מינוף

מינוף – הון עצמי

מינוף הון עצמי פירושו להשתמש בכסף הנזיל כבסיס והגדלתו באמצעות הלוואה שעליה משלמים כמובן ריבית. ככל שההון הנזיל והבסיס גדולים ויציבים יותר ניתן למנף יותר את הכסף ולקחת הלוואות גדולות יותר. 

היכולת למנף את ההון העצמי היא אחת הדרכים הכי חזקות להגדיל את ההון של אדם או אפילו עסק או חברה מסויימת.

 ולכן זהו אולי התוכן החשוב ביותר שכתבתי עד כה באתר שלי ואני אתן פה דוגמאות מאד פרקטיות לאיך למנף את הכסף וההון העצמי בדרכים שאני מניח שרוב מי שקורא את התוכן הזה לא חשב עליהם ואני ממליץ בחום לקרוא הכל או לפחות לצפות בסרטון.

מינוף - תוכן עניינים וניווט מהיר

מינוף באמצעות הלוואה

בגדול הלוואה הינה דבר מאד מסוכן, לעיתים רבות אנשים מאד קלים עם האצבע על ההדק בכל הקשור להלוואות ומתפתים לקחת אותן עבור כל דבר קטן מלקנות רכב חדש ועד פריסת תשלומים עבור טלוויזיה או פלאפון. הרי פריסה לתשלומים הינה גם סוג של הלוואה שעליה בחלק גדול מהמקרים משלמים ריבית. אבל, וזה אבל גדול, הלוואה יכול להיות גם דבר נפלא כאשר הוא נעשה לצרכי השקעה והגדלת ההון עם תכנון חכם ונכון.

אולי הדוגמא הטובה ביותר להלוואה ומינוף יחסית סולידי הינה משכנתא. הרי במשכנתא אנחנו לוקחים את ההון העצמי שלנו ומוסיפים הלוואה על  סכום נוסף בריבית יחסית אטרקטיבית (בהמשך נדבר ריביות יותר טובות) ובמקרים רבים ואפילו מומלץ לפי דעתי לוקחים את המקסימום שניתן שזה פי 3 על הסכום שיש לנו. לדוגמא אם יש לנו 250 אלף ש”ח אז לוקחים 750 אלף הלוואה בצורה של משכנתא. הסיבה משכנתא הינה דוגמא מצוינת הינה בגלל שהיא מוכרת כמעט לכל אדם והיא מביאה לידי ביטוח את מרווח הריבית לכך שמדובר במינוף והשקעה משתלמת מאד.

מרווח הריבית 

מרווח הריבית הינו ההפרש שבין הריבית שאנחנו מקבלים (התשואה) לבין הריבית שאנחנו משלמים על הכסף בהלוואה. אם נחזור לדוגמא של משכנתא למשל, הדרך להדגים הינה פשוטה מאד, נגיד וממוצע הריבית השנתית בהלוואת משכנתא הינו באזור 3% (לעיתים פחות כמובן) אז אם ניקח את שנת 2021, מחירי הנדל”ן בישראל עלו בכ-11%. לכן בשפה הפשוטה ביותר ובלי לערב מונחים מורכבים כמו ריבית נומינלית או ראלי (מוזמנים לקרוא בנפרד בתוכן אחר באתר) ובלי לערב את נושא המיסוי, מרווח הריבית במקרה הזה מראה לנו בצורה ברורה שעל כל שקל שלווינו באותה שנה שילמנו ריבית נומינלית של 3% אבל בגלל שהכסף הושקע, עשינו גם תשואה של 11% ולכן יש כאן רווח בצורה מובהקת.

מינוף באמצעות מכשירים פיננסים

אוקי זה החלק המעניין ביותר של התוכן לפי דעתי, כי אם כל הכבוד למשכנתא, מעבר לכך שמדובר על תהליך מורכב וארוך יותר יחסית של רכישת דירה. ישנן דוגמאות נוספות למינוף הכסף בצורה חכמה שבה מרווח הריבית הוא במקרים רבים הגבוהה ביותר.

אז נתחיל בנתון שאולי חלקכם לא מכירים, ניתן לקחת הלוואה מקרן ההשתלמות שלנו או קופת הגמל ואפילו במקרים מסוימים מהפנסיה. גובה סכום ותנאי הלוואה והריבית משתנים בין נזילות הכסף והחברה שממנה לוקחים. יש עוד אלמנטים אבל אלה העיקר.

ישנם גופים אשר נותנים עד גובה אפילו של 80% מסה”כ הסכום הלוואה של פריים מינוס חצי (1.1%). לדוגמא אם מדובר על סכום של 100 ש”ח אז אפשר לקחת הלוואה של 80 אלף שקל בתנאי האלה עד לתקופה של 7 שנים אך ישנם גופים שגם יאפשרו לקחת את הסכום כהלוואה בלון שבה משלמים את הכל בסוף, גם את הקרן וגם את הריביות. כלומר במידה ואלה המספרים והפריים לא השתנה במהלך התקופה בסוף נצטרך להחזיר באזור ה86,000 ש”ח, כלומר הריבית (עלות הכסף) עלתה לנו כ-6,000 ש”ח.

אבל במה השקענו את הכסף שלקחנו ומה הרווח שעשינו עליו. בוא נניח ששמנו את הסכום בגמל להשקעה או פוליסת חיסכון במסלול מניות. בשנים האחרונות הקופות עשו עשרות אחוזים מידי שנה על הקופות אבל בוא נהיה טיפה יותר סולידיים, נניח תשואה של 7 אחוז בשנה. אם נפתח משבון ריבית דריבית ונזין את הנתונים האלה נגיע לסכום בסוף של אזור ה-129 אלף שקל! כן כמעט 50 אלף שקל. עזבו גם מה יהיה התוצאה אם התשואה תהיה 10% בשנה וצפונה שזה ראלי לחלוטין, אז המספרים בכלל משוגעים. שימו לפער של מרווח הריבית במקרה הזה שבין הוצאה של 6,000 ש”ח להכנסה של 50,000.

המספרים המדויקים של הנתונים הינם-

סה"כ הריביתסה"כ החזר כעבור 7 שניםריביתסכום הלוואה
6,36786,3671.180000
סכום הרווחשווי סכום ההשקעה כעבור 7 שניםתשואהסכום ההשקעה
128,46248,4627%80000
סכום הרווח בניקוי ריבית
122,095

מינוף למתקדמים

עד כה דיברנו על מינוף באמצעות הקופות שלנו שזה יחסית נחשב ליותר פשוט אבל ישנה דרך לקחת את נושא המינוף לצעד אחד נוסף וזה למנף את הכספים של הבנק. כלומר לקחת הלוואה מהבנק ואיתה להשקיע אבל הנושא הרבה משתלם ממה שזה נשמע אך גם טיפה יותר מורכב ולכן נסביר זאת עם דוגמא.

שלב 1

נניח שיש לנו 50 אלף שקל נזיל. נבקש מהבנק הלוואה על סכום של 200 אלף ש”ח ותנאי ההלוואה והריבית פחות קריטיים אך מה  שהכי קריטי זה לבקש את שני התנאים הבאים:

  1. שיהיה ניתן לסגור את ההלוואה בכל זמן נתון ללא קנס.
  2. לבקש חודש וחצי תקופה של גרייס שבה לא נשלם כלום לבנק.

שלב 2

בהנחה והשגנו את הכסף, יש לנו כעת 250 אלף ש”ח. נגיד ונשים אותם בפוליסת חיסכון. לאחר שהפקדנו את הכסף, נבקש הלוואה מהפוליסה בתנאים כפי שכתבנו בשלב מוקדם יותר (ריבית של 1.1% ובלון) וזה אומר בעצם שנקבל 80% מהסכום שזה 200 אלף שקל (80 אחוז מ-250 אלף). 

שלב 3 

את סכום הלוואה מהפוליסה ניקח ונסגור את ההלוואה שלקחנו מהבנק (משלב 1) וכעת המצב הוא שיש לנו פוליסת חיסכון עם 250 אלף שקל שעושה נניח 7% בשנה (סבירות גבוהה שיותר) והלוואה לחברה שבה הפוליסה נמצאת של 200 אלף בריבית שנתית של 1.1%.

התוצאה:

סה"כ הריביתסה"כ החזר כעבור 7 שניםריביתסכום הלוואה
15,918215,9181.1200000
סכום הרווחשווי סכום ההשקעה כעבור 7 שניםתשואהסכום ההשקעה
151,445401,4457%250000
סכום הרווח בניקוי ריבית
135,527

את הדוגמא למינוף באמצעות הבנק כמובן שאפשר לעשות עם פחות או יותר סכום כסף בתנאי שאחוזי היחס נשארי זהים כמו למשל להביא 20 אלף שקל הון עצמי ולקחת 80 אלף מהבנק או אפילו 200 אלף שקל ו800 אלף מהבנק ואפילו הרבה יותר.

סיכום

כפי שניסיתי להציג, מינוף באמצעות הלוואות יכולה להיות דרך מדהימה כדי להגדיל את ההון ולהגדיל את גובה ההשקעות שלנו וחוץ בנדל”ן ובמכשירים פיננסי כפי שציינתי ישנם דרכים נוספות כמו למשל בעולם העסקי או שוק ההון ומה שהיה חשוב להסביר זה ראשית שזה אפשרי ולפתוח את הראש על הדרכים שבהן ניתן לעשות זאת בצורה פרקטית והחלק השני שהיה חשוב לי להבהיר ולהסביר זה שחייבים להיות מאד מחושבים ושקולים כאשר עושים מהלך שכזה ולא הכל ורוד, כמו בכל השקעה יש סיכונים וצריך לנתח אותם ולהבין אותם וזאת הדרך היחידה להתמודד עם איתם ועם הפחד והחששות. אם עדיין משהו לא ברור תמיד אפשר לפנות אליי בפרטי ואנסה לעזור ככל שאפשר .

מינוף – שאלות ותשובות: 


תשובה- מינוף הון עצמי פרושו להשתמש בכסף הנזיל כבסיס והגדלתו באמצעות הלוואה שעליה משלמים כמובן ריבית. ככל שההון הנזיל והבסיס גדולים ויציבים יותר ניתן למנף יותר את הכסף ולקחת הלוואות גדולות יותר.

מרווח הריבית הינו ההפרש שבין הריבית שאנחנו מקבלים (התשואה) לבין הריבית שאנחנו משלמים על הכסף בהלוואה.

בגדול הלוואה הינה דבר מאד מסוכן, לעיתים רבות אנשים מאד קלים עם האצבע על ההדק בכל הקשור להלוואות ומתפתים לקחת אותן עבור כל דבר קטן מלקנות רכב חדש ועד פריסת תשלומים עבור טלוויזיה או פלאפון. הרי פריסה לתשלומים הינה גם סוג של הלוואה שעליה בחלק גדול מהמקרים משלמים ריבית. אבל, וזה אבל גדול, הלוואה יכול להיות גם דבר נפלא כאשר הוא נעשה לצרכי השקעה והגדלת ההון עם תכנון חכם ונכון.

מינוף באמצעות מכשירים פיננסים נחשב למשתלם ביותר מכיוון שתנאי ההלוואה אטרקטיביים במיוחד ומרווח הריבית במקרה זה הינו עם פוטנציאל רווח גדול במיוחד ולכן אם כבר לוקחים הלוואה ומינוף ראשית יש לבחון אופציה של לעשות זאת מהקופות.

הריביות בבנק יכולות לנוע מאזור ה-2% במקרה האטרקטיבי של משכנתא ויכולות להגיע גם לאזור לבין 7%-12% לכן התשובה לשאלה הזאת היא מאד תלותית והכל מסתכם בסוג ההשקעה שלשמה עושים את המינוף ומהו מרווח הריבית השנתי.

רוצה להגדיל את ההון ולא יודע איך להתחיל?

השאר פרטים ואחזור אליך בהקדם!

מאמרים אחרונים:

השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »