יועצים הדרושים לקבלת היתר בנייה / אישור תב”ע

לאחר שמבינים במה כרוך תהליך הוצאת היתר בניה למעשה אנו מבינים שנזדקק לאנשי מקצוע נוספים מעבר לאדריכל. אנשי המקצוע הנוספים המעורבים בתהליך התכנוני נקראים “יועצים”.

מעורבות יועצים בהליך תכנוני משתנה בהתאם לפרויקט ומסלולו (תב”ע או היתר בנייה)

היועצים הנפוצים הדרושים לנו לאישור תכניות הם:

מהנדס בניין / קונסטרוקטור

מהנדס מים / יועץ אינסטלציה

מהנדס אזרחי (דרכים ותחבורה)  / יועץ תנועה

מהנדס חשמל / יועץ חשמל

יועץ בטיחות / כיבוי אש

יועץ נגישות

יועץ אקוסטיקה ובנייה ירוקה

יועץ בריכות שחייה

יועץ אלומיניום

כמובן שקיימים עוד יועצים כגון יועצי מיזוג, יועץ מעליות,  בית חכם, יועץ אבן, יועץ איטום ועוד תפקידים רבים אשר יכולים להביא בסופו של יום לביצוע פרויקט איכותי וברמה גבוהה עם סנכרון מלא של המערכות והתשתיות.

רמת המעורבות של היועצים:

מעורבות היועצים מאוד קריטית להליך התכנוני מאחר ולא כל אדריכל בקיא בתקני הבנייה השונים הנוגעים לתחום של היועצים או המערכות הדרושות על מנת שהבניין יתפקד כמו שהלקוח/ יזם רואה אותו.

שכר טרחה של יועצים:

שכר הטרחה של היועצים תלוי בהתאם למורכבות הפרויקט והיקף המעורבות הנדרש מהם, כאשר האדריכל יבצע “תיאום תכנון” בין כל היועצים לבין התכנית האדריכלית של הפרויקט שהיא (התכנית האדריכלית) מנחה את כל היועצים היכן להציב כל פרט או להקצות חללים למערכות שונות כגון מיקום שוחות ביוב, פירי חשמל, תעלות ניקוז, מקומות חנייה ומרחבי תמרון וכדומה.

היתרונות בשילוב יועצים:

היתרון בשילוב יועצים לפרויקט הוא שכל יועץ מומחה לתחומו הספציפי וכל יועץ להיתר יודע לשים דגש על התכנון הנדרש להצלחת הפרויקט / קבלת אישורי הרשויות השונות וכן להתחשב בצורכי היזם או הלקוח. השימוש ביועצים להיתר נובע מכך שאדריכל לא יכול להיות מומחה לכל התתי תחומים הנוגעים בתכנון על כל המשמע מכך.

מהנדס קונסטרוקטור לדוגמא יכין לנו תכניות שלד וחישובי עומסים של המבנה, המהנדס יתחשב בכמויות בטון וברזל דרושות להחזקת המבנה בהתאם לתכנית האדריכל.

יועץ חשמל לדוגמא יכין תכניות של מעגלי חשמל ולוחות חשמל, יתאם תכנון מול חברת חשמל, בזק וכבלים. היועץ חשמל יספק לאדריכל מיקום נקודות חשמל בהתאם לתכנית האדריכלית (למשל שקע לטעינת טלפון ליד מיטה בחדר הורים).

יועץ חנייה לדוגמא (תקף בעיקר לפרויקטים גדולים) יכין בתיאום עם האדריכל נספח חנייה להיתר או לתב”ע ויאשר אותה מול הוועדה לתכנון הרלוונטית. הנספח חנייה יתחשב בכמות מקומות חנייה דרושה לפי תקן ולפי היקפי הבנייה, יועץ יתחשב במרחבי תמרון לרכבים, יתחשב בכמות רכבי נכים לפי תקן, רכבים דו גלגליים, רכבים תפעוליים וכיו”ב.

יועץ בריכות לדוגמא יאשר מול הרשות המקומית את תכניות הבריכה, בהתחשב בתכנון חדר מכונות והקצאת חלל בנפח מתאים לגודל הבריכה (בתיאום עם האדריכל). התכנון של היועץ בריכות יכלול תכנון של “פרשה טכנית” – המראה סכימה איך וכיצד המים עוברים, תכנית ניקוז, סוג של חדר מכונות וכיו”ב.

סיכום

בכל תהליך הוצאת היתר וקבלת אישור בנייה יש צורך ביועצים ואנשי מקצוע נוספים מעבר לאדריכל, ראשית חשוב להכיר באלו סוגי יועצים מדובר ולהבין את החשיבות של כל אחד מהם ואלו עקרונות או יתרונות עלינו לחפש כאשר אנחנו בוחרים אותם. יש מצבים בהם ניתן לסגור דיל מול גורם אחד שירכז את אנשים המקצוע אך לפעמים התוצאה היותר טובה ומקצועית תהיה כאשר אומנם עובדים טיפה יותר ומוצאים כל איש מקצוע בנפרד אך המחיר והתוצאה שווים את זה.

שאלות ותשובות - יועצים הדרושים לקבלת היתר בניה/ אישור תב״ע

כן, תלוי בהיקף הפרויקט והמורכבות שלו. מאחר ואדריכל לא יכול להיות מומחה לכל התחומים השונים בעולם התכנון, נדרש שילוב יועצים כאשר כל יועץ מומחה לתחומו וקיבל הכשרה מקצועית לתחומו בהתאם לחוק והתקנות הקבועות בו. שילוב היועצים ייקבע בהתאם לדרישות הוועדה לתכנון ובנייה הרלוונטית ובהתאם לתיק המידע להיתר (רלוונטי למסלול היתר)

ש המון סוגי יועצים לכל תחום בביצוע / בענף הבנייה. אך יש מספר יועצים שהם מאוד נפוצים וניתן לראות את עבודתם כמעט בכל פרויקט. היועצים הכי נפוצים הם מהנדס בניין / קונסטרוקטור, מהנדס מים / יועץ אינסטלציה, מהנדס אזרחי (דרכים ותחבורה)  / יועץ תנועה, מהנדס חשמל / יועץ חשמל, יועץ בטיחות / כיבוי אש, יועץ נגישות , יועץ אקוסטיקה ובנייה ירוקה, יועץ בריכות שחייה, יועץ אלומיניום. מעבר ליועצים הנפוצים קיימים יועצים כמעט לכל התחומים בענף הבנייה והתכנון כגון יועצי מיזוג, יועץ מעליות,  בית חכם, יועץ אבן, יועץ איטום ועוד.

שכר הטרחה של היועצים תלוי בהתאם למורכבות הפרויקט והיקף המעורבות הנדרש מהם. בדומה לאנשי מקצוע שונים (כמו עו”ד) שכר הטרחה של היועצים יהיה בהתאם לרזומה שלהם באותו תחום ובהתאם לנסיון המקצועי שלהם ושנות הוותק שלהם באותו תחום. האדריכל יבצע “תיאום תכנון” בין כל היועצים לבין התכנית האדריכלית של הפרויקט שהיא (התכנית האדריכלית) מנחה את כל היועצים היכן להציב כל פרט או להקצות חללים למערכות שונות כגון מיקום שוחות ביוב, פירי חשמל, תעלות ניקוז, מקומות חנייה ומרחבי תמרון וכדומה.

לרוב היועצים השונים יספקו הצעת מחיר ללקוח / יזם לאחר קבלת תכניות מהאדריכל.

מעבר לעניין החוקי (כל יועץ מורשה לפעול ולתכנן בתחומו) , היתרון בשילוב יועצים לפרויקט הוא שכל יועץ מומחה לתחומו הספציפי וכל יועץ להיתר יודע לשים דגש על התכנון הנדרש להצלחת הפרויקט / קבלת אישורי הרשויות השונות וכן להתחשב בצורכי היזם או הלקוח. השימוש ביועצים להיתר נובע מכך שאדריכל לא יכול להיות מומחה לכל התתי תחומים הנוגעים בתכנון על כל המשמע מכך. התוצאה בסוף תהיה הקמת פרויקט איכותי וברמה גבוהה דווקא בגלל שאנשי תכנון מתחומים שונים מעורבים בו. מצד אחד עלות התכנון תהיה גבוהה אך מצד שני שילוב נכון של יועצים יכול לחסוך המון בעלויות הבנייה ותחזוקת המבנה (בעתיד).

סיכום המאמר:

צריך עזרה בלמצוא יועצים ואנשי מקצוע נוספים בתחום הנדל''ן?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
מאמרים אחרונים:
השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »
השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »
למה חשוב וכדאי להשקיע בשוק ההון בצורה ישירה ולא רק באמצעות מכשירים פיננסים?

החשיפה למניות בקופות הגמל וקרנות הפנסיה יחסית גבוהות אפילו במסלולים הסולידים, התשואות יחסית גבוהות בשנים האחרונות, אז מה היתרונות בעצם של השקעה ישירה במניות. אם

קרא עוד »
השקעות
למה חשוב וכדאי להשקיע בשוק ההון בצורה ישירה ולא רק באמצעות מכשירים פיננסים?

החשיפה למניות בקופות הגמל וקרנות הפנסיה יחסית גבוהות אפילו במסלולים הסולידים, התשואות יחסית גבוהות בשנים האחרונות, אז מה היתרונות בעצם של השקעה ישירה במניות. כותב

קרא עוד »
הפחתת היטל השפחה
הפחתת היטל השבחה

מהו היטל השבחה והאם ניתן להפחית אותו? בתחום הנדל”ן בארץ המושג “היטל השבחה” הוא מאוד נפוץ, אך לא כולם מבינים את המשמעות שלו. היטל השבחה

קרא עוד »