נזקים פוטנציאליים. חשוב להבהיר, במידה ונגרם נזק לציוד, או לרכוש של השכנים וקבלן השיפוצים לא מבוטח בביטוח שיפוץ דירה, אתם כבעלי הדירה עלולים גם כן לשאת בהשלכות ולהיות חשופים לתביעות. לשם כך, לפני שאם מעסיקים קבלן שיפוצים, תוודאו כי יש לו ביטוח שיפוץ דירה ואל תתביישו לשאול מה בדיוק כולל הביטוח ואילו נזקים הוא מכסה.

שיפוץ דירה בבניין משותף – חוקים

עד עכשיו דיברתי בעיקר על נקודת המבט של בעלי הדירות בכל מה שנוגע לפרויקט של שיפוץ. כמו שכבר הבנתם, מדובר בעסק לא פשוט בכלל שטומן בחובו אתגרים ודאגה להיבטים רבים, אך אם מתנהלים באופן נכון התוצר הסופי שווה את זה. יחד עם זאת, עבור שכנים לדירה בה מתנהל פרויקט של שיפוץ, מדובר בכאב ראש אחד גדול, ובטח כשמדובר בבניין משותף. בהתאם, קיימים חוקים שמגבילים את מי שמבצע שיפוץ בדירה שלו כך שהפגיעה בזכויות ובאיכות החיים של השכנים תהיה מינימלית. אם אתם לקראת שיפוץ ולא רוצים להסתבך עם החוק, או מנגד אם אתם בצד השני של הדלת והשכנים שלכם משפצים, אלו החוקים החלים על שיפוץ של דירה בבניין משותף:

  • אין לבצע עבודות שיפוץ רועשות בימי חול בין השעות 20:00 בערב ל-07:00 בבוקר למחרת.
  • בימי מנוחה, אין לבצע את העבודות הללו בין השעות 17:00 אחר הצהריים ל-07:00 בבוקר למחרת. ימי המנוחה הם שבתות וחגי ישראל, בנוסף אם בבניין מתגוררים דיירים בני דתות אחרות החוק חל גם על ימי המנוחה שלהם.
  • האיסורים האלו חלים גם על עבודות שמתבצעות מחוץ לבניין המגורים במידה והעבודות גורמות לרעש שמהווה מטרד עבור דיירי הבניין.

שיפוץ משרד

כשזה מגיע למשרדים, אי אפשר להפריז בחשיבות של יצירת סביבת עבודה נעימה, נוחה ופרודוקטיבית. חלל משרדים מעוצב היטב וכזה ששופץ תוך מחשבה מעמיקה, יכול להיות בעל השפעה משמעותית על מורל העובדים, הפרודוקטיביות וההצלחה העסקית הכוללת. מתוך הכרה בכך, חברות רבות משקיעות זמן, מאמץ ומשאבים בשיפוץ משרדים כדי לייעל את מתחמי העבודה שלהן וליצור אווירה ששמה דגש על שיתוף פעולה, יצרנות וחדשנות.

שיפוץ משרד מה חשוב לדעת?

חשוב להבין, שיפוץ משרד בימים אלו לא עוסק רק בחידוש החזות הויזואלית או בצורך לבצע תיקונים נדרשים. תכנון נכון של שיפוץ משרד כרוך במחשבה מחודשת של כל סביבת העבודה כך שהיא תתיישר עם יעדי החברה, ערכיה ותרבותה. בין אם מדובר במתיחת פנים קטנה ובין אם מדובר בשיפוץ מלא, שיפוץ משרד מוצלח אמור להתמקד ביתרונות רבים שמעבר לאסתטיקה בלבד. 

ניצול אפקטיבי של חלל העבודה

בראש ובראשונה, שיפוץ משרדים מתוכנן ומנוהל היטב מספק הזדמנות לייעל את ניצול השטח. ככל שחברות מתפתחות, הדרישות המרחביות שלהן משתנות בהתאם. שיפוץ משרד מאפשר הערכה מחודשת של אופן ניצול השטח הקיים, זיהוי אזורים שניתן לנצל טוב יותר וכאלה שניתן לייעד מחדש. על ידי מקסום יעילות החלל, חברות יכולות להכיל יותר עובדים במשרדים, לשלב טכנולוגיות חדשות או ליצור אזורים משותפים המעודדים עבודת צוות ואינטראקציה חיובית.

קידום של פרודוקטיביות ורווחת העובדים

שיפוץ משרדים מעוצב יכול גם לשפר את רווחת העובדים ואת הפרודוקטיביות שלהם. למשל, שיפוץ ששם דגש על שילוב של אור טבעי, אוורור מותאם וריהוט ארגונומי עבור העובדים, יביא לסביבת עבודה מזמינה ובריאה יותר. על ידי שילוב תכונות אלו בתוכניות השיפוץ, חברות יכולות לשפר את שביעות רצון העובדים, להפחית היעדרות ולהגדיל את הפרודוקטיביות.

שיפוץ קוסמטי משרד

אחד מסוגי השיפוצים הנפוצים ביותר למשרד הוא השיפוץ הקוסמטי. באשר לשיפוץ מסוג זה, מטרתו העיקרית היא להביא לשדרוג החזות הויזואלית של המשרד. כמו כן, המניעים לשיפוץ קוסמטי יכולים לנוע בין רצון לשנות אווירה ולהתחדש, ובין כורח מציאות כמו למשל נזקים ויזואליים שנוצרו במשרד. ברוב המקרים, שיפוץ משרד קוסמטי משלב עבודות כמו החלפת אריחים ,טפטים, פרקטים, מנורות, שקעים ואביזרים בלויים אחרים. כמו כן, שיפוץ משרד קוסמטי יכול להגיע באופן נקודתי, אך יכול להיות מקיף ונרחב. במקרים בהם מדובר בתיקונים נקודתיים, אפשר יהיה להסתפק בשיפוצניק לשם ביצוע העבודה, אך במידה ועולה צורך לשיפוץ קוסמטי מקיף, כדאי להעסיק קבלן שיפוצים מוסמך שמתמחה בשיפוץ משרדים.

עלות שיפוץ משרד

כמו שכבר הבנו, עלויות של שיפוצים משתנות באופן ניכר כתלות במספר גומרים. כשזה נוגע לשיפוץ משרד, הדבר דומה ומחיר השיפוץ ישתנה באופן משמעותי לפי סוג העבודה, חומרי הגלם, היקף העבודה, האזור בארץ, נוחות הגישה ועוד מספר גורמים שמשפיעים באופן ניכר. יחד עם זאת, ישנם מרכיבים ייחודים שמשפיעים על העלות של שיפוץ משרד. הגורמים הללו נוגעים להוצאות מוכרות מול הרשויות וכן מאפיינים ספציפיים של עלות שיפוץ משרד למ”ר.

עלות שיפוץ משרד למטר

בממוצע, עלות של שיפוץ משרד למטר עומדת בטווח של 1,100 ₪ – 2,500 ₪ למ”ר. ברוב המקרים, עלות זאת כוללת חומרי גלם ולא כוללת מע”מ. כמו שציינתי, ישנם גורמים ייחודיים שמשפיעים על המחיר למטר של שיפוץ משרד:

גודל

ככלל, כשזה נוגע לשיפוץ משרד ככל שהמשרד גדול יותר, כך העלות למטר תהיה נמוכה יותר. לדוגמה, בעלי משרד קטן בגודל של כ-50 מ”ר ידרשו לשלם עבור שיפוץ המשרד 2,000 ₪ – 2,500 ₪ למ”ר, בעוד שבעלי משרד ענקי בגודל של כ-1000 מ”ר, ידרשו לשלם עבור שיפוץ המשרד 1,100 ₪ – 1900 ₪ למ”ר.

סוג העבודה

טווח העלויות שהצגתי מתייחס לעבודה סטנדרטית. באופן טבעי, ככל שהחזון שלכם הוא כזה שמצריך עבודה מורכבת יותר ועם חומרי גלם איכותיים יותר, המחיר יעלה.

הקפאת ארנונה

כבעלי משרדים, ייתכן שבזמן השיפוץ תהיו זכאים להקפאת ארנונה, משמע פטור משתלום הארנונה לאורך תקופת השיפוץ. חשוב להבהיר, לא כל החלפה של נורה או תיקון של סדק בקיר יוכל לזכות אתכם בהקפאת תשלומי ארנונה, ישנם תנאים מקדימים שצריכים להתממש. כלל האצבע הבסיסי ביותר יהיה שלאורך תקופת השיפוץ המשרדים לא יהיו בשימוש מלא של העובדים במשרד. כבעלי משרד, אתם יודעים שעלות הארנונה לעסקים היא גבוה למדי, כך שהקפאת התשלום תוכל להוות הקלה כלכלית משמעותית.

הוצאות מוכרות שיפוץ משרד

כל עניין ההוצאות המוכרות הוא גם כן מרכיב מהותי בכל מה שנוגע לשיפוץ משרד. רגע לפני שנחזור לשיפוץ משרד, אתן הסבר קצר ותמציתי על הוצאות מוכרות. ככלל, רוב העסקים והחברות במדינת ישראל זכאים להחזרים כספיים מרשויות המדינה, ובעיקר מרשות המיסים. כמו כן, ההחזרים הללו נקראים החזרי מס והם מוחזרים עבור הוצאות שנקראות הוצאות מוכרות.

בחזרה לשיפוץ משרד, מדובר שבהוצאה שהיא בהחלט נכנסת תחת ההגדרה של הוצאות מוכרות. בהתאם, אני ממליץ לכם בחום לשמור תיעוד של כל קבלה, כל חשבונית, כל הוצאה וכל דבר שקשור בהתנהלות הפיננסית בהקשר של שיפוץ המשרד. שיפצתם את קירות המשרד? הוספתם ריהוט משרדי חדש? שמרו את החשבוניות והגישו אותם בסוף שנת המס ותוכלו לקבל החזרים עבורם. כאשר מדובר בשיפוץ משרד בעל עלויות משמעותיות, קיימת חשיבות עליונה לשמירת כל תיעוד שקשור בהוצאה עבור השיפוץ, שכן ההחזרים עבור ההוצאות המוכרות יכולים להגיע לסכומים דרמטיים.

עבודות גמר בניה

עבודות גמר בניה דומות במהותן לעבודה של שיפוץ מעמיק, רק שהן נעשות בשלבי בניית מבנה חדש. כלומר, בתהליך שלם של בניית בית למשל, אחרי שמסיימים לבנות את שלד המבנה, מגיעים לשלב בו עובדים על פנים הבית. במסגרת תכנון עבודות גמר בנייה, בעצם מתרחשת הפרקטיקה במסגרתה ייקבע כיצד יראה המקום, כמה פונקציונלי הוא יהיה ועד כמה יהיה מותאם לבעלי הנכס. כמו כן, עבודות גמר בנייה הן כל העבודות שכוללות היבטים של אינסטלציה, נקודות חשמל, ריצוף, עבודות חשמל, עבודות צבע, עבודות טייח, חלונות, מטבח, דלתות אמבטיה ולמעשה כל דבר שניתן להתקין בדירה או שמשרד אחרי שהשלד שלו נבנה.

עבודות גמר בניה משרד

כשזה נוגע לעולם המשרדים, המשמעות של עבודות גמר בניה קצת שונה ביחס למבני מגורים. שכן, במידה בו מבנה משרדים אשר שימש כחלל משרדים של ענף שכולל בעיקר עבודות עם מחשבים, עובר לידיים של עצמאי שרוצה לעשות בו שימוש אחר לגמרי, כל המבנה יצטרך לעבור תכנון ועיצוב מחודש לחלוטין. כשזה המצב, המונח “שיפוץ” קצת רך ביחס לשינוי שצריך לעשות, כך שתצטרך להתבצע עבוה משמעותית ביותר על המבנה.

מי מבצע עבודות גמר בניה?

במקרים רבים, מי שמחליט על בניית בית מפקיד את כל העבודה בידי גורם אחד, לרוב קבלן מוסמך, שדואג לתהליך בניית הבית מהשלבים הראשונים ועד מסירת המפתח וכניסה למגורים. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם מתגבשת הבנה שכדאי דווקא לפצל את העבודה בין גורמים שונים, כך שאת בניית השלד יבצע גורם אחד ואת עבודות גמר הבניה יבצע גורם אחד. במקרים אלו, קבלן גמר בניה או קבלן שיפוצים הם אנשי המקצוע שיכולים לגבש צוות מתאים לפי אופי העבודה, וכן לתכנן, לנהל ולפקח על כל שלבי עבודה גמר הבניה עד הגעה לתוצר הסופי.

לסיכום – בודקים לעומק לפני שמשפצים

שיפוץ הוא התחלה של תהליך שיכול להיחתם כהצלחה מסחררת או ככישלון חרוץ. מצד אחד, שיפוץ של דירה או משרד הוא הזדמנות להתחלה חדשה ולשדרוג, מצד שני תהליך של שיפוץ עלול להשתבש, להיות ארוך מהצפוי ובעל השלכות כלכליות מכבידות. כדי למזער נזקים ולהגיע לתוצאה הטובה ביותר, חשוב לדאוג שיעמוד לצידכם קבלן שיפוצים מהמדרגה הראשונה ובעל המאפיינים שיבטיחו את זה. כמו כן, חשוב לוודא שקבלן השיפוצים הפוטנציאלי מחזיק בביטוח שיפוצים מתאים, כזה שמבטיח שבמקרה הצורך לא תישאו בעלויות ובאחריות עבור תקלות ותאונות שונות. אז בין אם אתם מתכננים שיפוץ לדירה, לבית או למשרד, הכירו את הסיכונים ואת הדרכים באמצעותם תוכלו לחסוך עלויות ולממש את מטרת השיפוץ על הצד הטוב ביותר.

 

קטגוריה:
תמונת מחבר

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!

מאמרים נוספים ב-
רוצים לקבל הצעה אטרקטיבית לשיפוץ ובנייה מאורי קוסקאס?
השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם!
חברת ניהול נכסים
חברת ניהול נכסים בפורטוגל- PlayAs

אולי אחד החששות הגדולות ביותר לרוכשי נדל”ן בפורטוגל או אפילו למתעניינים הינו נושא חברת הניהול ובצדק! למרות שפורטוגל הינה מדינה יחסית קלה מבחינת עבודה מול

קרא עוד »
איך להגיע לחירות כלכלית?
איך להגיע לחירות כלכלית?

שם מפוצץ לכותרת ותנו לי כבר להסיר לכם ספק ולא מדובר באיזה תוכן שיווקי של ”פיצחתי” איזו שיטה ובטח לא מנסה למכור לכם שום דבר

קרא עוד »
משקיע כשיר
משקיע כשיר

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח משקיע כשיר וזאת מהסיבה הפשוטה שהמונח לא רלוונטי למרבית הציבור. אך אם להיות כנים, אין אדם שלא היה רוצה

קרא עוד »
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התחברות ללוח בקרה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.

דילוג לתוכן