יזמות

פטנט

פטנט

פטנט הינו מסמך משפטי אשר בעצם מעניק בלעדיות על מוצר, שיטת ביצוע, עיצוב ואפילו רעיון לבעל הפטנט במדינה בה הוגשה ואושרה הבקשה לפטנט. בנוסף המסמך בעצם מעיד על כך שהפטנט אינו מפר את הבלעדיות הקיימת לפטנט אחר. הפטנט יכול להיות מוגבל למדינה או מדינות מסוימות ותמיד יש תאריך תפוגה שבעל הפטנט יצטרך לחדש.

פטנט הינו אמצעי חשוב להגנה כנגד תחרות או גניבה של רעיון או קניין רוחני ובמיוחד כאשר מדובר על מיזם עסקי חדש בתחילת הדרך. במידה וחברה גדולה ומבוססת יותר תחליט להעתיק את המוצר יהיה קשה למיזם החדש להתחרות בהם.

אומנם רישום פטנט הינו כלי חשוב על מנת להגן על המצאה שלו אבל חשוב ברמה העסקית להבין שתהליך הגשת רישום פטנט הינו מורכב, נדרשת עבודה של עורך דין ואיש מקצוע, יש עלות כספית לא מבוטלת וכמובן תמיד קיימת האפשרות כמו בכל מסמך משפטי שיהיו פרצות ודרכים לעקוף את המגבלות של הפטנט. לכן מנסיון מומלץ לא לגשת לרשום פטנט בשלב הרעיון כי חשוב לזכור שרעיונות טובים יש המון אבל רובן הגדול לא מתקדמים מעבר לשלב הרעיון וגם אלה שמתקדמים נופלים ברובם על ביצוע לא טוב. לכן אין מה למהר כשיש רעיון טוב ולהשקיע כסף וזמן על רישום פטנט. בנוסף אנשים וחברות לא ממהרים להעתיק רעיונות של אחרים בדיוק מאותן סיבות לכן אין סיבה להיכנס ללחץ מהנושא. בנוסף אם מפחדים מחשיפה של הרעיון ועקיפה כלשהי אז מסמך אי עקיפה וסודיות פותר את החשש די בפשטות.

לפני שנדון בתהליך עצמו. יש לציין שבגלל שתהליך רישום פטנט הינו מורכב ומאד טכני מומלץ דווקא להגיע לתהליך אחרי שכבר פותח מוצר כלשהו, טכנולוגי או מכני למשל ועל בסיסו לבצע את רישום הפטנט כך שיתואר בצורה הטובה ביותר. ככל שפטנט מתואר בצורה פרטית וטובה יותר כך הינו חזק יותר. אך קחו בחשבון, לעיתים שמדובר בפיתוח טכנולוגי ייחודי, רישום פטנט יכולה דווקא לפגוע וזאת מכיוון שרישום פטנט הינו בעצם פרסום כיצד הטכנולוגיה עובדת ולכן חברות פיתוח רבות מעדיפות לשמור את ההמצאה בידיים שלהם ולא לחשוף שום דבר על המנגנונים הטכנולוגים מתוך הבנה שיותר בטוח להימנע מהעתקה על ידי שמירת הייחודית של ההמצאה בסוד מאשר לפרסם ולחשוף אותה כפטנט.

אז החלטנו שרישום פטנט הינו הכרחי להמצאה שלנו. איך זה עובד?

ראשית מומלץ וצריך לבצע חיפוש מקיף ככל הניתן לבחון האם קיים מוצר אשר דומה להמצאה בשוק וכמובן האם קיים פטנט אשר דומה להמצאה המעוניינים לרשום. אפשר לבצע את השלב הזה בצורה עצמאית לחלוטין ומוצר ניתן לחפש ולסקור בגוגל ובמידה ולא ידעתם ישנו מנוע חיפוש של גוגל יעודי לפטנטים שהינו נקודת התחלה טובה לחיפוש. במידה ורוצים חיפוש מקצועי יותר כמובן שניתן לסקור שירותים של חברות שמתמחות בזה.

בהנחה ולא נמצא בבדיקה שישנו פטנט דומה לפטנט המעוניינים לרשום, יש לערב עורך פטנטים שתפקידו הינו לבצע את הרישום עצמו בצורה ממוקדת וכמובן לחלוק עם בעל הרעיון את הניסיון והידע שיש לו בנושא וכיצד לחזק את הפטנט ובאלו מדינות להתחיל ואיזה סוג של פטנט צריך לבקש. אומנם עורך הפטנט יכול להמליץ על החלק הטכני של רישום הפטנט אבל לבעל הפטנט צריכה להיות גם כן דעה ברורה בנושא המבוססת על התוכנית העסקית של המיזם כי למשל מבחינה אסטרטגית, התוכנית העיסקית של המיזם שואפת לשווק תחילה רק בישראל וארה”ב ולכן אין טעם להתחיל ולרשום את הפטנט באנגליה. כמובן גם שמבחינה אסטרטגית יכול להיכנס השיקול של רישום פטנט לצורך חיזוק המעמד מול גיוס משקיעים.

כאשר מקבלים את ההחלטה האסטרטגית בנושא וכמובן לוקחים בחשבון את העלויות (הן משתנות בין סוג הפטנט למדינות שרוצים לרשום בהן את הפטנט), ניתן להתחיל בתהליך הרישום והבקשה ושוב מזכיר, הפטנט הינו מוגבל לאותה מדינה שבה נרשם ובמדינות שלא נרשם בהם אין זכות משפטית תקפה לבעל הפטנט. אבל ישנן אמנות בינלאומיות אשר תומכות ועוזרות בנושא כמו למשל אמנת פריז אשר בעצם אומרת שבעל פטנט שהגיש בקשה באחת מ-177 המדינות החתומות עליה (כולל ישראל) יהיה זכאי להגיש בקשה לפטנט בכל שאר המדינות ב-12 החודשים לאחר מכן ואז בעצם למנוע את הוצאה הכסף המיותרת בשלב התחלתי.

המסמכים שבדרך כלל מגישים לקבלת פטנט הינם שם המבקש ופרטיו המלאים כגון כתובת, פלאפון ועוד. פירוט ככל הניתן של ההמצאה ועדיף לעשות זאת בשפה האנגלית. טופס הבקשה רישמי, שובר תשלום אגרה ששולם (אפשר בצורה מקוונת) ובנוסף מכתב המפרט את כל מה שנמסר. הערה חשובה, בכללי בכל טפסים שקשורים לגופים ממשלתיים ובפרט בבקשת פטנט, מאד מומלץ לא למלא בכתב יד או לכתוב בכתב יד שום דבר וחוץ מהחתימה עצמה, רצוי שהכל יהיה באמצעות כתיבה דיגיטלית.

הבקשה לפטנט נבחנת על ידי בוחן מרשות רשם הפטנטים שבעצם בודק את כשירות הבקשה לפי אותם קריטריונים שהוסברו עד כה ובנוסף שהבקשה עומדת בתנאי החוק. במקרים מסוימים יהיו הערות ואפילו בקשות לשינוי בבקשה על מנת שיעמדו בתנאי הקבלה ומגיש הבקשה יכול להענות להן או לערער עליהן. חשוב לציין שישנה תקופה של שלושה חודשים מיום הגשת הפטנט אנשים אחרים יכולים להגיש התנגדות לבקשת הפטנט ולנסות לפסול אותה. בהנחה ובקשת הפטנט אושרה ואין השגות נגדה, בעל הבקשה יקבל פטנט שנרשם בפנקס הפטנטים וכמובן שיקבל תעודה רשמית על כך.

לסיכום,רישום פטנט הינו תהליך לא פשוט, הוא מורכב ויש לו עלות כספית ולעיתים הוא גם אינו באמת מגן על ההמצאה והייחודיות שבה. למרות זאת, במקרים רבים אכן כדי לנסות ולהגן את המצאה ייחודית ולהגיש בקשה לפטנט שתשמור על הממציא ותנסה למנוע תחרות. ישנם סיפור רבים על אנשים שבסה”כ המציאו מוצר ראשוני בלבד שפותר בעיה כלשהי, רשמו אותו כפטנט ופשוט מכרו או נתנו אישור לחברה גדולה להשתמש באותו פטנט ועשו הרבה מאד כסף. למרות המורכבות והעלות הכספית, רישום פטנט יכול להיות תהליך מלהיב ומרגש אשר נותן סיפוק רב לממציא שהופך להיות הבעלים של חידוש מקורי כלשהו.

פטנט הינו מסמך משפטי אשר בעצם מעניק בלעדיות על מוצר, שיטת ביצוע, עיצוב ואפילו רעיון לבעל הפטנט במדינה בה הוגשה ואושרה הבקשה לפטנט. פטנט הינו אמצעי חשוב להגנה כנגד תחרות או גניבה של רעיון או קניין רוחני ובמיוחד כאשר מדובר על מיזם עסקי חדש בתחילת הדרך.

לא ניתן לתמחר מראש כמה יעלה לרשום פטנט. העלות משתנה בין סוג הפטנט, ההיקף של התיאור והמורכבות שלו וכמובן באלו מדינות רושמים את הפטנט.

מומלץ להגיע לתהליך אחרי שכבר פותח מוצר כלשהו, טכנולוגי או מכני למשל ועל בסיסו לבצע את רישום הפטנט כך שיתואר בצורה הטובה ביותר. ככל שפטנט מתואר בצורה פרטית וטובה יותר כך הינו חזק יותר. אך קחו בחשבון, לעיתים שמדובר בפיתוח טכנולוגי ייחודי, רישום פטנט יכולה דווקא לפגוע וזאת מכיוון שרישום פטנט הינו בעצם פרסום כיצד הטכנולוגיה עובדת.

את השירות מספק עורך פטנטים שתפקידו הינו לבצע את הרישום עצמו בצורה ממוקדת וכמובן לחלוק עם בעל הרעיון את הניסיון והידע שיש לו בנושא וכיצד לחזק את הפטנט.

הבקשה לפטנט נבחנת על ידי בוחן מרשות רשם הפטנטים שבעצם בודק את כשירות הבקשה לפי אותם קריטריונים שהוסברו עד כה ובנוסף שהבקשה עומדת בתנאי החוק.

צריך עזרה לבנות ולפתח את העסק שלך?

אסטרטגיה, בניית תוכנית ופיתוח עסקי ופתרונות מימון ועוד המון שירותים נוספים השאר פרטים עכשיו לתאם פגישת יעוץ עסקי עם אורי השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי!

מאמרים אחרונים:

השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »