הספר ‘כסף בעולם האמיתי’במתנה בחינם!  להורדה לחצו >>

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה לעשות עם 100 אלף שקל?

אחת השאלות הנפוצות ביותר הינה מה לעשות עם 100 אלף שקל? איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל 2021? איך להפוך 100 אלף למיליון? ועוד המון בסגנון. 

חשוב להתחיל ולחזור על החשיבות של השקעות-

וורן באפט אמר- אם לא תמצא דרך לעשות כסף כשאתה ישן, תאלץ לעבוד עד שתמות.

המשמעות היא פשוטה, אדם צריך לתת לכסף שלו לעבוד בשבילו ולא הוא בשביל הכסף. השאיפה היא כמובן להגיע למצב שמקור ההכנסה העיקרי מגיע בצורה פאסיבית באמצעות השקעות חכמות. ואז יש את הפריבילגיה והשקט הנפשי לעבוד במה שרוצים ואוהבים לעשות בחיים ולא עובדים רק בשביל להשיג כסף.

פרק ב. כל האפשרויות להשקעה בישראל וחו''ל עם 100 אלף שקל

מה הנתונים של המשקיע

אז בשביל לענות על השאלה של מה עושים עם 100,000 שקל שיש כרגע בבנק, אפשר לענות עם מספר אפשרויות אבל זה מאד תלותי במספר משתנים.

 1. גיל? אתה רווק צעיר? נשואי פלוס ילדים בשנות ה40 ו50 או בכלל פנסיה?
 2. האם אתה כבר מושקע באפיקי מסוימים? פיזור סיכונים ולהשקיע במספר מקומות זו אסטרטגיה שאני אישית מאמין בה מאד ויש גם השלכות במימון שנגע בהם בהמשך כמו למשל במקרה של נדל”ן ומשכנתא.
 3. עד כמה אתה לחוץ לכסף? ומה מצבך הכלכלי. האם מדובר בכל החסכונות שלך ומעבר לסכום הזה אין לך עוד כסף ליום שחור? אם אתה מליונר למשל הייתי אומר לך לשים את הכסף באפיק בעל סיכון גבוהה גם סטארפטים עם פוטנציאל תשואה גבוהה מאד.
 4. עד כמה אתה רוצה להיות פעיל? ללחוץ על כפתור ולשכוח? תרצה להשקיע יותר זמן בשביל יותר רווח?

בגדול אלו השאלות שאני אשאל. אבל בואו אני אגיד לכם במצבים שונים מה הייתי עושה עם הסכום הזה.

נדל”ן

החוקיות שלי אומרת שאם אפשר לרכוש דירה (נכס נדל״ני) אז זאת האופציה העדיפה. לא מייצרים עוד אדמות בעולם מארק טוין אמר ולכן ההיצע מוגבל ושווי הערך בדרך כלל ימשיך לעלות, נכנס תשואה שנתית גם משכירויות ואפשרויות המימון אטרקטיביות (משכנתא).

יגידו הסקפטים עם 100,000 שקל מה אפשר לקנות?!

בארץ ישראל יש 2 אפשרויות להשקעות נדל”ן בסכומים שכאלה

 1. לקנות נכסים בפרפריות(קריות, נתיבות, צפת, קריית שמונה), באזור של 500 אלף ש”ח שמייצרות באזור קצת יותר מ2000 שח שזה 5% ויותר. אחלה אופציה(להסביר למה הקריות ממשיך לעלות בקצב מהיר, כנ”ל צפת וכו). את הדלתא שחסרה של 400 אלף אפשר לקחת במינוף  מהבנק (אפשר גם להסביר על שותפות במימון עם חבר ושותף).
 2. יחידות קרקע- יש המון המון יחידות קרקע בכל מיני אזורים בארץ שבעצם מקנות “זכויות לנכס“. ניתן למצוא באמת בסכומים כאלה בול. הבעיה שזה לא מייצר תשואה וברוב המוחלט של המקרים יקח שנים רבות עד שהשווי יעלה בצורה משמעותית ששווה וגם ברגע שהזכות שווה יש היטל השבחה שזה בעצם מיסוי שמשלמים. מצד שני אין דיירים שצריך להתעסק איתם.
 3. יש מספר לא קטן של קרנות והשקעות בשוק ההון (מניות בעיקר) אשר עוסקות בתחום הנדל”ן בישראל. (אסור לי מבחינה רגולטיבית להגיד שמות) אבל בגדול יש לא מעט מניות שבהם ניתן להשקיע והתשואה שם יחסית היא מאד יפה. עדיפות לבורסה בשביל האמינות אבל יש גם קרנות כפי שציינתי.

נדל”ן בחו”ל

מגיאורגיה לאוקרינה ויון, יש לא מעט נכסים שאפשר לקנות בסכומים אללו וגם לקבל מימון להשלמת הון בתנאים אטרקטיבים באותם מדינות. יש לזה יתרונות ויש לזה חסרונות. אפשר ללחוץ על השקעות נדל”ן בחו”ל ולקרוא עוד בנושא. אני אישית כחלק מפיזור השקעות בחרתי להשקיע דווקא בפורטוגל ובעיקר בגלל היכולת לרכוש נכסים חדשים או כחדשים ובמיקום מבוקש עם סכום של כ-100 אלף שקל בלבד. בפורטוגל אפשר לקבל למשל 80% משכנתא ל-30 שנה בריבית של 1%. 

שוק ההון

דווקא בסכומים נמוכים של 100 אלף ודרומה. אני אישית וגם אגב לאנשים בגילאי מבוגרים יותר של 60 וצפונה, הייתי ממליץ לרכוש מניות וצריך להבין כי לפעמים זה לא ברור לאנשים, ישנם מניות רבות שמייצרות דיבידנדים (להסביר מזה) אפילו באזורים של 5% תשואה בשנה ויותר. לכן מדובר גם על השקעה שהשווי בה סביר להניח יעלה כי שוב אני חוזר, שוק ההון בטווח הארוך בדרך כלל עולה וגם מקבלים תשואה שנתית.

מצד שני לא כל המניות מחלקות דיבידנד ולא כולן מצליחות ולכן האסטרטגיה צריכה להיות בוודאות לא לשים את ה100 אלף על מנייה אחת או שתיים. אני אישית הייתי מפצל סכום שכזה לפחות ב10 חברות שונות ואפילו יותר כדי לפזר סיכונים ולייצר פוטנציאל סטטיסטי יותר גבוה לצמיחה של ההשקעה.

מכשירים פיננסים

ישנם בגדול מספרים מכשירים פיננסים  אבל אציג את הרלוונטים ביותר מבחנתי  שהינם קרן השתלמות, קופת גמל להשקעה, פוליסות חיסכון. בגדול שלושת המוצרים מציעים את אותו השירות אך עם מגבלות והטבות שונות. כלומר, שלושת המוצרים בהם מאפשרים הפקדה של כסף לקופה בבית השקעות או חברות ביטוח שבהם הכסף ינוהל ויושקע עבור הלקוח לפי מסלולים שונים ויש הרבה אופציות למסלולים כאשר הבולטים ביותר הינם מסלול כללי המכיל מגוון רחב של השקעות בנכסים סחירים ולא סחירים כמו נדל”ן ונחשב יחסית למסלול סולידי, מסלול מניות שנחשב לסיכון גבוהה יותר אך גם פוטנציאל התשואה, מסלול אג”ח (אגרות חוב) ואפילו קיים מסלול של עוקב מדד S&P 500. אפשר גם לחלק באחוזים את ההשקעה בין מסלולים שונים בתוך הקופה.  בגדול בשלושת המוצרים יש דמי ניהול שנע בין- 0.5%-1% מסה”כ הצבירה מידי שנה ומשתנה בין החברה המנהלת והסכום שנצבר. התשואות בשלושת המוצרים בשנים האחרונות נעות בין 7% בשנה ואפילו ל-30% אחוז בשנה, תלוי בחברה ובמסלולים כמובן.

כפי שצוין ישנם הבדלים ומגבלות וזה קריטי להבין גם מבחינת יתרונות ההשקעה וגם מבחינת הנושא ‘מה לעשות עם 100 אלף שקל’. קרן השתלמות שהינה ההשקעה הכי טובה בישראל בגלל הטבות מס שעליהן ניתן לקרוא בנפרד בתוכן היעודי שלו מוגבלת בהפקדה של כ-18 אלף שקל בשנה. קופת גמל להשקעה שגם עליה ועל ההטבות המס שלה ניתן לקרוא בתוכן היעודי שלו ישנה הגבלה של 70 אלף שקל בשנה. במקרה של פוליסת חיסכון , אין הטבות מס אבל גם אין מגבלות של סכום ההפקדה. 

מכשירים פיננסים יכולים להיות אופציה מעולה להשקעה אבל כפי שהוסבר, ראשית צריך להבין מה המטרה של ההשקעה, למשל אם המטרה היא להשקיע ולעשות תשואה במשך שנה או שנתיים אז עדיף לשים את כל הכסף בפוליסת חיסכון כי הכסף נזיל תמיד למשיכה וגם ככה ההטבות מס במכשירים האחרים כרוכים בכך שהכסף ישב מספר שנים מסוים. עם מדובר בהשקעה לטווח הארוך אז מומלץ לשים את המקסימום בקרן השתלמות ואז השאר בגמל להשקעה כי לפחות ככה אפשר גם לקבל פטור ממס רווחי הון. כמובן שיש עוד משתנים של טיימינג וגיל המשקיע שחשובים פה אבל כמו שצוין בהתחלה זה נכון לגבי כל סוג של השקעה או סכום ובמקרה הזה מומלץ להתייעץ עם סוכן או יועץ פנסיוני

השקעה באפיק הלוואות חברתיות

הלוואות חברתיות הינם הלוואות אשר נעשות בין שני אנשים פרטיים (הלוואות חברתיות P2Pׂ) או בין שני עסקים (ׂׂהלוואות חברתיות לעסקים B2B) או אפילו בין פרטי לעסק ׂ(P2Bׁ) כאשר הצד של המלווה עושה זאת כאפיק השקעה בתמורה לריבית על הכסף אותו הוא מלווה ואז בעצם הוא נכנס לנעליים של הגופים הפיננסים כמו למשל הבנקים, חברות האשראי או חברות הביטוח. והצד של הלווה פשוט יעדיף לקחת את ההלוואה בצורה זאת כי ייתכן שהתהליך מבחינה בירוקרטית יותר פשוט או כמובן בגלל שהריביות על הכסף יהיו יותר אטרקטיביות. 

ההלוואות אשר ניתנות בפלטפורמות הלוואות חברתיות בדרך כלל נעות בין 5-9 אחוז ריבית ולכן בתאוריה זה אמור להיות טווח התשואות כי אין מתווך באמצע. מהניסיון שלי האישי התשואה השנתית הממוצעת בהלוואות חברתיות נעה באזור ה-6% תשואה, כלומר 6,000 ש”ח בשנה על השקעה על של 100 אלף. 

היתרון המהותי בכל ההקשר של תשואת הלוואות חברתיות הינה שמדובר על תשואה יחסית יציבה ובסבירות גבוהה מאד כי הרי מדובר בהלוואה ואין קשר ישיר לפחות לשוק ההון שעולה ויורד כל הזמן. 

ישנו יתרון נוסף בכל הקשור לתשואה נטו בגלל המיסוי ”המופחת”. הרי מס רווחי הון בישראל עומד על 25% . כלומר השקענו נגיד בשוק ההון בצורה ישירה או גמל להשקעה או פוליסה חסכון וכו והרווחנו מעל הסכום שהשקענו 100 אלף שקל נאלץ לשלם 25 אלף שקל למס הכנסה. במקרה של הלוואות חברתיות ישנה ייחודיות, ראשית אתחיל ואבהיר שלא מדובר במס מופחת ואלה במס אחר פשוט. 

השקעה בהלוואות חברתיות מתאימה בעיקר למי שיש סכום פנוי ונזיל שרוצים שלא ישב בבנק ויעשה תשואה  אך במקביל מבינים שישנה סבירות גבוהה שבעתיד הקרוב יהיה צורך להשתמש בכסף ולכן יש לשמור עליו נזיל כמו למשל אנשים שעומדים לפני רכישת נכס עם הון נזיל שמוכן לקניית הדירה או פנסיונרים שקיבלו הון רציני מאד ולא רוצים להשקיע אותו באפיק עם סיכון. כלומר השקעה בהלוואות חברתיות יכולה תחליף מצוין למי שמשקיע באג”ח.

אני מציע למי שמעוניין להתחיל לבחון את ההשקעה בתחום להתחיל עם סכומים קטנים של כמה אלפים בודדים ואני אישית משקיע כפי שאמרתי דרך b2b ואפשר ללחוץ כאן על מנת להשאיר פרטים ולפתוח חשבון בלי שום התחייבות.

קרנות השקעה והשקעות אלטרנטיביות 

קרן שמטרת העיקרית היא כשמה, ביצוע השקעות. הקרן היא בעצם גוף שקם ומנוהל על ידי אנשים פרטיים או חברות אשר פועלות לגייס כספים ומאתרות השקעה לפי מדיניות מוסכמת מראש. בשנים האחרונות השם הפופולרי להשקעות מסוג זה הינו השקעות אלטרנטיביות.

בדרך כלל הקרנות האלה לא יבטיחו אחוז תשואה מסויים אבל הם כן יציגו תחזיות וכאשר מדובר בקרן סולידית זה ינוע באזור ה10%.

הקרנות יכולות לבחור מספר אפיקים שונים כמו נדל”ן, קרנות גידור שבעצם מתמקדות בשוק ההון, קרנות הלוואה המשמשת כגוף מימון לכל דבר שהרווח מגיע מהריבית הקיימת בהחזר הלוואה. 

היתרונות של כל סוגי הקרנות השונים זהה

 1. מדובר על מינימום עבודה מהצד שלכם, לשים כסף ולקוות לטוב.
 2. זה מתאפשר מסכומים נמוכים, ישנן קרנות שאפילו יקחו מכם 5,000 ש”ח להשקעה.
 3. הקרונות הטובות יודעות לספק תשואה שנתית יפה ועדיפה בהרבה מעל שהכסף ישב בבנק.
 4. יש לכם כתובת- ”אבא ואמא” שהם לוקחים את האחריות על כל הניהול השוטף.

החסרונות גם הן משותפים

 1. אין יותר שליטה, לשים את הכסף ולקוות לטוב ומינימום התערבות.
 2. משיכת הכספים יכולה לגרור לקנסות בקרנות ומסלולים מסויימים.
 3. אמינות! בלי קשר לסגנון הקרן, רמת האמינות הגבוהה פה היא קריטית כי בסופו של דבר מאחורי קרנות עומדים אנשים עם אינטרסים.
 4. הקרנות הסולידיות מייצרות יחסית תשואה נמוכה והקרנות בסיכון גבוהה יכולות להוביל לאובדן הכסף לכן קשה למצוא איזון טוב.
 5. השירות עולה כסף!! חשוב להבין שמשלמים ברוב הקרנות בשתי דרכים- 

א. דמי ניהול על סה”כ הסכום שנע ב1%-5%.

ב. נלקח נתח מהרווח שיצרה לך הקרן שיכול לנוע בין 10%-25% מסה”כ הרווח.

לדוגמא ומדובר במסלול הקלאסי של 2:20, כלומר 2% דמי ניהול פלוס 20 אחוז מסה”כ הרווח וסכום ההשקעה היה מיליון ש”ח אז דמי הניהול יהיה 20,000 ש”ח בשנה ובמידה והשווי היה מיליון מתאיים, אז מדובר על 40 אלף נוספים (20% מה200 אלף רווח).

לסיכום 

מה אני הייתי עושה עם הסכום של 100 אלף שקל. 

שוב תלוי במצב הכלכלי ושאר הנכסים שלי, 

אם הייתי רווק צעיר  שמשקיע קדימה- דווקא מנסה לרכוש את הנכס הראשון שלי באמצעות מימון.

אם אני בשלב השני עם אישה ילדים ובית אחד, סביר להניח שהייתי מפזר בהשקעות בשוק ההון.

כמבוגר יותר- מתמקד בהשקעות שמייצרות לי דיבידנד יפה וצמיחה של המניה ואפילו שוקל מימון בצורה של משכנתא הפוכה שזהו מוצר מעולה להשקעות בפני עצמו.

תוכן עניינים - זה מה שאתם יכולים לעשות עם 100 אלף שקל

רוצה להשקיע כסף ולהגדיל את ההון שלך? צריך יעוץ בנושא?

השאר פרטים לתיאום פגישה ובניית תוכנית אסטרטגית מותאמת אישית לצמיחה כלכלית

תמונת מחבר

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!

מאמרים נוספים ב- , ,
רוצה לקבל יעוץ שיעזור לך לצמוח כלכלית?
השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם!
חברת ניהול נכסים
חברת ניהול נכסים בפורטוגל- PlayAs

אולי אחד החששות הגדולות ביותר לרוכשי נדל”ן בפורטוגל או אפילו למתעניינים הינו נושא חברת הניהול ובצדק! למרות שפורטוגל הינה מדינה יחסית קלה מבחינת עבודה מול

קרא עוד »
איך להגיע לחירות כלכלית?
איך להגיע לחירות כלכלית?

שם מפוצץ לכותרת ותנו לי כבר להסיר לכם ספק ולא מדובר באיזה תוכן שיווקי של ”פיצחתי” איזו שיטה ובטח לא מנסה למכור לכם שום דבר

קרא עוד »
משקיע כשיר
משקיע כשיר

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח משקיע כשיר וזאת מהסיבה הפשוטה שהמונח לא רלוונטי למרבית הציבור. אך אם להיות כנים, אין אדם שלא היה רוצה

קרא עוד »
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התחברות ללוח בקרה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.