הספר ‘כסף בעולם האמיתי’במתנה בחינם!  להורדה לחצו >>

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרן כספית

בזמן האחרון, כל מי שמתעניין קצת בעולם הפיננסי נחשף אל המונח קרן כספית. בימים הללו, קרנות כספיות מהוות מוקד עלייה לרגל עבור משקיעים שמעוניינים בהשקעות בטוחות ויש לכך סיבות מעולות. אז מה היא קרן כספית? למה היא כל כך רלוונטית לתקופה הנוכחית? איך היא קשורה לעליית הריבית ואיך בוחרים קרן כספית מומלצת? כל זאת ועוד בהמשך.

תוכן עניינים

למה דווקא עכשיו קרנות כספיות ואיך פרקטית אפשר להשקיע בהן?

בהכללה גסה, קרן כספית היא מכשיר פיננסי בדמות קרן נאמנות שמשקיעה באפיקים סולידיים לטווח הקצר, ומהווה חלופה לפיקדון הבנקים. כמו רבים וטובים אחרים, סביר מאוד שלא שמעתם על הכלי הזה למרות שהוא לא חדש בכלל וזה לא מקרי. למעשה, מדובר במכשיר פיננסי שנוסד כבר בשנת 2007, כחלק מתוכנית רחבה להגברת התחרות בשוק ההון.

איפה היו קרנות כספיות עד עכשיו?

אם תהיתם למה עד עכשיו לא נחשפתם לקיומה לקרן כספית, הדבר קשור לשיעורי ריבית שאפיינו את השנים האחרונות. עד השפעותיו של המשבר הכלכלי העולמי שחל ב-2008, קרנות כספית היוו ערוץ השקעה נפוץ למדי, אך המשבר שפרץ בארצות הברית וזלג לשאר העולם הביא עמו שינויים חדים כשהבולט בהם הוא הורדת שיעורי הריבית. בעצם, מאז ועד שנת 2022 הריבית הייתה כמעט אפסית, עובדה שצימקה באופן ניכר את האטרקטיביות של קרנות כספיות והניעה משקיעים אל השקעות אלטרנטיביות. כעת, בהשפעת האינפלציה, קיימת מגמה עולמית המאפיינת גם את ישראל העוסקת בהעלאת שיעורי הריבית. בעוד שלרוב אנחנו שומעים על הנזקים של עליית הריבית, כמו למשל תשלומי משכנתא מנופחים, חשוב להכיר גם את היתרונות של עליית הריבית וללמוד כיצד ניתן למנף אותה לטובתו. אחת הדרכים הטובות לתעל את עליית הריבית היא קנייה של קרן כספית מומלצת.

מה מאפיין קרן כספית?

כאמור, קרן כספית היא קרן נאמנות שמתמקדת בנכסים סולידיים וקצרי טווח. כשאני מדבר על נכסים קצרי טווח, הכוונה היא לכאלו בעלי משך חיים ממוצע (מח”מ) של כ-90 ימים, כמו למשל אג”ח ממשלתיות בדירוג גבוה, אג”ח קונצרטי ופיקדונות ג’מבו בבנקים. כמו כן, את הקרנות הללו מנהלים גופי השקעות מוסדיים, בניהם הראל, אלטשולר, מור ועוד, והם מחויבים להשקיע את כספי הקרן בתמהיל השקעות סולידי וקצר טווח.

אז למה לא פיקדון?

בדרך כלל כשחושבים על אפיק השקעה בטוח וסולידי, פיקדונות הבנקים הם הראשונים שקופצים לראש, בטח בימים של עליית ריבית. עם זאת, המציאות מעט יותר מורכבת, כך שלקוח בודד ברוב המקרים לא יזכה לריבית מפנקת עבור הפיקדון שלו. בהקשר הזה, היתרון המובהק של קרן כספית ביחס לפיקדון בנקאי הוא יתרון הגודל. כלומר, מנהלי קרנות כספיות מגיעים עם כספים גדולים של משקיעים רבים, באופן הזה הם יכולים לקבל ריבית ותשואה גדולה יותר עבור ההשקעה שלהם. כמו כן, קיימים יתרונות נוספים לקרן כספית בהשוואה לפיקדונות הבנקאיים למי שמחפש השקעות סולידיות. לפני שאגע ביתרונות הללו ובדרכים לממש אותם, חשוב לסווג בין שני סוגי קרנות כספיות עיקריות – קרן כספית שקלית וקרן כספית דולרית.

קרן כספית VS פקדון – מה עדיף?

קרן כספית שקלית

כל מה שאמרתי לגבי קרן כספית נוגע גם לקרנות כספיות שקליות וגם לקרנות כספיות דולריות, אך ההבדל המהותי בין שתיהן הוא המטבע וסוג האג”ח. בקרן כספית שקלית, החלק של הקרן שמורכב מפיקדונות בנקאיים יהיה פיקדון שקלי ונתח הקרן שמורכב מאג”ח ממשלתי יהיה של ממשלת ישראל. באופן טבעי, התשואה של החלקים הללו מושפעת מגורמים רבים, למשל היחלשות או התחזקות של השקל מול הדולר ישפיעו על התשואה של הקרן הכספית השקלית. בשנה האחרונה הכלכלה הישראלית ידעה תנודות רבות, לרבות עליות וירידות של ערך השקל מול הדולר, כך שיש לנו הזדמנות טובה לראות כיצד התנועות הללו השפיעו על תשואות של קרנות כספיות שקליות.

קרן כספית דולרית

רגע לפני שנגיע לחלק המעניין – השוואת התשואות בין קרנות כספיות שונות, אני רוצה להסביר בכמה מילים על קרן כספית דולרית. כאמור, אין הבדל מהותי בין המאפיינים של קרן כספית שקלים לקרן כספית דולרית, שכן שתיהן מתייחסות לקרן נאמנות שמנוהלת על ידי גוף מוסדי לשם השקעה סולידית באפיקים קצרי טווח. כשזה נוגע לקרן דולרית, הנתח שמושקע בפיקדונות בנקאיים יהיה פיקדונות דולריים אמריקאיים ונתח האג”ח הממשלתי יהיה אג”ח של ממשלת ארצות הברית. כמו שציינתי בהתחלה, את מגמת עליית הריבית העולמית התחילה ממשלת ארצות הברית, כך שכל היתרונות של קרנות כספיות שנוגעות לכך רלוונטיות מאוד. חשוב לציין, קרן כספית דולרית רגילה נרכשת בשקלים, אך היא בעלת חשיפה לדולר. משמעות חשיפתה לדולר נוגעת בעובדה שהיא מושפעת משער הדולר יחס לשקל. באופן הזה, אפשר להנות גם מחשיפה לדולר, כזאת שעלולה להיות בעלת השפעות חיוביות, וגם לחסוך את דמי ההמרה הכרוכה בהשקעה באמצעות דולרים.

קרן כספית נקובה בדולר

קרן כספית נקובה בדולר גם כן זהה במאפיינים שלה לקרנות כספיות אחרות, אך בהן ההשקעה נעשית באמצעות דולרים. לכן, יש ברשותכם כמות של דולרים שאתם מעוניינים להשקיע באופן סולידי, ייתכן ויהיה לכם כדאי להשקיע אותם בקרן כספית נקובה בדולר, וכך תוכלו להנות מהיתרונות הייחודים של קרן כספית דולרית באמצעות בדולרים שכבר יש ברשותכם.

קרן כספית השוואה – קרנות כספיות שקליות

אחרי שהסברתי מה היא קרן כספית שקלית, מה היא קרן כספית דולרית, אילו גופים מנהלים אותה ומה המאפיינים שלה, הגיע הזמן לדבר במספרים. כדי לעשות סדר בכל זה, ריכזתי עבורכם כמה קרנות כספיות מובילות כך שתוכלו לבצע השוואה בין התשואות השונות. חשוב לי להבהיר, קרן כספית שקלית בעלת תשואה גבוהה יותר מקרן אחרת לא בהכרח מיתרגמת לרווח סופי גדול יותר. שכן, ישנם עוד מאפיינים שחשוב לבחון, כמו למשל דמי הניהול שקרן כספית גובה עבור ההשקעה בה. אז אלו הם הנתונים עבור כמה מקרנות כספיות שקליות מובילות נכון ליוני 2023:

השוואת קרנות כספיות שקליות יוני 2023

קרן כספית שקלים תשואה מתחילת השנה תשואה חודשית דמי ניהול

ֿ
קרן כספית שקליםתשואה מתחילת השנהתשואה חודשיתדמי ניהול
איילון כספית1.83%0.37%0.04%
מגדל כספית1.88%0.36%0.129%
אנליסט כספית שקלית1.75%0.34%0.149%
פסגות כספית שקלית1.73%0.33%0.145%
הראל כספית ניהול נזילות1.73%0.35%0.1%
אי. בי. אי. כספית שקלית1.73%0.33%0.1%
מיטב כספית ניהול נזילות1.72%0.34%0.05%
מגדל כספית שקלית1.89%0.35%0.159%
הראל כספית שקלית1.77%0.35%0.16%
מור כספית1.71%0.33%0.19%
אלטשולר שחם כספית ללא קונצרטי1.61%0.32%0.12%

 

קרן כספית או פיקדון?

כמו שאמרתי לפני כן, כשזה נוגע להשקעות סולידיות, ובטח בימים של ריביות גבוהות, רוב האנשים ייטו לחשוב שכדאי ללכת על השקעה בפיקדון בנקאי. יחד עם זאת, בעוד שגם פיקדון בנקאי וגם קרן כספית נועדו להשקעות סולידיות, קרנות כספיות נהנות מכמה יתרונות משמעותיים שהופכים אותם לאטרקטיביות יותר בימים אלו. כדי לא להשאיר את זה באוויר, הנה כמה מהיתרונות המרכזיים של קרן כספית:

נזילות

קרן כספית שקלית היא קרן נזילה, כך שניתן למכור כספים מתוכה בכל ימי המסחר. מנגד, פיקדונות בנקאיים נושאי ריבית בדרך כלל נקבעים לפרקי זמן קבועים מראש. כלומר, ייתכן שהבנק יציע לכם ריבית שקרובה לריבית במשק עבור פיקדון, אך תהיו חייבים להשאיר את הכסף בפיקדון ל-5 שנים לדוגמה. אם אתם מעוניינים בהשקעה סולידית אך גם נזילה, קרן כספית תתאים לכם יותר.

יתרון לגודל

באופן טבעי, מנהלי הקרנות הכספיות מחזיקים ביכולת מיקוח גבוהה יותר מול הגופים הרלוונטיים בשל גודלתם. בהתאם, מנהלי הקרנות יוכלו להשיג תשואה גבוהה יותר עבור הקרן שלהם ביחס ללקוח בודד שמנהל משא ומתן מול הבנק בנוגע לפיקדון בנקאי. כמו שציינתי לפני כן, במסגרת התמהיל של קרן כספית קיים נתח משמעותי של פיקדונות בנקאיים, כך שכמעט תמיד התשואה שקרן כספית תניב עבור הרכיב של פיקדון תהיה גבוהה יותר מזו שתשיגו בעצמכם.

דמי ניהול של הבנק

לפני כעשור נכנסה רגולציה במסגרתה נאסר על הבנקים לגבות דמי ניהול עבור החזקת כספים של קרן כספית. כלומר, מנהלי הקרנות נהנים מתשואה מלאה עבור ההשקעות שלהם ובקרנות המומלצות לפחות חלק מהחיסכון הזה יתגלגל אל המשקיעים. כפי שאפשר לראות בטבלת ההשוואה, קרנות כספיות גובות דמי ניהול, אך מדובר בשיעורים יחסית נמוכים כך שבחירה נכונה בקרן כספית תניב תשואה גבוהה יותר גם בחישוב דמי הניהול.

מיסוי קרן כספית

כשזה נוגע למיסוי, קרן כספית נהנית מיתרון במצב של אינפלציה. שכן, המס שנגבה עבור רווחים שמגיעים מקרן כספית נגבה רק עבור הרווח הריאלי, כלומר רווח בניכוי האינפלציה. יתרה מכך, בתרחיש בו שיעור האינפלציה גבוהה משיעור התשואה (תרחיש סביר למדי בימים אלו) לא יגבה מס כלל עבור רווחי קרנות כספיות. מדובר ביתרון משמעותי ביחס לפיקדון בנקאי.

איך לבחור קרן כספית?

אז עכשיו כשיש לנגד עיניכם טבלה שמכילה את קרנות כספיות מובילות, עולה השאלה המתבקשת – איך לבחור קרן כספית? במסגרת ניסיוני ארוך השנים בעולמות הפיננסיים, אני מחזיק בידע ובכלים באמצעותם אוכל לייעץ לכם באיזה אפיק השקעה לבחור בהתאם למאפיינים הייחודים שלכם ובהתאם לתנועות השוק הפיננסי. אם יש לכם שאלות, אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם. באשר לבחירה מושכלת של קרן כספית, אלו העקרונות המנחים לבחירה הטובה ביותר:

תשואות קודמות

הרכיב האינטואיטיבי ביותר לבחירה בקרן כספית, או בכל אפיק השקעה סולידי, הוא התשואות הקודמות שהתקבלו. חשוב להבהיר, כשזה נוגע לקרנות כספיות התשואות הקודמות משקפות במידה רבה את שיעור הריבית הנתון לאותה התקופה. לצורך העניין, אם תבחנו תשואות של קרנות כספיות לפני שנת 2022, לא תגלו מספרים מרשימים, אך כיום המצב שונה בתכלית. לכן, הדבר החשוב אליו אתם צריכים לשים לב בהקשר של תשואות קודמות הוא ההבדלים בין הקרנות השונות, שכן הם יעידו באיזו קרן התבצעו הבחירות הנכונות שהביאו לתשואה גבוהה יותר ביחס לקרנות כספיות אחרות.

עלויות קנייה ומכירה

נתון חשוב למדי שכדאי להבין הוא עמלת המסחר (עלויות קנייה ומכירה) שנקבע בחוזה שלכם מול גוף ההשקעות. שכן, גוף ההשקעות באמצעותו תרכשו קרן כספית גובה עמלות מסחר בשיעורים שונים, כך שאין עמלה קבועה והיא נקבעת בחוזה מול גוף ההשקעות. חשוב לקחת בחשבון את הנתון הזה במסגרת השקעה בקרן כספית, שכן הוא עלול להשפיע על האטרקטיביות של ההשקעה שלכם.

דמי ניהול קרן כספית

כפי שניתן לראות בטבלה שהכנתי עבורכם, מנהלי קרנות שונים גובים דמי ניהול שונים עבור השקעה בקרן כספית. חשוב להבהיר, לא תמיד אמליץ לבחור דווקא בקרן כספית שמציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר, שכן קיימים מקרים בהם הקרנות שמציעות את דמי הניהול הנמוכות ביותר גם משיגות את התשואות הנמוכות ביותר. בחירה נכונה תהיה כזאת שמשכללת את כל המשנים, כולל את דמי הניהול. כמו כן, מנהלי הקרנות הכספיות רשאים לשנות את גובה דמי הניהול עם תחילה של שנה קלנדרית חדשה, חשוב להכיר את זה ולשים כך לב כדי לא להיתפס לא מוכנים.

דמי נאמן

דמי נאמן בהקשר של קרן כספית בדרך כלל מזעריים ולכן לא ארחיב לגביהם, אך חשוב להכיר שגם הם קיימים וגם הם משתנים בין קרנות כספיות שונות. אם תרצו לעשות עבודת השוואה מוקפדת ומדוקדקת, תוכלו לבחון גם ההבדלים בין דמי הנאמן שקרנות כספיות דורשות.

איך קונים קרן כספית?

עכשיו כשאתם יודעים מה הם העקרונות המנחים בחירה מושכלת של קרן כספית מומלצת, תצטרכו לקנות את הקרן. כדי להקל על התהליך, הכנתי מדריך מקוצר לרכישת קרן כספית:

פתיחת חשבון מסחר

השלב הראשון בתהליך רכישת קרן כספית הוא פתיחה של חשבון מסחר. האפשרויות העומדות בפניכם בהקשר הזה הן פתיחה של חשבון מסחר אצל גוף השקעות ישראלי, או לחלופין דרך הבנק. חשוב לשים לב, כפי שציינתי בעקרונות המנחים לבחירת קרן כספית, בדקו לעומק מה הן העמלות שגופי ההשקעות דורשים מכם עבור קניית קרן כספית ובצעו השוואה בין הגופים השונים.

בחירה של קרן כספית

השלב הבא יהיה בחירה של הקרן אותה אתם מעוניינים לרכוש. השלב הזה מהווה את החלק החשוב ביותר ובעל ההשלכות הגדולות ביותר בכל הנוגע לקניית קרן כספית. כדי לבחור באופן מושכל, תוכלו לעקוב אחר העקרונות המנחים שריכזתי עבורכם ולבצע עבודת השוואה מעמיקה ורצינית.

קנייה של הקרן שנבחרה

אחרי שפתחתם חשבון מסחר ובחרתם קרן כספית מובילה, הגיע הזמן לבצע את הרכישה בפועל. לשם כך, תצטרכו לבחור את הסכום אותו תרצו להשקיע וליצור קשר עם גוף ההשקעות שבחרתם.

לסיכום – קרן כספית להשקעה סולידית

לכל מי שיש נגיעה קלה ביותר בעולם הפיננסי שמע בזמן האחרון על קרן כספית. מאפייני כלכלה מקומית ועולמית שאנחנו מצויים בהם היום החזירו את הקרן הכספית ככלי השקעה אטרקטיבי עבור השקעות סולידיות. באופן טבעי, בשל מאפיינים דומים קרן כספית מהווה השקעה אלטרנטיבית לפיקדון בנקאי. באמצעות בחירה מושכלת של קרן כספית, תוכלו לנצל עליות הריבית הנוכחיות כדי למנף את ההשקעה שלכם. אם אתם מעוניינים לרכוש קרן כספית, השאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם כדי לבחון אם זו השקעה שמתאימה לכם ובמקרה הצורך לעזור לכם לבחור את הטובה ביותר.

תמונת מחבר

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!

מאמרים נוספים ב-
רוצה לקבל יעוץ שיעזור לך לצמוח כלכלית?
השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם!
חברת ניהול נכסים
חברת ניהול נכסים בפורטוגל- PlayAs

אולי אחד החששות הגדולות ביותר לרוכשי נדל”ן בפורטוגל או אפילו למתעניינים הינו נושא חברת הניהול ובצדק! למרות שפורטוגל הינה מדינה יחסית קלה מבחינת עבודה מול

קרא עוד »
איך להגיע לחירות כלכלית?
איך להגיע לחירות כלכלית?

שם מפוצץ לכותרת ותנו לי כבר להסיר לכם ספק ולא מדובר באיזה תוכן שיווקי של ”פיצחתי” איזו שיטה ובטח לא מנסה למכור לכם שום דבר

קרא עוד »
משקיע כשיר
משקיע כשיר

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח משקיע כשיר וזאת מהסיבה הפשוטה שהמונח לא רלוונטי למרבית הציבור. אך אם להיות כנים, אין אדם שלא היה רוצה

קרא עוד »
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התחברות ללוח בקרה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.

דילוג לתוכן