יזמות
גיוס המונים

גיוס המונים

גיוס המונים או מימון המונים, הינה שיטה שבה יזמים במיזם עסקי מנסים במקום לגייס הרבה כסף מכמות משקיעים בודדים, לגייס סכומי כסף קטנים אבל מהרבה אנשים. ישנם כיום הרבה פלטפורמות שנותנות במה ומאפשרות ליזמים לבצע את התהליך הגיוס. אך לא כל הנוצץ זהב, מדובר על תהליך מורכב אם סיכויי הצלחה נמוכים וזאת מכיוון שמדובר בהרבה מאד משתנים וחשוב להכיר את המרכיבים השונים בגיוס המונים שמעלים את סיכויי ההצלחה. אגב, גם גופים או אנשים פרטיים שמגייסים כסף לתרומות לעיתים רבות משתמשים בפלטפורמות של גיוס המונים להשיג את הכסף.

 גיוס משקיע למיזם עסקי ולא חשוב באיזה שלב, נחשב על פי רבים(כולל אני) לשלב הכי קשה בחייו של המיזם. ישנם משתנים רבים שמשפיעים על התהליך, הרעיון, שלב המיזם, התכנית כלכלית, תוכנית ומצגת עסקית, סוג המשקיע שאליו פונים ואולי הכי חשוב, האנשים עצמם שמובילים את המיזם. חשוב להבין שבגיוס המונים, המרכיבים האלה קיימים גם כן רק בתוספת של מרכיבים נוספים, פלטפורמת גיוס המונים שבה משתמשים, הקמת התשתית של הגיוס מבחינת התוכן במקרה של גיוס המונים השיווק מקבל חלק מרכזי בתהליך.

במרבית המקרים של גיוס המונים שהצליחו הושקע כסף לא מעט כסף בשיווק על מנת לעלות את החשיפה ליותר משקיעים פוטנציאליים. זה קצת ביצה והתרנגולת כי הרי צריך כסף בשביל לשווק ומשווקים בשביל להשיג כסף אבל כמו בכל פעולה עסקית, ההוצאה צריכה להיות מחושבת ומשתלמת ושבסוף ההכנסה אכן לתעלה משמעותית עליה.

קיימות היום הרבה מאד פלטפורמות לגיוס המונים בארץ ובחו”ל וישנם אפילו פלטפורמות שמאפשרות לקחת הלוואה באמצעות גיוס המונים כאשר הרווח או התשואה של המשקיעים בפלטפורמה מגיע מהריביות על ההלוואה בדיוק כמו שבנק או חברת אשראי פועלת.

המהלך להתקדם לגיוס המונים והתהליך עצמו הינו יחסית פשוט ומיד אסביר אותו אך חשוב להבין שהחלק החשוב ביותר הינו לקבל את ההחלטה האסטרטגית האם לבחור בכלל במסלול זה. אמנם גיוס המונים או מימון המונים הינו כלי מצויין להשגת השקעה ומאפשר ליזמים ומיזמים עסקיים להצליח לפרוץ דרך בהשגת משקיעים ואפילו על הדרך לקבל קהל לקוחות וחשיפה כי הרי כפי שהוסבר מושקע כסף בשיווק ומי שמשקיע בסבירות גבוהה יהיה גם לקוח ואפילו שגריר של המוצר או השירות אך מצד שני, ישנם חסרונות בגיוס המונים, הבולט מביניהם הוא שבעצם צריך לחשוף המון מידע ופרטים על המוצר או השירותים של המיזם ובחלק מהמקרים זה יכול לפגוע מסיבות של תחרות למשל. במקרה הטוב יזם אחר עם שאיפות מעתיק את הקונספט ואפילו משפר אותו, במקרה הרע חברה גדולה שכבר יש לה נוכחות בשוק, מחליטה להעתיק את הרעיון.

ישנם חסרונות נוספים כמו למשל עמלת התיווך אותה צריך לשלם פלטפורמות גיוס המונים השונות שיכולה להגיע אפילו ל-7% מהסכום שגויס ובחלק מהמקרים הרבה יותר. אני אישית מסכים אם חסרון נוסף אבל יש כאלה שטוענים שזה מוזיל את תדמית החברה אבל זה מגוחך כי אם הצליחו לגייס את ההשקעה בגיוס המונים אז הפוך, התדמית של החברה מתחזק ויש הוכחה שציבור מסוים מאמין במוצר, באנשים ובמיזם העסקי וזאת נקודת התחלה מדהימה.

נחזור לאיך השיטה של גיוס המונים עובדת. התהליך עצמו פשוט, לאחר שהחליטו על גיוס המונים כשיטה לגיוס משקיעים, צריכים היזמים בעצם לבחור מבין מספר פלטפורמות אשר מציעות את השירות הנ”ל. שימו לב שחשוב לשים לב לאופי סגנון משקיעים ומיזמים בפלטפורמות השונות וצריך לקחת בחשבון את הרלוונטיות למיזם הספציפי שרוצים לקדם ביחס לפלטפורמה. היזמים נדרשים להגדיר את סכום הגיוס וזה יכול להיות במודל של ‘הכל או כלום’ שבעצם אומר שאם הצליחו לגייס אז הכסף מגיע אליהם (בניכוי דמי תיווך ועמלות של הפלטפורמה) ואם לא הצליחו הכסף חוזר למשקיעים או במודל יותר גמיש של פלטפורמות גיוס המונים אחרות המאפשרות לקבל את הסכום שגיוס בלי קשר לעמידה ביעד. בנוסף עליהם לבחור את המדרגות של סכומי ההשקעה ומה המינימום, תאריך התחלה ותאריך סיום לגיוס.

לאחר מכן מתחילים לבנות את הקמפיין עצמו בפלטפורמה שבו בעצם מציגים את המוצר או השירותים. כמה שהשלב יותר מתקדם בחברה כך הסיכוי להצלחה הגיוס עולה כי אם יש כבר אבטיפוס עובד שמראה שאכן המיזם מתקדם ומראה התכנות זה סיפור אחר לגמרי מרק רעיון. לאבטיפוס יש גם יתרון בגיוס המונים כי המשקיעים רואים את המוצר ויכולים למשל להשקיע כחלק מרכישת המוצר. נהוג, מומלץ ואפילו חובה אגיד כבר בשלב זה להכין סרטון מעניין ומושך לגבי המוצר, המודל העסקי והצורך בהשקעה לשלבים הבאים כדי למשוך משקיעים נוספים. זכרו המשקיע הממוצע בגיוס המונים לא אוהב לקרוא יותר מידי ומעדיף פשוט לצפות בסרטון הסבר פשוט.

אוקי אז יש קמפיין מוכן לקלוט משקיעים? עכשיו החלק הבאמת מורכב, צריך לשווק וליצור באזז סביב החברה והגיוס. באיזה אפיקים לשווק ומהי אסטרטגיית שיווק טובה זו כבר שאלה מאד מורכבת כי היא יש כל כך הרבה אופציות טובות ממדיות חברתיות, כתבות תוכן וערוצי תקשורת ועוד. כדי לענות על השאלה הזאת צריך להבין את אופי המוצר ובאיזו צורה יחשפו משקיעים פוטנציאלים ורלוונטי הכי טוב וכמו בצורה יעילה מבחינת ההוצאות.

מבחינה משפטית חברות ופלטפורמות שפועלות בתחום הגיוס המונים פועלים תחת חוקים ורגולציה והמצב משתנה בין מדינה למדינה. 

“בחודש דצמבר 2017, נכנסו לתוקפן תקנות ניירות ערך (הצעת ניירות ערך באמצעות רכז הצעה) התשע”ז – 2017, “תקנות רכז הצעה”, המסדירות את פעילותן של פלטפורמות למימון המונים מבוסס הון או חוב בישראל / פלטפורמות להשקעות ההמונים”.

לסיכום, גיוס משקיעים באמצעות גיוס המונים יכולה להיות דרך נהדרת לגייס כסף למיזם או פרויקט בשלבי גיוס שונים. חשוב לזכור בעיקר את החסרונות והיתרונות שצויינו לפני שמחליטים להתקדם במסלול גיוס זה ואם כבר מחליטים להתקדם אז להבין שהכוח האמיתי שיקבע את סיכויי ההצלחה בגיוס המונים הינו השיווק שהושקע בו ורמת החשיפה למשקיעים פוטנציאלים ולכן זהו שלב שצריך להתייחס אליו כאל המהותי ביותר.

גיוס המונים או מימון המונים, הינה שיטה שבה יזמים במיזם עסקי מנסים במקום לגייס הרבה כסף מכמות משקיעים בודדים, לגייס סכומי כסף קטנים אבל מהרבה אנשים. ישנם כיום הרבה פלטפורמות שנותנות במה ומאפשרות ליזמים לבצע את התהליך הגיוס

גיוס המונים או מימון המונים הינו כלי מצויין להשגת השקעה ומאפשר ליזמים ומיזמים עסקיים להצליח לפרוץ דרך בהשגת משקיעים ומי שמשקיע בסבירות גבוהה יהיה גם לקוח ואפילו שגריר של המוצר או השירות.

החסרונות בגיוס המונים, הבולט מביניהם הוא שבעצם צריך לחשוף המון מידע ופרטים על המוצר או השירותים של המיזם ובחלק מהמקרים זה יכול לפגוע מסיבות של תחרות למשל. במקרה הטוב יזם אחר עם שאיפות מעתיק את הקונספט ואפילו משפר אותו, במקרה הרע חברה גדולה שכבר יש לה נוכחות בשוק, מחליטה להעתיק את הרעיון.

התהליך עצמו פשוט, לאחר שהחליטו על גיוס המונים כשיטה לגיוס משקיעים, צריכים היזמים בעצם לבחור מבין מספר פלטפורמות אשר מציעות את השירות הנ”ל. עליהם לבחור את סכום יעד הגיוס ובנוסף עליהם לבחור את המדרגות של סכומי ההשקעה ומה המינימום, תאריך התחלה ותאריך סיום לגיוס. לאחר מכן מתחילים לבנות את הקמפיין עצמו בפלטפורמה שבו בעצם מציגים את המוצר או השירותים.

בכלליות צריך לשווק וליצור באזז סביב החברה והגיוס. באיזה אפיקים לשווק ומהי אסטרטגיית שיווק טובה זו כבר שאלה מאד מורכבת כי היא יש כל כך הרבה אופציות טובות ממדיות חברתיות, כתבות תוכן וערוצי תקשורת ועוד. כדי לענות על השאלה הזאת צריך להבין את אופי המוצר ובאיזו צורה יחשפו משקיעים פוטנציאלים ורלוונטי הכי טוב וכמו בצורה יעילה מבחינת ההוצאות.

מבחינה משפטית חברות ופלטפורמות שפועלות בתחום הגיוס המונים פועלים תחת חוקים ורגולציה והמצב משתנה בין מדינה למדינה. בחודש דצמבר 2017, נכנסו לתוקפן “תקנות רכז הצעה”, המסדירות את פעילותן של פלטפורמות למימון המונים מבוסס הון או חוב בישראל / פלטפורמות להשקעות ההמונים.תוכן עניינים

צריך עזרה בגיוס משקיעים ובניית אסטרטגיה?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם האפשרי!
מאמרים אחרונים:
זכות לדירה
זכות לדירה

אולי אחת ההשקעות הכי פופולרית בישראל הינה רכישה של יחידת קרקע שבשאיפה תהפוך יום אחד לזכות לדירה. הרי זה חלום הדירה הוא הנפוץ ביותר ולכן

קרא עוד »
מה קורה פה?

תוכן עניינים לפני שנה כולם רדפו אחרינו להשקעה, כיום אנו רודפים אחרי כל מי שלא משך את ההשקעה שלו. במאמר הקרוב נסקור את השנה האחרונה

קרא עוד »
היטל השבחה- כמה הוא באמת גבוה?

כידוע לכולם “היטל השבחה” הינו היטל שגובה הרשות המקומית בגין השבחת מקרקעין או נכס במעמד מימוש בפועל (במקרה של מכירה או בנייה/ קבלת היתר בנייה). 

קרא עוד »