פיננסים

השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות הן בדיוק כפי שהשם אומר, השקעות אלטרנטיביות להשקעות המסורתיות והמוכרות היטב כמו שוק ההון, נדל”ן בישראל, קופות גמל ועוד. הסיבה שתחום השקעות אלטרנטיביות הינו יחסית חדש בדיוק מאותה סיבה שהציבור הרחב הסתפק עד כה בהשקעות המסורתיות ולא חיפש אפיקים נוספים וכמובן שזה בעיקר נבע מחוסר ידע ומהן האפשרויות. האינטרנט, הרשתות החברתיות וכמובן בעלי אינטרסים, החלו לשווק בצורה קצת יותר אגרסיבית השקעות אלטרנטיביות ולכן ככל שכמות החשיפה עלתה כך גם האוכלוסיה הפרטית שהחלה לבחון אפיק השקעות זה.

בכלליות, יש מספר סוגים של השקעות אלטרנטיביות אבל הסגנון הוא די דומה. השקעות אלטרנטיביות בדרך  יוצגו למשקיע על ידי מנהל ההשקעה שיציג בעצם אפשרות להיכנס לקרן שהוקמה במיוחד עבור ההשקעה ומטרת הקרן משתנה בין סוג ההשקעות האלטרנטיביות השונות. למשל קרן שמטרתה מתן אשראי או מימון לפרויקטים של נדל”ן בישראל בריבית מסוימת שאותה ריבית היא בעצם מה שמייצר את הרווח למשקיעים. לדוגמא עם הריבית השנתית על סכום ההלוואה שנתנה הקרן ליזם הינו 10% אז בעצם בניכוי הרווח של הקרן ומנהליה 8% יגיע למשקיעים שזו יחסית תשואה טובה כאשר מדובר על אפיק סולידי עם רמת סיכון מאד נמוכה.

 ישנן דוגמאות רבות נוספות של השקעות אלטרנטיביות, כמו למשל קרן אשר מבצעת את המיזם עצמו וסוג זה מאד פופולרי למשל ביזמות חו”ל. כלומר הקרן (לא חייב להיות קרן ויכול להיות גם גוף פורמלי אחר כמו חברה בע”מ) מגייסת כסף ממשקיעים עבור מיזם נדל”ני כלשהו בחו”ל כמו בנייה או השבחה של  בית פרטי, בניין או מסחר וכאשר מוכרת את הנכס לאחר הפעולה היזמית היא מחלקת אחוז מסוים למשקיעים. הסיבה שסוג זה פופולרי בשקעות בחו”ל היא שפשוט יותר קל לבצע יזמות נדל’ן בחו”ל ויותר חשוב הזמן משמעותית יותר קצר ולכן מבחינה כלכלית זה משתלם יותר למנהלי הקרן והמשקיעים. אותן סגנון של ההשקעות יכול לעשות גם באמצעות קרנות גידור או קרנות שמשקיעות במיזמים טכנולוגיים ורפואה ועוד.

בגדול היתרונות העיקריים של אפיק השקעות אלטרנטיביות הינן שמבחינת יכולת כלכלית ניתן להשקיע יחסית עם סכומים נמוכים שמתחילים בעשרות אלפי שקלים, התשואה יחסית טובה ומשקיע טוב בדרך כלל ישאף לפזר סיכונים על מספר סוגי השקעות שונים.

לעומת זאת, החסרונות העיקריים של השקעה באפיק השקעות אלטרנטיביות הינן שראשית אין שליטה על הכסף. הכסף מנוהל על ידי אנשים בסופו של דבר ומעבר לכך שיש תמיד את האינטרסים שלהם שצריך לקחת בחשבון, הם יכולים לטעות בקבלת ההחלטות או גרוע יותר למעול בכספי ההשקעה כפי שקרה לצערי בהרבה מקרים של השקעות אלטרנטיביות ואז המשקיע מוצא את עצמו בהונאה. חסרון נוסף הוא שבחלק גדול מהמקרים, לעיתים גם אפילו בתמימות, מקבל המשקיע מצג שווא. לדוגמא מציגים בפניו את התשואה בברוטו ולפני ניכוי המס או ההוצאות הנוספות שהוא צריך לשלם כמו דמי ניהול, תמיכה משפטית ועוד. במקרים רבים סכום התשואה לא ידוע בוודאות כי הרי מתבסס על דוח כלכלי כלשהו והחישוב פשוט נעשה בצורה לא נכונה או אופטימי מידי.

לסיכום, השקעות אלטרנטיביות בדיוק כמו כל השקעה שבה צריך המשקיע לשים סכום של כסף ולקבל תשואה כלשהי היא בעלת יתרונות וחסרונות. כן התשואה יכולה להיות טובה וכן עושים בשביל המשקיע את כל העבודה אבל בפועל בגלל חוסר השליטה מדובר על אפיק מורכב מאד וצריך כמו בכל השקעה ללמוד היטב מה נעשה עם הכסף ואולי הכי חשוב, מיהם אותם אנשים שבעצם מנהלים אותו כי בסופו של דבר הסיכוי להרוויח, להפסיד או אפילו להיות חלק מהונאה נמצא על הכתפיים שלהם.

השקעות אלטרנטיביות הן בדיוק כפי שהשם אומר, השקעות אלטרנטיביות להשקעות המסורתיות והמוכרות היטב כמו שוק ההון, נדל”ן בישראל, קופות גמל ועוד.
השקעות אלטרנטיביות בדרך  יוצגו למשקיע על ידי מנהל ההשקעה שיציג בעצם אפשרות להיכנס לקרן שהוקמה במיוחד עבור ההשקעה ומטרת הקרן משתנה בין סוג ההשקעות האלטרנטיביות השונות.

השקעות אלטרנטיביות בדרך כלל מתאימות לאנשים שמחפשים השקעות לתקופות של בין 2-5 שנים ותשואה של 7%-12% לכל שנה במהלך התקופה. בנוסף יש לקחת בחשבון שהשקעות אלטרנטיביות בדרך כלל מתאימות לאנשים שרוצים להיות פסיביים לחלוטין ובעצם לשים סכום של כסף ולא להיות מעורבים מעבר לכך. המלצה אישית שלי, מומלץ לא להיכנס לאף השקעה אלטרנטיבית מבלי לקבל יעוץ אובייקטיבי לגבי ההשקעה עצמה והגוף שמנהל אותה על מנת למזער סיכון.

כיום יש לא מעט גופים שמציעים השקעות אלטרנטיביות מבתי השקעות, קרנות השקעה, פמילי אופיס, סוכנים פנסיוניים וכמובן יזמים פרטיים. ראשית צריך לקבל החלטה שזהו אכן אפיק השקעות שרלוונטי עבור המשקיע ואז צריך באמצעות מכרים או אפילו חיפוש פשוט באינטרנט של גופים ואנשים שמציעים השקעות אלטרנטיביות. לאתר זה החלק הקל, לבחון את ההשקעה ואת הגוף עצמו זה כמובן החלק הקשה אבל בהנחה שיש הסכמה, ההשקעה נעשית באמצעות שלב משפטי ראשון שכולל הסכם והשלב השני הינו כמובן ההשקעה עצמה.

השנה לא באמת משנה כי השקעות אלטרנטיביות הן בדרך כלל תחום של השקעות שכל הזמן יש אופציות חדשות והצעות מהגופים והאנשים שעוסקים בתחום. כן ניתן להגיד שבשנה הנוכחית אחד התחומים שהיה הכי פופולרי מבין סוגי ההשקעות האלטרנטיביות השונות הינו השקעות במיזמים בחו”ל.

רוצה לקבל יעוץ פיננסי שיעזור לך לצמוח כלכלית?
התנהלות כלכלית, סדר בנכסים הפיננסים, פתרונות מימון ושירותים נוספים השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:

זכות לדירה

זכות לדירה

אולי אחת ההשקעות הכי פופולרית בישראל הינה רכישה של יחידת קרקע שבשאיפה תהפוך יום אחד לזכות לדירה. הרי זה חלום הדירה הוא הנפוץ ביותר ולכן

קרא עוד »