מסחר נוסטרו

מסחר נוסטרו נשמע כמו פנטזיה של כל מי שחולם לסחור בשוק ההון על סכומים גדולים ובלי סיכון. בכל זאת מעטים האנשים שיודעים מזה בכלל מסחר נוסטרו ואלו חברות נוסטרו קיימות למשל בישראל.

 

מקור המילה נוסטרו הוא מלטינית ופירושה ‘שלנו’. משתמשים במונח נוסטרו דווקא בעולם הבנקאי אבל אם נשמור את ההסבר בעולם שוק ההון, אז מסחר נוסטרו הוא בפשטות סוחרים אשר סוחרים בניירות ערך, מניות, קריפטו ועוד מוצרים הנסחרים בבורסה והם עושים זאת על ידי ניהול כספים והשקעות במספר דרכים כמו ניהול תיקי השקעות, ניהול כספים של קופות גמל ופנסיה, כספים בנאמנות וחשבונות פרטיים.

בשנים האחרונות צומחה תופעה נוספת של מסחר נוסטרו. חברות פרטיות ובתי השקעות אשר מכשירות סוחרים על מנת לסחור בכספי החברה הפרטיים. אותן חברות ובתי השקעות מבינות את פוטנציאל הרווח הקיים בשוק ההום ולכן מחליטות לתת לכספים שלהם לעבוד. רוב החברות אשר מבצעות מסחר נוסטרו עובדות באותו מול הסוחרים שלהם. החברה מספקת את הכסף וכל הסיכון עליה ובתמורה, הסוחר מקבל אחוז מסוים מהרווחים שהוא מייצר. האחוז נע בדרך כלל מ-50% 50% ועד אפילו ל-70% לטובת הסוחר. 

הבעיה העיקרית לאותן חברות ובתי השקעות היא שהתחלופה אצל סוחרי נוסטרו היא לרוב מאד גדולה כי ברגע שסוחר נוסטרו מצליח לייצר הכנסה לאורך זמן, הוא מחליט לפרוש כנפיים ולצאת לדרך עצמאית ולכן החברות ובתי ההשקעות משקיעות הרבה כסף,הטבות ותגמולים כדי לשמר את סוחרי הנוסטרו הקיימים אך במקביל תמיד עובדים על גיוס והכשרה של סוחרי נוסטרו נוספים על מנת שיהיה גיבוי לתחלופה הגבוה.

לא כל הנוצץ זהב?

 חד משמעית במקרה של מסחר נוסטרו אשר עוסק במסחר בטווחים קצרים ואפילו יומיים, היכולת להרוויח ולהצליח היא לא פשוטה. החברות ובתי ההשקעות משקיעות הרבה משאבים מעבר להכשרה לסוחר כגון ליווי צמוד, חדר מסחר, טכנולוגיות מתקדמות והכל במטרה לאפשר לסוחר להצליח שכמובן מתפרש לחברות ובתי ההשקעות כרווח כספי ולכן יש פה מודל כלכלי שטוב לשני הצדדים ואף אחד לו נותן כסף בחינם. כמובן שבמידה וסוחר נוסטרו לא מצליח לייצר לחברה או בית ההשקעות רווח שיספק ויצדיק את ההכשרה והמשאבים, סביר להניח שהוא יפוטר.

אלו חברות נוסטרו יש בישראל?

להבדיל ממדינות רבות בעולם ובעיקר בארה”ב שם תפס מסחר הנוסטרו תאוצה יותר גדולה לפני מספר שנים, בישראל מסחר נוסטרו נחשב יחסית למאד חדש ורק מספר חברות בודדות, בין שתיים לשלוש עוסקות ממש בגיוס והכשרה של סוחרי נוסטרו ומאפשרו לסוחרים גישה לחשבונות מסחר עם כסף אמיתי על פי מודל נוסטרו קלאסי. ההשערה שנכון לשנת 2021 ישנם רק כמה מאות של סוחרו נוסטרו בלבד. 

לסיכום, אין ספק שאדם אשר מעוניין להיות סוחר בשוק ההון כדרך חיים וממש לעבוד בתחום ולהתפתח כסוחר בטווחים קצרים יעדיף לעשות זאת עם מינימום סיכון ולסחור על כספים של אחרים, לפחות עד לתקופה שבה ירגיש בטוח מספיק שהוא מסוגל לספק את הסחורה ולכן מסחר נוסטרו אכן יכול להיות המסלול המומלץ עבורו. אך כמו בכל תחום אשר רוצים להצליח, צריך להבין שמסחר נוסטרו אינו שונה, לא כולם מתאימים ויש לעבוד קשה על מנת להצליח ולקצור את הפירות שמסחר בשוק ההון יכול בפוטנציאל לייצר.

תוכן עניינים

רוצה להיות סוחר נוסטרו ולקבל הכשרה וחשבון מסחר ללא סיכון?

תוכן עניינים

השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:
השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »
השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »