יזמות

שותפים למיזם עסקי

שותפים למיזם עסקי

נדיר מאד למצוא מיזם עסקי או סטארטאפ שלא הוקם על ידי כמה שותפים ולא על ידי אדם בודד. 

מצד אחד ישנה האמרה המפורסמת שאם שותפים היה דבר טוב אז גם לאלוהים היה שותף אבל מצד שני, למרות שיכולות להיות המון בעיות עם שותפים וחילוקי דעות ומריבות, האמת היא שלהקמת מיזם עם שותפים יש יתרונות רבים ואם להיות כנה זה מקל משמעותי את התהליך.

ראשית חשוב להבין שבדרך כלל שותפות טובה מחלקת נכון את האחריות והמשימות השונות ולכן יש לקחת זאת בחשבון כשבוחרים את השותפים. למרות שתמיד נחמד וכיף להיכנס לשותפות עם חברים טובים, יותר חכם ונכון לעשות אם אנשים שיודעים להשלים פערים חורים שונים הנדרשים במיזם כלומר במילים יותר פשוטות, חלוקת התפקידים. למשל האידיאלי למשל במיזם שיהיו 3 שותפים שלאחד יש ראש וניסיון עסקי ויוכל להתעסק בפיתוח ואסטרטגיה של העסק והתוכנית העסקית וכמובן בנושאים הכספיים, אחד אחר יבין את תחום השיווק וידע כיצד לטרגט ולהגדיל את כמות הלקוחות והחשיפה של המיזם באמצעי שיווק הרבים הקיימים והאדם השלישי יהיה בעל המקצוע, אם מדובר במיזם טכנולוגי למשל אז מהנדס או איש מחשבים אשר ידע פרקטית לבנות את המוצר ויבין את הצד הטכני. 

בחייו של מיזם לרוב נכנסים שותפים נוספים כגון משקיעים, או שותפים אסטרטגים למיניהם. הבחירה של מיהו השותף שאיתו נכנסים לעסקים היא קריטית מהסיבה הפשוטה שאחת המטרות המרכזיות של שותפות הינה לחלוק את האחריות והסיכון וכמובן לנהל שיח מועיל שיהיה על מי להישען מנטלי בתהליך המשוגעה הזה.

מה שעובר לרוב האנשים בשיקול של הכנסת שותפים למיזם חדש שרוצים להרים זה חלוקת האחוזים ועל כך שהם ירוויחו פחות אם ישמרו את כלל האחוזים אבל תנו לי כבר בשלב זה לתת לכם טיפ קריטי, אל תתעסקו בזה כל כך הרבה בהתחלה. זכרו, מעל ל-95% מהמיזמים העסקיים נכשלים וכאשר הם מצליחים, בדרך כלל יש מספיק בשר ולא צריך להיות חמדנים. למשל מה עדיף 80% ממיזם שנכשל או 5% ממיזם שהצליח? התשובה היא די ברורה אבל תנו לי להבהיר לכם שזה אומר שאתם ישר צריכים לוותר על האחוזים שלכם לשותפים. ממש לא! כן תנהלו משא ומתן ותנסו לשמור את מירב האחוזים שאתם כי בכל מקרה אתם ברוב המקרים תדוללו בעתיד ולכן כדאי להתחיל עם כמות גדולה יחסית אבל המסר המרכזי שאני מנסה להעביר זה שלא על זה תחליטו עם יקום ויפול המיזם. 

הציעו לך להיכנס לשותפות במיזם עסקי?

ישראל הרוויח את שמה כאומת הסטארטאפים ובאמת ישנם הרבה מיזמים ושותפויות חדשות שקורות שמתחילות מידי יום. אין זה אומר שאתם צריכים למהר ולהיכנס לשותפות במיזם רק בגלל שזה נשמע ורוד. יש לשקול בכובד ראש לפני שמסכימים להיכנס למיזם עסקי ולא פחות חשוב, לגבי מיהם אותם שותפים שאתם עומדים לעשות זאת. חשוב שתבינו, ישנה אחריות ומחויבות גדולה שנכנסים למיזם ומומלץ לקחת מספר ימים לחשוב על הנושא לפני שנותנים אור ירוק. 

לעיתים קרובות שותפות ומיזם עסקי מתחיל משיחה בין חברים שמדברים ופתאום עולה רעיון ולאט לאט מתגלגלת ההצעה לקדם את הרעיון למיזם ומתאהבים ברעיון של המוצר וברעיון של להקים מיזם ומרגישים גם צורך לא לאכזב את החבר שאיתו כל הנושא צף אבל במקרים אלה, עצרו, תעשו חישוב מעמיק ותנסו לנתח כמה שיותר נתונים והשלכות שיהיה על החיים שלכם ועל המצב הכלכלי שלכם ואפילו החברות שלכם לפני שאתם מקבלים החלטה להתחיל לפעול בצורה יזומה לקדם את הרעיון.

אז החלטתם להיכנס לשותפות, מה השלב הבא?

ישנו מין הסתם החלק הבירוקרטי של איזה מין שותפות זו? חברה בע”מ? שותפות עסקית ללא ישות משפטית אחת? מה האחריות והחובות של כל שותף? איך מתקבלות החלטות ולמי יש סמכות לחתום בשם השותפות או בבנק? ועוד המון המון משתנים שיש לקחת בחשבון. זה די מיותר לפרט את כל האפשרויות והנושאים הבירוקרטים שיש להחליט עליהם כי כל מיזם שונה מהאחר וכך גם אופי השותפות בין אנשים. 

אבל כבר בשלב זה הדגיש ואומר שלא משנה כיצד תהיה בנויה השותפות או איפה תירשם, חייבים ומוכרחים לעשות הסכם בין השותפים. לא חייב להיות הסכם מייסדים אצל עורך דין אפילו בשלב ראשוני, רק הסכם הבנות ברור שמסביר את מהות המיזם, חלוקת אחריות ואחוזים במיזם וכמה שיותר מקרים ותגובות שאפשר לחשוב עליהם. תבינו, זה לא בהכרח נעשה ממקום של חוסר הסכמה ומריבות או חלילה תביעות ודווקא יותר ממקום פשוט שהדברים יהיו ברורים והצדדים יבינו למה הם נכנסים מנסיון אני אומר שזה דווקא מה שיכול למנוע את המריבות המיותרות וחוסר ההסכמות בדברים מהותיים.

טיפ אחרון?

הקמת מיזם עסקי צורכת הרבה מאד כסף וזמן שגם שווה לא מעט כסף ולכן בחירת שותפים הינה חלק מאד חשוב בהצלחה המיזם. אם כבר עומדים להשקיע כל כך הרבה משאבים ויש דילמות לגבי השותפים או חלוקת התפקידים או כיצד להגן על השותפות והצדדים שבה. מומלץ בחום להתייעץ עם יועץ אובייקטיבי שיכול להציג לכם דברים מנקודת מבט אחרת וכמובן לספק טיפים ועצות מהניסיון שלו שיעלו את סיכויי ההצלחה של המיזם ולא פחות חשוב, השותפות.

צריך עזרה לבנות ולפתח את העסק שלך?
אסטרטגיה, בניית תוכנית ופיתוח עסקי ופתרונות מימון ועוד המון שירותים נוספים השאר פרטים עכשיו לתאם פגישת יעוץ עסקי עם אורי

מאמרים אחרונים:

זכות לדירה

זכות לדירה

אולי אחת ההשקעות הכי פופולרית בישראל הינה רכישה של יחידת קרקע שבשאיפה תהפוך יום אחד לזכות לדירה. הרי זה חלום הדירה הוא הנפוץ ביותר ולכן

קרא עוד »