הספר ‘כסף בעולם האמיתי’במתנה בחינם!  להורדה לחצו >>

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מיסוי בישראל

מדינת ישראל, כמו כל מדינה בעולם, מבססת את היכולת הכלכלית שלה על אזרחי המדינה. בהתאם המדינה גובה כספי מיסים, ישירים ועקיפים, אשר משמשים לצרכים רבים. שירותים סוציאליים, בטחון, תחבורה, תשתיות, שכר של עובדי מדינה, כל אלו הם דוגמאות לצרכים ציבוריים שמשולמים באמצעות כספי המיסים שנגבים מאזרחי המדינה. יחד עם זאת, למרות התפקיד המשמעותי של המיסים בחיינו, רוב הציבור לא באמת מכיר את שיטת המיסוי הנהוגה המדינה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שברוב המקרים כספי המיסים נגבים מאיתנו באופן אוטומטי, כך שבאופן עקרוני ניתן לעמוד במחויבויות החוקיות בהיבט של מיסוי בלי הבנה בסיסית של המנגנון העומד מאחורי זה. למרות שמבחינת המדינה תוכלו להסתדר גם בלי להבין שיטת המיסוי, קשה להפריז בחשיבות של ההבנה הזאת. לשם כך, במאמר הקרוב אסביר את שיטת המיסוי בישראל על גווניה השונים.

למה חשוב להכיר את שיטת המיסוי בישראל?

החשיבות של הבנה אמיתי של שיטת המיסוי בישראל היא קריטית מכמה סיבות מרכזיות. ראשית, אם תבינו באמת איך מיסים נגבים פה, לא תוכלו להיקלע לסיטואציה בה תתפסו לא מוכנים בהקשר הזה. בהתאם, תוכלו לתכנן את תשלומי המיסים בצורה מושכלת, עניין שמהווה מרכיב בלתי נפרד מהתנהלות כלכלית בריאה. כולנו שמענו סיפורים על אנשים שהרוויחו סכומי עתק ובזמן קצר בזבזו אותם וירדו מהנכסים שלהם. במקרים רבים הסיבה לכך היא התעלמות מחובת תשלומי מיסים, כך שהאנשים הללו נקלעו לחובות כבדים ואיבדו את הכול.

כמו כן, הסיבות הנוספות שבמסגרתן חשוב להכיר את מערכת המיסוי בישראל נוגעות לכך שהכרה של השיטה מאפשרת לנו למקסם את המצב הנתון שלנו. כלומר, כמו בכל מערכת חוקים, תמיד ישנם סדקים ופרצות שדרכן ניתן לסדר את המציאות לטובתנו. אולם, כדי להצליח לעשות את זה נדרשת הבנה אמיתית של מערכת המיסוי, כך ניתן יהיה לשלם את המינימום הנדרש ולעשות זאת באופן חוקי לחלוטין.

 

תוכן עניינים

סוגי המיסוי המרכזיים

“מיסוי” הוא מונח אחד שמכיל בתוכו עולם ומלואו. בהתאם, לכל תחום ישנה מסגרת מיסוי ששונה באופן ניכר מהתחומים האחרים, למשל מערכת המיסוי בעולם הנדל”ן שונה ממערכת המיסוי בעולם הייבוא. במידה ותרצו לצלול אל עולמות המיסוי של התחומים השונים תוכלו לגשת לתכנים ייעודיים שהכנתי בדיוק בשביל זה. שכן, ספר חוקי המיסוי בישראל הוא עצום ולא יכול להסתכם במאמר אחד, מעמיק ככל שיהיה. במאמר הקרוב, תוכלו למצוא סיכום של הנושאים החשובים ביותר בהיבט של שיטת המיסוי בישראל. מטרת התוכן היא להנגיש עבור כלל האזרחים את עיקר שיטת המיסוי הישראלית. בין אם אתה שכירים, עצמאיים, צעירים או מבוגרים, תוכלו להכיר את עולם המיסים הישראלי ולהמיר את ההבנות הללו לחיסכון כספי אמיתי.

ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע”מ

כדי לעשות סדר, נתחיל בשלושת סוגי המיסוי הגדולים. אותם שלושה שכל אזרח בישראל נאלץ להתמודד איתם בחיי היום יום שלו בלי קשר לתחום העיסוק שלו, ואותם שלושה שבמידה והחלטתם להקים עסק בישראל הם אוטומטית הופכים לשותפים של מעל 50 אחוז בעסק שלכם. אני כמובן מדבר על ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע”מ.

ביטוח לאומי

הביטוח הלאומי, כשמו כן הוא, מוסד הביטוח הלאומי של אזרחי מדינת ישראל. הרציונל העומד מאחורי המוסד לביטוח לאומי הוא שכל אזרח במדינת ישראל יוכל להנות מביטוח בסיסי במקרה שנסיבות החיים יובילו לשם. דמי נכות, דמי אבטלה, דמי לידה, דמי זקנה, כל אלו מגיעים אל האזרחים שעומדים בתנאים היישר מהמוסד לביטוח לאומי. כידוע, הכספים הללו לא נופלים מהשמיים, הם מופרשים אל קופת הביטוח הלאומי מכספם של האזרחים שמייצרים כסף, בין אם כעובדים או כעצמאיים. כמו כן, דמי הביטוח שאתם נדרשים לשלם תלויים ברמת ההכנסה שלכם, כך שאם אתם מרוויחים מעט אתם נדרשים לשלם מעט ואם אתם מרוויחים יותר תידרשו לשלם הרבה. למעשה, מטרתה לא מוגדרת של הביטוח הלאומי, ושל מערכות מיסוי בכלל, היא לנסות ליצור מערכת חלוקת משאבים שוויונית במסגרתה אזרחים “חזקים” עוזרים לאזרחים חזקים פחות.

ביטוח לאומי לעצמאי

כשזה נוגע לתשלום לביטוח לאומי, קיימים הבדלים בין הדרישות לעצמאיים להבין הדרישות לשכירים. כמו כן, ההבדל המשמעותי ביותר בין שכירים ועצמאיים בביטוח לאומי הוא שבמידה ועצמאי מעסיק עובדים במסגרת העסק, הוא נדרש להעביר דמי ביטוח לאומי גם עבור העובדים. בנוסף, עצמאיים נדרשים ליותר אקטיביות בכל הנוגע לתשלומי המיסים שלהם ושל העובדים שלהם, שכן במקרה זה ההליך אינו מבוצע באופן אוטומטי.

מי נחשב עצמאי?

לפני שנכנסים למספרים ולמשמעויות שלהם, חשוב להבין אם אתם עומדים בהגדרת “עצמאי” לפי החוק בהקשר של תשלום לביטוח לאומי. לפי החוק, עצמאי הוא מי שעומד באחד מהתנאים הבאים:

 • מי שעוסק בעבודתו כעצמאי לפחות 20 שעות בשבוע בממוצע.
 • מי שעוסק בעבודתו כעצמאי לפחות 12 שעות בשבוע בממוצע, וכן החודשית עולה על 1,781 ₪.
 • מי שהכנסתו החודשית הממוצעת עקב עבודתו כעצמאי עולה על 5,935 ₪.

מי שלא עונה על אף אחד מהתנאים הללו, ייחשב “עצמאי שלא עונה להגדרה” ודמי הביטוח הלאומי יגבו ממנו באופן שונה. למרות זאת, גם במידה ואתם לא עונים להגדרה, חשוב להירשם בביטוח הלאומי כעצמאיים כדי להיות זכאים לקצבאות השונות. בנוסף, במידה והנסיבות השתנו ואתם עונים להגדרה, חשוב מאוד לעדכן את הביטוח הלאומי, שכן אם לא תעדכנו תוכלו להידרש לתשלומים רטרואקטיביים משמעותיים.

גובה דמי ביטוח לאומי לעצמאי

כאמור, גובה התשלום לביטוח הלאומי נקבע כתלות ברמת ההכנסה, כך שמי שמרוויח יותר נדרש לשלם יותר. כשזה נוגע לעצמאיים, הסכום על בסיסו מחושבים דמי הביטוח הלאומי הוא סכום ההכנסות השנתיות בניכוי ההוצאות שמותרות בניכוי על פי חוק. כמו כן, כשזה נוגע לחישוב גובה דמי הביטוח הלאומי, קיים הבדל בין אזרחים מבוגרים (בני 18 ומעלה) ובין אזרחים צעירים.

דמי ביטוח לאומי לעצמאי מעל גיל 18

עבור עצמאי מעל גיל 18, חישוב גובה דמי הביטוח הלאומי נעשה באופן הבא:

מהחלק של ההכנסה החודשית שחייבת במס ושלא עולה על 7,122 ₪ ייגבו 2.87% דמי ביטוח לאומי וכן 3.10% דמי ביטוח בריאות, סה”כ 5.97%. כמו כן, אם ההכנסה החודשית גבוהה מכך, מהחלק של ההכנסה החודשית שעולה על 7,122 ₪ ייגבו 12.83% דמי ביטוח לאומי וכן 5% דמי ביטוח בריאות, סה”כ 17.83%.

דמי ביטוח לאומי לעצמאי מתחת לגיל 18

עצמאי מתחת לגיל 18 פטור מדמי ביטוח בריאות וחישוב דמי הביטוח הלאומי נעשה באופן הבא:

מהחלק של ההכנסה החודשית שחייבת במס ושלא עולה על 7,122 ₪ ייגבו 0.17% דמי ביטוח לאומי. כמו כן, מהחלק של ההכנסה החודשית שעולה על 7,122 ₪ ייגבו 0.78% דמי ביטוח לאומי.

שחשוב לציין כי הסכום 7,122 ₪ הוא למעשה 60% מהשכר הממוצע נכון לשנת 2023. כלומר, מדובר בסכום משתנה שנע מידי שנה כתלות בגובה השכר החודשי הממוצע.

כך תשתלמו פחות ביטוח לאומי

רגע לפני שעוברים לשכירים, ריכזתי עבורכם כמה עצות חשובות בהקשר של חסכון בתשלום דמי ביטוח לאומי. חלק משמעותי מדמי הביטוח הלאומי שתשלמו כעצמאיים מוכרים כהוצאה מוכרת בשנת המס הנתונה. כתוצאה מכך, תוכלו לנכות אותם מגובה ההכנסה של אותה שנת מס וכך להקטין את גובה מס ההכנסה שעליכם לשלם. כמו כן, כדי להבטיח תשלום מינימלי של דמי ביטוח לאומי חשוב לדאוג לשלם הכול בזמן. שכן, כל דחייה עלולה להוביל להצמדה וקנסות, במקרים חמורים ניתן להגיע לכדי עיקולים על ידי הוצאה לפועל. כדי להימנע מכך ולא להיקלע למצב הזה, דאגו לשלם את דמי הביטוח לאומי בזמן.

ביטוח לאומי לשכיר

בדומה לעצמאיים, גם שכירים נדרשים לשלם דמי ביטוח לאומי שתלוי בגובה ההכנסה שלהם. כמו כן, בשונה מעצמאיים, דמי הביטוח הלאומי נגבים באופן אוטומטי וגובה התשלום מופיע בתלוש המשכורת החודשי. נהוג לחשוב שהמצב בו התשלום נגבה באופן אוטומטי הוא מצב שבא לטובת השכירים, שכן כך הם לא צריכים להתעסק בכך באופן אקטיבי. יחד עם זאת, במקרים רבים ההליך האוטומטי בא לרעתם של העובדים השכירים ומביא לכך שהם משלמים בפועל הרבה יותר ממה שהם אמורים. לשם כך, אכיר לכם כמה כלים משמעותיים בהקשר הזה, כמו למשל תיאום ניכויי ביטוח לאומי, אשר באמצעותם תוכלו לשלם פחות.

אך שכירים משלמים ביטוח לאומי?

תשלום של דמי ביטוח לאומי עבור שכיר נעשה על ידי המעסיק שלו, כך שהמעסיק מעביר את התשלום ישירות לביטוח הלאומי. כמו כן, חלק מהסכום מנוכה מהשכר של השכיר והיתר משולם על חשבונו של המעסיק. חשוב לציין, במידה והתשלום לא הגיע לביטוח הלאומי, השכיר לא יישא בהשלכות כף שהוא עדיין יישאר מבוטח על ידי הביטוח הלאומי ויוכל להנות מהשירותים שהוא מעניק במקרה הצורך.

 

גובה דמי ביטוח לאומי המנוכה משכרם של שכירים

גובה דמי ביטוח לאומי שמנוכה משכרם של שכירים מחושב באופן הבא:

 • על חלק ההכנסה החודשית שמגיע עד 7,122 ₪ סך הניכוי עבור דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות הוא בגובה 3.50%. כך שדמי ביטוח לאומי נגבים בגובה 0.40% ודמי ביטוח בריאות בגובה 3.10%.
 • על חלק ההכנסה החודשית שמעל 7,122 ₪ ועד 47,465 ₪ סך הניכוי, עבור דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות יהיה בגובה של 12.00%. כך שדמי ביטוח לאומי נגבים בגובה 7.00% ודמי ביטוח בריאות בגובה 5.00%.

כמו כן, החישוב נעשה מתוך שכר הברוטו של השכירים. כלומר, אחוזים הללו מתייחסים לאחוזים שמחושבים על גובה שכר הברוטו שמתקבל לפני הניכויים השונים.

גובה דמי ביטוח לאומי שהמעסיק צריך לשלם עבור השכיר

כאמור, חלק מדמי הביטוח הלאומי ששכירים נדרשים להם משולם על ידי המעסיקים שלהם. גובה דמי הביטוח הלאומי שהמעסיקים נדרשים לשלם מחושב באופן הבא:

 • על חלק ההכנסה החודשית שמגיע עד 7,122 ₪,ישלם המעסיק 3.55% משכר של העובד.
 • על חלק מעל 7,122 ש”ח ועד 47,465 ₪, ישלם המעסיק 7.60% משכרו של העובד.

חשוב לציין, התשלומים הללו של המעסיק מתווספים לסכומים שכבר ניכה משכרו של העובד וגם אותם עליו להעביר למוסד לביטוח הלאומי באותו האופן.

תיאום ניכויי ביטוח לאומי לשכירים

כאשר שכיר עובד במספר עבודות, רשויות המיסים השונות גובות ממנו סכומים גבוהים יותר באופן אוטומטי. בחלק המקרים, ותחת תנאים מסוימים, ניתן לבצע תיאום ניכויי ביטוח לאומי וכך להביא להפחתה ולהימנע מתשלום דמי ביטוח לאומי גבוהים מהנדרש. התנאים במסגרתם ניתן לבצע תיאום ניכויי ביטוח לאומי הם גובה הכנסה מהעבודה העיקרית שאינו עולה על 7,122 ₪, או אם גובה ההכנסה המצטבר ממקומות העבודה השונים עולה על 47,465 ₪. במידה ואתם שכירים ואתם עומדים באחד מהתנאים הללו, תוכלו לבצע תיאום ניכויי ביטוח לאומי לשכירים ולשלם פחות דמי ביטוח לאומי מכפי שאם משלמים כיום. יתרה מכך, אם כבר נגבו ממכם דמי ביטוח לאומי גבוהים מכפי שהתנאים הללו מאפשרים, תוכלו לקבל החזר מלא עבור הסכום שנגבה.

מס הכנסה

אחרי שסיימנו עם התשלום שנגבה עבור ביטוח לאומי, הגיע הזמן לעסוק במס הכנסה. בדומה לדמי הביטוח הלאומי, קיים הבדל באופן שבו נגבה מס הכנסה בין עצמאיים לבין שכירים, וכן קיים הבדל בגובה מס ההכנסה שנגבה בין אלו שנהנים משכר גבוה לבין אלו שנהנים משכר נמוך. כעת, אסביר את שיטת המיסוי עבור עצמאיים ואת שיטת המיסוי עבור שכירים.

מס הכנסה לעצמאי

כפי שכבר ניתן להסיק, עצמאיים נדרשים לעצמאות רבה גם בהקשר של שיטת גביית המיסוי. בהתאם, הם נדרשים למספר הליכים בירוקרטיים יזומים כדי לעמוד בחוקי המדינה ולשלם לפי החוק. יחד עם זאת, במקרים רבים המאמץ הייזום מניב פירות עבור העצמאיים, שכן הם נדרשים להבנה של שיטת המיסוי וכך הם יכולים גם לנצל את השיטה כדי להוזיל את גובה תשלומי המיסים. אך לפני שאגיע ליתרונות, צריך להבין את הפרוצדורה לה נדרש עצמאי במדינת ישראל בהקשר של תשלומי מיסים.

הגשת דו”ח שנתי למס הכנסה

כל עצמאי מחויב להגיש דו”ח למס הכנסה, במסגרתו יצוינו ההכנסות וההוצאות שהתרחשו במסגרת הפעילות כעצמאי. כמו כן, רמת הפירוט של הדו”ח והדרישות שלו משתנות לפי ההגדרה החוקית של העצמאי. לצורך הדוגמה, עצמאי בעל תיק “עוסק פטור” נדרש לדו”ח בעל דרישות מקלות יותר ביחס לעצמאי בעל תיק “עוסק מורשה”. בנוסף, מעבר לדרישות הדו”ח, עצמאיים זכאים להקלות שונות ונדרשים לחובות שונות בהקשר של דמי המיסוי. חשוב לציין, הנתונים שמוצגים בדו”ח השנתי הם אלו שיקבעו כמו מס הכנסה תדרשו לשלם כעצמאיים והאם תהיו זכאים להחזרי מס, זאת על פי ההוצאות, ההכנסות, נקודות מס, הטבות שונות, פטורים ומדרגות המס.

חישוב מס הכנסה לעצמאי

בהתבסס על הדו”ח השנתי, מס הכנסה לעצמאיים מחושב על הכנסה שמוגדרת לפי הקריטריונים הללו:

 • חישוב רווח לצורכי חישוב מס – חישוב ההכנסות פחות ההוצאות המוכרות על ידי מס הכנסה, כלומר הוצאות ששימשו בייצור הכנסה. לדוגמה, רכישת ציוד משרדי לעסק, כיבוד לעסק, מתנות לצרכי העסק, מתנות, ביגוד ועוד.
 • מהרווח מפחיתים עוד ניכויים – מהרווח שחושב מפחיתים עוד תשלומים שאינם נחשבים כהוצאות מוכרות על ידי מס הכנסה, אבל מאפשרים הפחתה של המס. למשל, הפקדות עצמאיות לביטוחים פנסיוניים, תשלומים לקופות גמל, תשלומים לקרנות השתלמות, תשלומים לביטוח לאומי ועוד.

כמו כן, מהרווח שהתקבל אחר החישוב מחשבים את גובה המס לפי מדרגות המס, אותן אציג בפסקה הבאה.

מדרגות מס הכנסה

כאמור, במדינת ישראל ככל שאזרחים מרוויחים יותר, כך הם משלמים יותר מס הכנסה. העיקרון הזה בא לידי ביטוי ביתר שאת כמדברים על עצמאיים. כמו כן, העיקרון הזה מיושם על ידי מדרגות מס הכנסה, המדרגות האלו נקבעות על פי הכנסה שנתית, כך מעל הכנסה שנתית מסוימת, אזרחים, עצמאיים ושכירים כאחד, נדרשים לשלם יותר אחוזי מס לפי מדרגות המס. חשוב להבהיר, מדרגות המס משתנות מידי שנה, כך שאינן קבועות. כדי לעשות סדר, ריכזתי עבורכם את מדרגות המס העדכניות להכנסה מעבודה:

על הכנסה שנתית בגובה של עד 81,480 ₪  שיעור המס הוא 10%. 

על הכנסה שנתית בגובה 81,481 ₪  – 116,760 ₪ שיעור המס הוא 14%.

על הכנסה שנתית בגובה 116,761 ₪ – 187,440 ₪ שיעור המס הוא 20%.

על הכנסה שנתית בגובה 187,441 ₪ – 260,520 ₪ שיעור המס הוא 31%.

על הכנסה שנתית בגובה 260,520 ₪ – 542,160 ₪ שיעור המס הוא 35%.

על הכנסה שנתית בגובה 542,160 ₪ – 698,280 ₪ שיעור המס הוא 47%.

על הכנסה שנתית גבוהה מ-698,282 ₪ שיעור המס הוא 50%.

חסכון בתשלום מיסים לעצמאיים עקב מדרגות מס

כפי שניתן לראות, גובה ההכנסות השנתיות משפיע במידה רבה על גובה תשלום מס ההכנסה. בהתאם, באמצעות הבנה של מדרגות המס, ניתן להביא לחסכון משמעותי. לדוגמה, אפשר לראות שקיימים טווחי הכנסה שמשויכים לשיעור תשלום מס הכנסה. בחלק מהמקרים, דווקא צמצום של ההכנסה יכול להביא לשיעור מס נמוך יותר ובהתאם לרווח גובה יותר לאחר תשלום מס. במידה ואתם נמצאים באזור גבולי בין המדרגות, ייתכן וכדאי דווקא לשאוף למדרגה הנמוכה יותר וכך להישאר עם יותר כסף ביד אחרי גביית המס.

מה ההבדל בין שכירים ועצמאיים בתשלום מס הכנסה?

קיימים מספר הבדלים מהותיים בגביית מס הכנסה בין עצמאיים ושכירים. כמו כן, חלק מההבדלים הללו באים לטובתם של העצמאיים, בעוד שחלק מההבדלים באין לטובתם של השכירים. כדי להבין מה זה אומר, פרסתי את ההבדלים המהותיים והמשמעויות שלהם בפועל:

 1. גבייה אקטיבית מול גבייה פסיבית

כשזה נוגע לשכירים, תהליך גביית המס נעשה באופן אוטומטי, כך שהשכירים לא נדרשים לבצע צעד אקטיבי כלשהו כדי לדאוג לתשלום המיסים. באשר לעצמאיים, הם נדרשים לתהליך אקטיבי שכולל הגשת דו”ח שנתי ותשלום מקדמות. כתוצאה מכך, שכירים זוכים להליך נוח יותר ולא צריכים להשקיע משאבים הכרוכים בהתעסקות מכך. מנגד, עצם העובדה ששכירים לא נדרשים לעסוק בנושא מבחינת החוק, מביא לכך שבמקרים רבים הם משלמים הרבה יותר מס ההכנסה ממה שהם נדרשים בפועל, וזאת כי ההליך נעשה באופן אוטומטי שבמקרים רבים לא בא לטובתם של השכירים. באשר לעצמאיים, מצד אחד הם נדרשים להליכים בירוקרטיים, כאלו שגוזלים מהם זמן ולעיתים גם כסף במידה והם נדרשים להעסיק רואה חשבון או יועץ מס. מצד שני עצם העובדה שעצמאיים מוכרחים להתעסק בנושא באופן אקטיבי, מביא לכך שהם מודעים לשיטת המיסוי ויכולים למקסם מרכיבים בתוכה כדי לשלם פחות מס הכנסה בפועל.

 1. אופן החישוב

הן עצמאיים והן שכירים נדרשים לתשלום מס הכנסה שגובהו נקבע לפי מדרגות מס. יחד עם זאת, אופן חישוב סיכום ההכנסה שממנו נגזר שעור המס שונה בין עצמאיים לבין שכירים. כשזה נוגע לעצמאיים, כפי שפורט לעיל, הסכום עליו מחושב המס הוא ההכנסה לאחר ניכויים שונים, לרבות הוצאות של העסק ועוד. לעומת זאת, אצל שכירים סכום המס מחושב על שכר הברוטו שלהם. משמע, אצל שכירים עם הכנסה גבוהה שלא זכאים להטבות מס ולא מחזיקים בנקודות זיכויי ממס רבות, שיעור המס נקבע על סכום גבוה מאוד, כך שנתח משמעותי מהמשכורת שלהם מומר למס הכנסה. באשר לעצמאיים, הם יכולים לנכות סכומים משמעותיים מההכנסה שלהם וכך החישוב של גובה המס ייעשה על סכום נמוך יותר של כסף. כלומר, הם ישלמו פחות כסף בפועל. כמובן, לא ניתן לומר באופן גורף ששכירים משלמים יותר מס הכנסה מעצמאיים, אבל בפניי העצמאיים ניצבות אפשרויות רבות יותר כדי להפחית את גובה המס באופן חוקי.

 1. תיאום מס

שכירים שעובדים במספר מקומות עבודה, וכן שכירים שעברו מקום עבודה בשנת המס הנתונה רשאים לעשות תיאום מס. תיאום מס הוא הליך שמתבצע מול רשות המיסים, ההליך דומה במאפיינים שלו להליך ניכויים מול הביטוח הלאומי. כמו כן, במסגרת תיאום מס ניתן לזכות להפחתה בשיעורי המס שלעיתים נגבית באופן גבוה מידי בשל הגבייה האוטומטית. בנוסף, במקרים מסוימים ניתן גם לקבל החזרים עבור גביית יתר רטרואקטיבית. כלומר, במידה ובתיאום המס התגלה שגבו ממכם מס הכנסה בשיעור גבוה מידי, תוכלו לקבל חזרה את הסכומים הללו. עבור שכירים שיודעים לנצל את הכלי הזה, מדובר ביתרון משמעותי באמצעותו ניתן לחסוך סכומים משמעותיים למדי.

מע”מ

מע”מ (מס ערך מוסף), הוא מס אשר מוטל על עסקאות ומהווה חלק בלתי נפרד מעולם המיסוי. כמו כן, כשמדברים על מס עקיף, מע”מ מהווה את הביטוי המרכזי למס עקיף. בישראל, שיעור המע”מ עומד על 17% מגובה העסקה. כצרכנים, כולנו נדרשים לשלם מע”מ עבור כל קנייה שאנחנו מבצעים. בהקשר של המאמר הנוכחי, הבנה של שיטת המע”מ הישראלית רלוונטי בעיקר לעצמאיים בעלי עסקים על סוגיהם השונים (עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה מע”מ ועוד).

מע”מ לעצמאיים

כשזה נוגע לעיסוק במע”מ בהקשר של עצמאיים, קיימים הבדלים ניכרים בין העצמאיים כתלות בהגדרה החוקית של העסק. כלומר, עוסק פטור יידרש להליך שונה בתכלית ביחס לעומק מורשה. בהתאם, בעלי העסקים השונים ייהנו מהטבות, וכן יתמודדו על חובות שונים אלו מאלו. אז בואו נבין איך זה באמת עובד:

מע”מ לעצמאי עוסק פטור

לפני שארחיב על עוסק פטור בהקשר של מע”מ, חשוב להבין מי הוא העוסק הפטור. עוסק פטור היא צורת התאגדות ייחודית המיועדת לעצמאיים בעלי עסקים קטנים עם מחזור הכנסות מצומצם יחסית. כמו כן, כדי להקל על חייהם של בעלי עסקים הקטנים, ולחסוך מהם הליכים בירוקרטיים מתישים, העצמאיים הללו פטורים מכל מיני מחויבויות. ההטבה העיקרית לה זכאים העוסקים הפטורים, וממנה למעשה העוסקים “פטורים”, היא הפטור ממע”מ. כלומר, עוסקים פטורים לא גובים מע”מ מלקוחותיהם עבור העסקאות שלהם, מדובר בהטבה משמעותית בעלת יתרונות פיננסיים רבים.

חשוב להבהיר, עוסקים מורשים אכן פטורים מגביית מע”מ עבור העסקאות שלהם, אך הם עדיין מחויבים לפתוח תיק עוסק פטור במע”מ כדי להסדיר את הפטור הזה באופן חוקי. כמו כן, עוסקים פטורים מחויבים לדווח על הכנסותיהם למע”מ רק פעם אחת בשנה, תדירות נמוכה למדי ביחס לסוגי העסקים האחרים.

מע”מ לעוסק מורשה

עוסק מורשה הוא עצמאי שמחזור ההכנסות שלו גבוה ממחזור ההכנסות שנקבע לפי חוק כדי להיות עוסק פטור. בהתאם, עוסק מורשה לא פטור מתשלומי מע”מ וחייב לגבות מע”מ מלקוחותיו עבור העסקאות שלו. כמו כן, המע”מ שהעוסק המורשה גובה מלקוחותיו, חייב בדיווח למע”מ וכן חייב בהעברת התשלום למע”מ באופן יזום. בנוסף, ובשונה מעוסקים פטורים, עוסקים מורשים חייבים לדווח פעם החודשיים למע”מ, מדובר בתדירות גבוהה יחסית שדורשת מהעוסק המורשה משאבי זמן או תשלום לאיש מקצוע חיצוני שיבצע את ההליך עבורו.

עד כאן, נראה שעוסקים מורשים לא זוכים לשום עדיפות ביחס לעוסקים פטורים בהיבט של מע”מ, אך זה לא בדיוק המצב. למעשה, עוסקים פטורים רשאים לקזז את המע”מ עבור הוצאות שוטפות שקיימות במסגרת תפעול העסק, קיזוז זה נקרא מס תשומות. בהתאם, עוסק מורשה שמתנהל בצורה מסודרת ומדוקדקת, וכן מכיר היטב את אופי ההוצאות השוטפות של העסק שלו, יכול לחסוך כספים רבים באמצעות קיזוז המע”מ ודיווח מסודר על כך.

מס מכס

מכס הוא מס שמוטל על מוצרים שמיובאים מחו”ל לארץ, בדומה למע”מ גם מכס מהווה מס עקיף. ברוב המקרים, מס מכס הוא מס שרלוונטי בעיקר ליבואנים שמייבאים כמויות גדולות של סחורה לארץ. כמו כן, מכס מהווה מעין חסם ייבוא עבור יבואנים, שכן אם התשלום עבור המכס גבוה מידי, ליבואנים לא משתלם להביא סחורה לארץ. חשוב להבין, אחת הסיבות המרכזיות שהמדינה גובה מס מכס על סחורה מיובאת נוגעת לרצון לקדם מסחר פנימי ענף יותר ומתן העדפה לסחורות המיוצרות בארץ. אז אחרי שהבנו מה הוא מס המכס באופן כללי, הגיע הזמן לצלול קצת יותר עמוק.

מי נדרש לשלם מס מכס?

בציבור קיימת סברה מוטעית כי מכס רלוונטי רק ליבואנים שעוסקים בייבוא של כמויות רבות של סחורות, אך המצב שונה בתכלית. למעשה, מכס מוטל בהרבה מקרים גם על האזרח קטן. לצורך העניין, גם אנשים שמזמינים מוצר באינטרנט או אפילו מקבלים משלוח מחו”ל במתנה, עשויים להידרש לתשלום של מס מכס.

מי פטור מתשלום מס מכס?

למרות שחובת תשלום מס המכס היא די רחבה ומקיפה רכישות רבות, ישנם מקרים אשר במסגרתם חל פטור ממס מכנס. למשל, אם חזרתם מחו”ל עם מוצר שרכשתם שם ומחירו ולא עולה על סכום של 75$, לא חלה עליכם חובת תשלום מס מכס עבור המוצרים זה. בנוסף, כשזה נוגע למספר מוצרים, במידה וערכם המצטבר לא עולה על 200$ גם כן תהיו פטורים תשלום מס מכס עבורם. יחד עם זאת, הפטור הזה לא רלוונטי למוצרי טבק ואלכוהול.

איך מחשבים מס מכס?

חישוב של מס מכס עבור מוצרים שמגיעים מחו”ל לארץ תלוי בלא מעט גורמים. כלומר, כדי להבין את סכום מס המכס שיש לשלם עבור מוצר נתון, קיימות חברות ייעודיות העוסקות בחישוב הזה עבור המדינה. במסגרת החישוב, נלקחים בחשבון מספר גורמים לרבות המוצר עצמו, סיווג מכסי של המוצר, צו תעריף המכס, עלויות הובלה ועוד. בשורה התחתונה, בניגוד לחישוב מע”מ אשר מהווה בדיוק 17% מגובה העסקה, גובה מס המכס מורכב בהרבה. יחד עם זאת, ברחבי הרשת קיימים מחשבונים ייעודיים, אליהם תוכלו להזין מספר נתונים ולקבל את גובה מס המכס עבור המקרה הייחודי שלכם.

איך להימנע מתשלום מס מכס?

אחרי שהבנו מה הוא מס המכס, למי הוא מיועד, באילו מקרים הוא נגבה ואיך הוא מחושב, אפשר להשתמש במידע הזה כדי להימנע משתלום מס מכס. למשל, אם אתם מבצעים הזמנה של חבילה שערך המוצרים בה עולה על 75$, תוכלו לפצל אותה לשתי חבילות שיוזמנו בהפרש של למעלה מ-72 שעות. באופן הזה, תוכלו להימנע מתשלום מס מכס עבור המוצרים הללו. בנוסף, במידה ואתם רוצים להזמין מחו”ל מוצר בודד שערכו גבוה מ-75$, בררו מול הספר אם ניתן לפצל את המוצר למספר רכיבים ולשלוח אותו בהזמנות שונות ובפרקי זמן שונים, כך גם כן תוכלו להימנע מתשלום של מס מכס.

לסיכום – היכרות עם עולם המיסוי שווה כסף

כשזה נוגע להבנה אמיתית של שיטת המיסוי – אין ספק שידע הוא כוח. בין אם אתם שכירים, עצמאיים, צעירים, מבוגרים, או אפילו אזרחים מחוץ לשוק העבודה, הכרה של המנגנון באמצעותו גופי המיסוי הישראלים גובים מס תשרת אתכם. כמו כן, לאזרחים רבים, ובעיקר לשכירים שלא נדרשים לעסוק בכך, קיימת נטייה להימנע מהעיסוק בעולם המיסוי מפני שזה תחום שמצטייר כמסובך מידי. במעמד זה אני יכול להבטיח לכם שעולם המיסוי הרבה פחות מסובך מכפי שהוא מצטייר, ולאחר שתבינו איך הוא עובד ואיך הוא רלוונטי לגביכם, תוכלו להשתמש בהבנה הזאת כדי לחסוך כסף רב ומשאבים משמעותיים. כל מה שנשאר עכשיו, הוא לקחת את הכלים שרכשתם להבנת המיסוי בישראל, וליישם אותם בפועל. בהצלחה!

קטגוריה:
תמונת מחבר

אורי הינו יזם עסקי ובעלים של חברות בתחום הנדל”ן, פיננסים והפינטק.

אורי מספק שירותי ייעוץ בתחום העסקי, הנדל”ן ופיננסים לחברות ואנשים פרטיים

עם התמחות בבניית אסטרטגיית לצמיחה כלכלית ופתרונות מימון.

רוצה ליצור קשר עם אורי לקבל התייעצות בנושא מסוים?

השאר פרטים והוא יחזור אליך בהקדם.

המאמרים הנצפים ביותר:

אני מזמין אותך להרשם לרשימת התפוצה של אורי ולקבל תוכן ששוה המון – בחינם. בלי ספאם ובלי חרטות.

הרשמו עכשיו בטופס למטה, אין צורך בטלפון. מאחל לכם דרך חדשה של צמיחה פיננסית!

מאמרים נוספים ב-
רוצה לקבל יעוץ שיעזור לך לצמוח כלכלית?
השאירו פרטים עכשיו ונחזור אליכם!
חברת ניהול נכסים
חברת ניהול נכסים בפורטוגל- PlayAs

אולי אחד החששות הגדולות ביותר לרוכשי נדל”ן בפורטוגל או אפילו למתעניינים הינו נושא חברת הניהול ובצדק! למרות שפורטוגל הינה מדינה יחסית קלה מבחינת עבודה מול

קרא עוד »
איך להגיע לחירות כלכלית?
איך להגיע לחירות כלכלית?

שם מפוצץ לכותרת ותנו לי כבר להסיר לכם ספק ולא מדובר באיזה תוכן שיווקי של ”פיצחתי” איזו שיטה ובטח לא מנסה למכור לכם שום דבר

קרא עוד »
משקיע כשיר
משקיע כשיר

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח משקיע כשיר וזאת מהסיבה הפשוטה שהמונח לא רלוונטי למרבית הציבור. אך אם להיות כנים, אין אדם שלא היה רוצה

קרא עוד »
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התחברות ללוח בקרה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
לא יודע/ת איך להשקיע נכון את הכסף שלך?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
יש לך שאלה בתחום שוק ההון?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחפש/ת ייעוץ מקצועי בישראל?
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
עד שתעברו על כל סרטוני התוכן, יש שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייעוץ, קורסים אנליין, ספרים, אני פה לכל שאלה? 🙂
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מעוניין/ת בקורס אונליין ויש שאלה? 🙂

הורדת טבלה לחישוב הוצאות לרכישת דירה מודולרית.

טעימה מהספר

1

המציאות עולה על כל דמיון.

האמרה המפורסמת הזאת מהדהדת לי בראש מהיום שאני זוכר את עצמי. תמיד הרגשתי שהדמיון שלי קצת יותר מפותח משל שאר האנשים בעולם. מאז שהייתי ילד קטן, הייתי מבלה שעות בלהסתכל על התקרה או מהחלון, מדמיין עולמות חדשים, עולמות של קסם וכוח, עולמות בהם אין גבול למה שיכול לקרות ושאפילו בסרטים המטורפים ביותר לא מצליחים להתקרב וליצור משהו דומה.

החלומות בלילה השפיעו עליי הכי הרבה. מעולם לא הצלחתי להבדיל בין המציאות לחלום בזמן שישנתי, ובכל פעם שהייתי מצליח לעוף בחלום או להזיז דברים בכוח המחשבה, הייתה לי תחושה של אושר, שסוף סוף יש משהו בעולם הזה שהוא מעבר לעולם שלנו.

זה לא הרגיש לי הגיוני שהמוח מסוגל לייצר את כל זה בעצמו.

בגלל החלומות האלה, תמיד האמנתי שיש איזה שהוא כוח עליון. אני לא איש דתי, זה בטוח, בעיקר בגלל שאני לא מסכים עם איך שהדת טוענת שעלינו להתייחס לאותו כוח עליון. כל מה שקשור לתפילות או לחוקים שעל פיהם, כביכול, עלינו לחיות, הפכו אותי לסקפטי וגרמו לי לחשוב שהדת היא יותר אידיאולוגיה מאשר אמונה, אבל בכל זאת תמיד חיפשתי סימנים.

חשבתי לעצמי שאם אותו כוח עליון אכן נתן לי את החלומות האלה, אז אולי באמת יש לי יעוד כלשהו בחיים, יעוד שהוא מעבר. אולי לחיים שלי אמורה להיות משמעות מיוחדת ושיש לי חלק כלשהו ביקום הזה. לפעמים אני מרגיש כאילו החיים שלי הם מבחן, וברגע שאעבור אותו, אני אבין באמת מה הייעוד שלי בעולם הזה.

אולי לכולם יש את המחשבות האלה, אבל כשהן בתוך הראש שלי, אני מרגיש  שיש קשר בין הדמיון שלי לאותו כוח עליון. רמת המציאות של הדמיון שלי מרגישה כל כך מורכבת לפיענוח, עד שלפעמים אני לא מצליח להבין איפה החלום נגמר ואיפה המציאות מתחילה.

למרות שהמחשבות והרגשות האלה קיימים אצלי מהיום שאני זוכר את עצמי, שום דבר לא היה יכול להכין אותי לאירועים שעומדים לקרות.

פרק 1- החיים

ישבנו על הגג. היינו מוקפים בחושך מוחלט, אבל באופק יכולנו לראות כמה ניצוצות של אור, כמו כוכבים, רק על הקרקע. זאת הייתה לבנון. מחר בלילה אנחנו נחצה את הגבול כחלק ממבצע צבאי בשם “אדמה בוערת”.

במהלך החודשים האחרונים עלתה המתיחות בגבול ישראל – לבנון; טילים ורקטות החלו לעוף אל עבר כפרים וערים בצפון ישראל, הרעש החזק של הירי והסכנה המידית פגעו בשגרת החיים וגרמו לתושבים לפחד לצאת מהבתים שלהם. מטרת המבצע “אדמה בוערת” הייתה חיסול תאי הטרור הקטנים שהתמקמו צפונית לגבול, והחזרת השקט לצפון. אם הייתם שואלים את המפקד שלי, הוא היה אומר לכם שמטרת המבצע היא פשוטה: להרוג טרוריסטים, להציל ישראלים ולהשתדל להישאר בחיים בתהליך.

אלון ואני כבר לא היינו חיילים סדירים. בגיל 24, כבר הייתי משוחרר כשלוש שנים מהצבא, אבל כמובן שבזמנים מתוחים כאלה הלוחמים ביחידה שלי נקראים לשרת במילואים. כבר שבוע שאנחנו ממוקמים במוצב שצמוד לגבול בצד שלנו, ושומרים עליו מפני כל ניסיון חדירה או התקפה. עד כה היו לנו מספר היתקלויות עוינות עם טרוריסטים לבנונים שניסו להתגנב מעבר לגבול ולבצע פיגועים. למזלנו, הצלחנו למנוע את הניסיונות האלה די בקלות, כאשר חיל האוויר והשריון עשו את רוב העבודה עבורנו.

נשאר לנו עוד שבוע להישאר במוצב ולשמור על הגבול לפני שנוכל לחזור הביתה. בלילה הזה, ישבנו, אלון ואני, במשמרת על הגג של המפקדה במוצב, ששימש כבסיס התארגנות לפני יציאה לפעילות מעבר לגבול. מהגג יכולנו להשקיף על הגדר.

“אתה יודע מה ממש בא לי עכשיו?” אלון שאל.

“מה?”

“קערת מרק עוף גדולה שאימא שלי מכינה.”

צחקתי, “אתה כזה ילד של אימא. זה כל מה שאתה מסוגל לחשוב עליו עכשיו?”

“מה?” הוא חייך, “דניאל, על מה אתה כבר יכול לחשוב עכשיו?”

רציתי להגיד לו שעל הרבה דברים, אבל במקום זה פשוט אמרתי לו – “אני, האמת, חושב על הבחורה הזאת שהכרתי כשהיינו בחוף בשבוע שעבר. נראה לי שאני אזמין אותה לצאת כשנסיים פה”.

“או, אני בטוח שהיא מכינה אחלה מרק עוף!” אלון צחק.

“יאללה, רק מרק עוף יש לך בראש.”

“על מה עוד אני יכול לחשוב שאנחנו יושבים כאן, קר לנו ואנחנו אוכלים רק אוכל של צבא? אפילו הכלב שלי אוכל יותר ממה שאנחנו מקבלים פה.”

“כן אלון, אבל זאת לא דוגמה טובה, כי הכלב שלך אוכל יותר מרוב האנשים במדינה…” צחקתי.

“האמת שאתה צודק, אבל זה רק בגלל שאני עובד כל הזמן והוא לבד, אז אני רוצה לפנק אותו איכשהו, ואוכל זאת הדרך הכי טובה.”

“אלון, אתה פשוט עובד קשה מדי,” אמרתי. “ידעת שהאריה ישן 20 שעות ביום והוא עדיין מלך הג’ונגל? אם עבודה קשה הייתה המפתח להצלחה, אז החמור היה המלך.”

שנינו צחקנו ואז הייתה דממה.

” ממש הייתי רוצה שנסיים עם המילואים האלה כבר,” אלון אמר והסתכל אל הגבול.

כבר לא היינו אותם חבר’ה צעירים, בני 18, שהתגייסו עם מוטיבציה לשרת. בתקופה ההיא לא ממש הבנו את הסכנות שבמלחמה ומה אנחנו יכולים לאבד. להיפך, היינו מתרגשים ממבצעים כאלה, חיכינו להם, התלהבנו. היינו נחושים מאד להצליח לחסל טרוריסטים, היה בנו מעט מאד פחד ואפילו היינו רבים בינינו מי יפרוץ ראשון וייכנס בדלת אל תוך הלחימה הפוטנציאלית. באותן שלוש שנים היינו עושים כל מה שאמרו לנו, בלי לשאול שאלות ובלי שום היסוס או מחשבות על הסכנות ועל ההשלכות.

היום זה כבר שונה. בשלוש השנים מאז שהשתחררנו טיילנו בעולם, עבדנו, התאהבנו, נשבר לנו הלב והכי חשוב – למדנו שאנחנו לא באמת חסינים כמו שחשבנו.

חייכתי אל אלון, “זאת בסך-הכל עוד הרפתקה אחת שבסוף תוכל להוסיף לביוגרפיה שלך. זה יגמר מהר מאד.”

“דניאל, אני תמיד תוהה איך אתה מצליח לשמור על אופטימיות כל הזמן. אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר טיפשי מחר, אני ממש רוצה לחזור הביתה, לחברה שלי, בחתיכה אחת.” אלון אמר ויכולתי לראות פחד בעיניו.

“אתה יודע שאני עושה דברים טיפשים רק שאני לבד,” עניתי, “ואגב, גם אני מחכה בקוצר רוח לחזור אל חברה שלך!” דברי עוררו את תשומת ליבו של אלון.

“אתה מבין, זאת הבעיה אתך, אני סומך עליך עם החיים שלי, אבל בשום אופן לא הייתי סומך עליך עם החברה שלי! לא הייתי משאיר אותך אתה לבד לרגע, שלא תגנוב לי אותה פתאום.”

“אל תדאג אחי,” הנחתי את ידי על כתפו, “אני מבטיח לך שתחזור אליה מהר יותר ממה שאתה חושב, אבל אני לא מבטיח לך שלא אגנוב אותה.”

הרוח הקרה של הלילה החלה לחדור אליי. הנחתי את כפות הידיים על הלחיים שלי על מנת לנסות לחמם את הפנים.

“איך הולך שם למעלה?” שמענו קול קורא לעברנו. הסתכלנו למטה וראינו את מתן ודיויד נועצים בנו מבטים. “מה, אתם בדייט? רוצים שנארגן לכם חדר?” הם צעקו אלינו בציניות.

המשמרת שלנו עמדה להסתיים. היה זה תורם של מתן ודיויד להחליף אותנו ולשמור, ואנחנו סוף סוף יכולנו לקבל כמה שעות של מנוחה לפני שהיום מתחיל.

“נשמח לחדר,” עניתי להם, “אם אפשר גם חדר עם נוף, ואם אתם כבר רושמים הזמנה -תוסיפו מרק עוף לאלון.”

ירדנו מהגג והתקדמנו לכיוון האוהל שלנו. נכנסו אל שקי שינה במטרה להירדם, אבל הקור הקשה עלינו. היינו צריכים לישון קרוב אחד לשני. כשאתה בצבא, במצבים כמו שאנחנו היינו בהם, לישון צמוד לגבר אחר זה לא כזה מפריע לך ברמה האינטימית. חום הגוף של אדם אחר זאת הדרך הכי טובה להתחמם, אז עושים מה שצריך.

מה שכן הפריע לי זה הנחירות שלו. למרות האוכל המגעיל, הקור הנוראי ותנאי השינה הקשים, דווקא די שמחתי לחזור שוב לצוות שלי. משהו בלהיות עם החברים לצוות, גרם לי להרגיש חי יותר. אין שום דרך בעולם שמגבשת אנשים יותר מאשר לשרת ביחד בצבא. המצב הזה, שאתה נלחם לצד אדם אחר ושניכם נמצאים תחת אותה סכנה, מחבר ביניכם ברמה שהיא מעבר לרמה החברית. באותם רגעים אתם הופכים להיות אחים.

בדיוק לפני שעמדתי להירדם, שמעתי צעדים מתקרבים אל עבר פתח האוהל שלנו.

“דניאל?” שמעתי לחישה. זה היה ליאור סיני, המפקד של הצוות שלי. “דניאל, אתה יכול לצאת רגע?”

יצאתי משק השינה שלי, נזהרתי לא להעיר את אלון או את שאר חברי הצוות, ויצאתי החוצה לראות מה ליאור רוצה. ליאור היה המפקד שכולם העריצו, הוא אולי לא היה הבחור הכי חכם או מוכשר בצוות, אבל הוא ללא ספק היה כריזמטי וידע להנהיג. הוא ידע לקבל החלטות, להקשיב לאחרים ולשים את ביטחון הצוות במקום הראשון, תמיד.

“היי, סליחה שאני מפריע לך, אני יודע שבדיוק סיימת את המשמרת שלך,” ליאור אמר, “רציתי לקבל את חוות הדעת שלך לגבי איזה ציוד פריצה אנחנו צריכים לקחת מחר לפעילות, המערכת ההידראולית או חומרי נפץ? אני פשוט רוצה לוודא שהיה לנו כל מה שאנחנו צריכים שם ולא נתקע”.

“אנחנו נצטרך לפרוץ בצורה מהירה ומלוכלכת,” עניתי לליאור בלי היסוס. “אם נשתמש במערכת ההידראולית לפריצה קרה, זה ייקח יותר מדי זמן. אנחנו חייבים לבחור באופציה המהירה יותר, אז ללא ספק חומרי נפץ”.

“כן, אתה צודק,” הוא אמר, “באמת מזל שיש לי אותך בצוות. כל מפקד צריך שיהיה לו איזה דניאל כמוך.” ליאור נתן טפיחה על השכם והמשיך בדרכו אל האוהל שלו.

היום שלמחרת היה מוקדש כולו להכנת כל מה שאנחנו צריכים לפעילות מעבר לגבול. ארזנו את התיקים, בדקנו שהציוד שלנו עובד, עברנו תדריכים על המבצע ותרגלנו מקרים ותגובות לאירועים שיכולים לקרות לנו שם.

עם רדת החשכה, היינו צריכים לצאת למסע של 8 קילומטרים מעבר לגבול, אל מבנה שהמודיעין שלנו חשד שמכיל אמצעי לחימה. המטרה שלנו הייתה פשוטה – לאתר את המחסן, להשמיד אותו ואת מה שבתוכו ולחזור לישראל כמה שיותר מהר. 

בארוחת הערב שקדמה לפעילות, כל הצוות היה די שקט. ישבנו, כל 18 חברי הצוות, ופשוט הסתכלנו איך השמש שוקעת. כשהגיע הזמן, עלינו על ציוד והתחלנו תנועה אל היעד.

אתם תופתעו לגלות באיזו קלות אפשר היה לעבור את הגבול, בלי לעורר תשומת לב מיותרת. אפשר להאמין שדווקא קבוצה כמונו, תהפוך מידית למטרה גלויה, אבל בחושך העבה והשיחים הגבוהים שהקיפו אותנו, יכולנו לנוע די בקלות, בלי שישימו לב אלינו.

אחרי כ-3 שעות הליכה בהתגנבות שקטה, הצלחנו להגיע אל המחסן. המבנה היה נראה שבור, אפור ומלא אבק. כתמים וחלודה קישטו את הקירות שהקיפו את המבנה, והיה נראה כאילו הוא עומד לקרוס בכל רגע. המחשבה הראשונה שלי הייתה שצריך להיות אידיוט מוחלט בשביל לאכסן פה נשקים ואמצעי לחימה אחרים, ואם באמת היו בפנים אמצעים שכאלה, למה המקום כזה מבודד ובלי שמירה בכלל?

“דניאל, אלון, מתן.” ליאור לחש וסימן לנו להגיע אליו. ארבעתנו התקבצנו, מנותקים מהצוות.

“משהו כאן מרגיש לי מאד מוזר,” ליאור אמר בקול הססני. אלון, מתן ואני הנהנו בראשינו והראנו לו שאנחנו אכן מסכימים עם התחושה שלו. “ארבעתנו בלבד נתקדם אל המבנה ונסרוק אותו לפני הצוות, ליתר ביטחון.”

אלון הסתכל אליי וחייך, “דניאל, איך אני תמיד עושה את אותה טעות וממשיך להיות בן הזוג שלך?”

“אתה הקמע שלי,” צחקתי אליו בחזרה, קרצתי לו וסימנתי לו להתקדם אחרי.

שמרנו על גובה נמוך והתחלנו להתקדם, ארבעתנו, אל המבנה. שאר הצוות המתין בסבלנות, בכריעה, בשיחים שהיו מאחורינו. הם חיכו לסימן מאתנו אם להתקדם אלינו. היינו במרחק של 10 מטר מהמבנה, כשלפתע שמענו פיצוץ חזק מאחורינו. מיד לאחר הפיצוץ התחלנו לשמוע ירי. הירי התגבר, באנג, באנג, באנג.

“הירי נורה לכיוון הצוות!” אלון צעק.

ליאור תפס מהר את מכשיר הקשר שלו והחל לדווח על המתקפה. הוא גם ניסה, כמובן, לקבל דיווח מהצוות. “הלו? יורים עלינו! תתפסו מחסה! כולם בסדר?” ליאור נתן לי מבט חטוף וצעק, “מתן, בוא אחרי אל המחסן, נסרוק אותו בזריזות. דניאל ואלון, אתם תמצאו מחסה ואל תזוזו! הצוות יסתדר.”

הסתכלתי על ליאור ומתן כאשר הם החלו להתרחק מאתנו והתקדמו אל תוך המחסן. לאחר מכן הבטתי אל אלון.

“דניאל, אתה הבטחת לי!” אלון צעק. אחרי כמעט 20 שנה של חברות, אלון יכול היה לקרוא אותי יותר טוב מכולם. “אתה הבטחת שלא תעשה משהו טיפשי!”

“אמרתי לך בפירוש שאני אעשה רק אם אני אהיה לבד, ובאמת התכוונתי לזה!” צעקתי תחת רעש הירי החזק, “תישאר פה, אני ארוץ מהר לבדוק שהצוות בסדר.”

אלון התחיל לצעוק לעברי, אבל אני כבר לא הקשבתי בשלב הזה. פשוט יצאתי בריצה בחזרה אל השיחים, במקום בו עזבנו את הצוות, תוך כדי שאני שומע את הירי הרועש ממשיך. הבטתי לאחור וראיתי את אלון כמה מטרים בודדים מאחוריי.

“באמת חשבת שאני אמתין בסבלנות ואתן לך לחזור לבד?” הוא אמר תוך כדי שהוא מצמצם את הפער בנינו, “תגביר את הקצב, אתה רץ לאט מדי!”

הגענו במהירות אל השיחים ותפסנו מחסה מאחורי סככה קטנה שהייתה שם. העברנו את הנצרה של הרובים למצב ירי בודד והתחלנו לירות אל עבר האזור שממנו הגיע הירי. כעבור מספר רגעים הגיע מסוק הגיבוי שליאור הזמין בקשר.

“וואו, זה היה מהיר!” אמרתי לאלון בזמן שאני מחליף מחסנית לנשק, “זהו, הכול יהיה בסדר, אנחנו כבר בחצי הדרך הביתה!”

בקושי הספקתי לסיים את המשפט כאשר טיל בזוקה פגע בסככה ששימשה עבורנו כמחסה. הכול קרה כל-כך מהר, שלא היה לי זמן להגיב. הסככה החלה לקרוס ולהישבר למלא חתיכות שהחלו ליפול עלינו. אחת החתיכות נפלה על ראשי והפילה אותי על הקרקע. לפתע החשכה השתלטה עליי ולא ראיתי כלום. יכולתי לשמוע את אלון צועק, אבל זה נשמע כאילו הוא נמצא במרחק רב ממני.

“דניאל, אתה חייב לקום! הבטחת!”

היה חושך מוחלט. ניסיתי לפקוח את עיניי, אבל לא היה כל הבדל בין אם עיניי היו פקוחות או סגורות. אם הן היו פתוחות או סגורות, בכלל לא הייתי בטוח.

לפתע הרגשתי גל של חום עוטף אותי. האדמה הרגישה רכה, נעימה וחולית, והתחלתי להרגיש מן עקצוץ בגבי. יכולתי לשמוע מן זמזום שמקיף אותי, בא והולך. החשכה נראתה כאילו היא מתחילה להתבהר והרגשתי שאני יכול לנסות שוב לפקוח את עיניי.

הייתי ערום. מולי, יכולתי לראות ים אינסופי, עם מים כל-כך כחולים, שהיה אפשר לחשוב שצוירו באמצעות מכחול. החול הלבן היה נעים, כאילו היה בתולי, ללא מגע ידי אדם. היה זה אחד מאותם מצבים שלא באמת יכולתי לדעת אם אני חולם, או שאני באמת נמצא שם. המוח שלי אמר לי שזה אמיתי ונטיתי להאמין לו.

מצד שני, התחלתי לחשוד שאולי אני מת. בכל מקרה הרגשתי שאני מוכן. מעולם לא הרגשתי כל-כך רגוע, וגם לא ממש היה אכפת לי אם אני חי או מת. זה לא שינה לי באותו רגע. חשתי את השמש מחממת את גופי ובריזה קרה ונעימה עם רסיסים של טיפות מים מהגלים המתנפצים יצרה איזון מושלם. התיישבתי.

מיד לאחר מכן צל גדול היה עליי, השמש הוסתרה. ברגע הראשון הייתי בטוח שמדובר בענן, אבל לא היה אפילו ענן אחד בשמיים. הרמתי את מבטי וראיתי אדם מעליי.

הוא לבש רק מגבת סביב מותניו, ממש כמו טיטול. גופו היה רחב וחטוב, כאילו היה מפוסל משיש. שיערו השחור התנופף ברוח, כאילו הוא מאבק את כתפיו.

הרגשתי את מבטו נעוץ בי וניסיתי להבין על פי הבעות הפנים שלו מה כוונותיו, אך זקנו השחור והעבה הסתיר את פניו ולא איפשר לי לראות מי הוא.

“מי אתה?” שאלתי באומץ. תהיתי לעצמי איך האדם הזה הגיע לכאן, לחוף שלי.

“דניאל, אתה תגלה את התשובה לשאלה הזאת בהמשך, אבל בינתיים אנחנו צריכים לנסות להחזיר אותך בחזרה. כרגע, אתה תקוע.” קולו היה עמוק אך עדין, כמו אב המדבר אל ילדו.

“רגע, מה אם אני לא רוצה לחזור בחזרה? מה אם אני רוצה להישאר פה?” הגבתי לו בלי באמת להבין או לחשוב מה זה אומר בכלל.

עיניו של האיש הסתכלו עמוק אל תוכי, והרגשתי שהוא רואה אותי בצורה אחרת מרוב האנשים. הרגשתי שמה שהוא מסתכל עליו הוא לא רק הגוף העירום שלי יושב על החוף.

” מדהים פה, אה?” הוא שאל, “להיות תקוע בין שני עולמות שונים? דניאל, נשארו לך עוד הרבה שנים בעולם החיים.”

לפני שיכולתי לשאול אותו עוד משהו, התחלתי להרגיש כאילו אני נמצא בנפילה חופשית, אבל בהילוך איטי. כבר לא הייתי בחוף המדהים והאיש הזר נעלם. מצאתי את עצמי שוב בחשכה, נופל, עד שלפתע נעצרתי.

עכשיו הרגשתי שקט. לא יכולתי לשמוע כלום, לראות כלום, להרגיש כלום. לאן חזרתי?

אז הבנתי שעיניי סגורות והתחלתי לפקוח אותן לאט-לאט.

אלון היה ממש לידי, ישן על כיסא. הכול היה בהיר מאד, יכולתי להריח את חומרי הסטריליות שבחדר. הידיים שלי הרגישו כבדות בעודי מנסה להרים אותן אל פניי. הראש שלי היה חבוש והרגשתי שהתחבושת הייתה חמה ואפילו לחה קצת. התנועות הקצרות שלי הספיקו בשביל להעיר את אלון, שהחל להזדקף והעלה חיוך של הקלה על פניו.

“איך אתה מרגיש?” הוא שאל.

“אני חושב שאני בסדר,” עניתי תוך כדי שאני שם לב לצינורית האינפוזיה שמחוברת לזרוע שלי, “מה קרה?”

“קיבלת מכה מאד חזקה בראש ואיבדת את ההכרה. המסוק שליאור הזמין הביא אותך לכאן, ואתה פה כבר מספר ימים. כשהרופאים ניתחו אותך אתה מתת להם על שולחן הניתוחים, מוות קליני. אחרי 90 שניות בערך הם הצליחו לגרום ללב שלך לחזור לפעום. הם גם אמרו שאי אפשר לדעת אם יש איזשהו נזק בלתי הפיך והדרך היחידה שלהם לגלות תהיה כשתתעורר.”

הקשבתי לכל מה שאלון סיפר לי ולא יכולתי שלא לחשוב על האיש שפגשתי באותו חוף. זה היה החלום הכי מציאותי שחוויתי בחיי. עם כל מה שאלון סיפר, התחלתי לחשוב שאולי זה היה חלום.

“בוקר טוב ליפהפייה הנרדמת!” מישהו אמר בעודו נכנס אל החדר. הסתכלתי וראיתי את הרופא נכנס אל החדר ומתקדם לעברי. “אני רואה שסוף-סוף התעוררת, דניאל. הבהלת אותנו לא מעט בימים האחרונים. עכשיו בוא נבדוק איך אתה מרגיש. בבקשה תעקוב אחרי העט שלי עם העיניים שלך.”

הדוקטור הזיז את העט שלו מצד לצד, קרוב לפניי, ואז הרחיק אותו. “מעולה!” הוא אמר,  “עכשיו בבקשה תזיז את הבהונות שלך.”

אחרי מספר בדיקות נוספות הרופא הגיע למסקנה שאין לי נזק בלתי הפיך כתוצאה מהפציעה ומהמוות הקליני שחוויתי. “אתה בן-אדם בר מזל, דניאל. אתה כנראה תחזור לתפוקה מלאה תוך זמן קצר, ימים בודדים, אני מעריך.” אמר הרופא בעודו רושם הערות בפנקסו. אלון אמר לו תודה ולחץ את ידו, והוא יצא מהחדר.

“אגב, נזכרתי, דניאל, שיש לך המון מזל שאתה נמצא פה עכשיו בבית החולים, כי אני בטוח שליאור ממש רוצה להרוג אותך עכשיו”, אלון אמר, “הוא היה פה אתמול, הוא ממש מודאג, אני אעדכן אותו רשמית שאתה בסדר”.

“מה קרה בסוף בפעילות?” שאלתי, ונזכרתי שלפני שאיבדתי את ההכרה, ליאור והצוות היו תחת מתקפת ירי ממש מחוץ למחסן.

“כולם בסדר גמור,” אלון ענה, “היו כמה מחבלים בודדים שירו עלינו, אבל חיסלנו אותם מהר מאד ואף אחד אחר מהצוות לא נפצע. סרקנו את המחסן מהר וגילינו שבסוף הוא היה בכלל ריק לחלוטין.”

הוקל לי לשמוע ששאר הצוות יצא ללא פגע מהפעילות, אבל התאכזבתי שפספסתי את כל מה שקרה בהמשך. החלטתי פשוט לשנות נושא.

“תשמע אלון, היה לי חלום מטורף,” התחלתי לספר לו את כל מה שחלמתי.

“דניאל, יש לך חלומות הזויים,” הוא אמר והנהן בראשו, “אולי הגיע הזמן שאלך ואתן לך לנוח קצת. אני מקווה באמת שתצא מפה בהקדם האפשרי.”

כשחושבים על זה, החלום לא היה כזה הזוי. להיות בחוף אקזוטי מדהים, לשכב על החול כאשר קרני השמש מאירות עליי ומחממות אותי… בהשוואה לחלומות שלי בדרך כלל, זה היה חלום נורמלי יחסית. משהו בו פשוט הרגיש לי מאד שונה. אולי זה היה בגלל משככי הכאבים שנתנו לי, אני מאד רגיש לתרופות כאלה.

“תודה שבאת, אלון, ושנשארת לוודא שאני בסדר,” אמרתי, “אבל אתה רואה? אמרתי לך שהכול יהיה בסדר בסוף, לא?”

“כן ממש הכול בסדר,” אלון צחק, “רק שבגרסה שלי ל’הכל בסדר’ אתה לא אמור להיות מחוסר הכרה בבית חולים למשך יומיים. בכל מקרה אני זז הביתה להתקלח ולנוח גם כן, אני אבוא לבקר אותך שוב מחר.”

הסתובבתי במיטה וניסיתי למצוא תנוחה טובה יותר במיטה הנוראית של בית החולים. במהרה הצלחתי להירדם, נכנעתי לגוף שלי שהיה תשוש מאד מהפציעה ולא נלחמתי בעייפות שהרגשתי.

דילוג לתוכן