מטבעות קריפטו

מטבעות דיגיטליים או בשמם הפופולארי יותר ‘מטבעות קריפטו’ הינם אמצעי תשלום אשר השימוש שלהם בשאיפה עתידית יהיה בדיוק כשל מטבעות רגילים כמו למשל הדולר, שקל ויורו. השוני המרכזי של מטבעות קריפטו הינו שהן נוצרו באמצעים טכנולוגים והערך שלהם לא נקבע על ידי גוף מרכזי כלשהו או מדינה, אלה על ידי רשת המשתמשים שלהם ובצורה של היצע וביקוש.

 

סרטון שיסביר לך כל מה שאתה צריך לדעת על קריפטו

קריפטו - תוכן עניינים וניווט מהיר

מקור השם מטבעות קריפטו

השם קריפטו מגיע מהמילה ”מוצפן”. הרעיון המרכזי שממנו נולד הרעיון של מטבעות קריפטו היה בעצם לקחת את הכוח מהמדינות והמערכת הבנקאית העולמית ולהחזיר אותה לאנשים אשר יוכלו לסחור ביניהם עם אמצעי תשלום זה ומבלי שהיה צורך לתת דין וחשבון למדינות. בשלב זה היכולת לממש מטבעות קריפטו למטבעות יותר קונבנציונלי כגון דולר או יורו אינו פשוט וזאת מכיוון שיש חשש להלבנת כספים ולכן הדרך היותר נפוצה היא לממש את הכסף במזומן באמצעות אדם אחר המעוניין לרכוש את המטבע. בנוסף, השימוש בפועל במטבעות קריפטו כאמצעי תשלום עבור מוצרים או שירותים הינו יחסית מצומצם מאד. 

מה אפשר לקנות עם מטבעות קריפטו?

בשלב זה המטבעות משמשים בעיקר לצרכי השקעה וכיום יש מספר גדול של מטבעות קריפטו פופולאריים שכמובן המוכר ביותר הוא הביטקויין. חברות רבות משתמשים בטכנולוגיות וממציאות מטבעות קריפטו חדשים. 

היתרון של מטבעות קריפטו

היתרון העיקרי של מטבעות קריפטו הוא גם החיסרון העיקרי והוא שעולם הקריפטו מתאפיין בחוסר רגולציה. מצד אחד באמת פחות בירוקרטיה ורגולציה הינם חלום עבור כל יזם ומשקיע וזה מאפשר חופש פעולה ללא צורך לתת דין וחשבון ולכן משקיעים רבים נמשכים לתחום אך במקביל, המדינות מבינות שגם עבריינים נמשכים לתחום הזה מתוך רצון להעלים מס או להלבין כספים. מסיבות אלה וחוסר הפיקוח כמובן, מדינות רבות רואות מטבעות קריפטו בצורה שלילית ומפחדות מההשפעות הרעות שיכולות להיות לכלכלה ולשווקים הפיננסים כתוצאה מהצמיחה שלו ולכן הן מקשות יותר ויותר את יכולות השימוש בו.

לדוגמא, במידה ותרצו לקבל חשבון הבנק הפרטי סכום של אלפי דולרים בודדים, כתוצאה ממכירה של מטבעות קריפטו למשל, רוב הסיכוי שתתקלו במחסומים רבים ומניעה לקבל את הכסף. ייתכן שההסברים לא יספקו את הבנקים והתהליך יהפוך להיות מורכב יותר.

מטבעות קריפטו מומלצים

מה דעתי האישית על מטבעות קריפטו? האם יש מטבעות קריפטו מומלצים?

ראשית, למרות המחסור ברגולציה המלצה על השקעה במטבעות קריפטו זה מבחינת האיסור בדיוק כמו האיסור על המלצה של מניות ולכן לא ניתן להמליץ על מטבע קריפטו כלשהו. הדעה האישית שלי שמטבעות קריפטו הם מעין תרמית פירמידה או פונזי. להשקיע במניות של חברה זה דומה להשקיע בנדל”ן, זה דבר אמיתי לכל דבר וניתן לנתח אם השווי הוגן או לא אבל עדיין מדובר בנכס שמייצר נתונים בצורה עצמאית, להבדיל כאשר משקיעים מטבעות קריפטו זה להשקיע במשהו שלא באמת קיים ושהסיבה היחידה שהוא נחשב לקיים והשווי שלו עולה הוא מעצם העובדה שאנשים הסכימו להשקיע בו, מעבר לך אין סיבה או דרך להסביר את הנכס. כמו כן, בגלל חוסר הפיקוח, אין גם הגנות, כלומר אין מה לעשות במידה מישהו יגנוב מטבעות קריפטו מאדם אחר כי זה לא כמו אשראי או כסף מזומן שדווח.

שערי מטבעות קריפטו 

הסיכון במטבעות קריפטו:

למרות סיכונים אלה, כמו בכל תרמית פירמידה, יש כאלה שעושים כסף וכך גם בתחום מטבעות קריפטו. כבר הוכח מעבר לכל ספק שאנשים עושים כסף והרבה מהשקעות נכונות בתחום הזה אך כמו בכל תחום ובמיוחד בעולם של מטבעות קריפטו כפי שהוסבר יש לא מעט סיכונים. הסיכון הגדול ביותר שאני צופה לו זה שייתכן שיום אחד הקונגרס האמריקאי יגיע למסקנה שהדולר נפגע כתוצאה מצמיחת מטבעות קריפטו ויחליט להטיל סנקציות על מי שמשתמש בו ואפילו על גופים שפועלים מול חברות אשר משתמשות בו. במידה והיום הזה יגיע, שווי המטבעות יצנח בצורה קיצונית. 

קניית מטבעות קריפטו – איך לקנות מטבעות קריפטו

כיום ישנם שני דרכים פופולריות לרכוש מטבעות קריפטו. הדרך הראשונה הינה כמובן לרכוש דרך אנשים בצורה ישירה ובעצם לתת להם כסף מזומן בדולרים או שקלים והם יעבירו מטבעות קריפטו ישירות אל הארנק הדיגיטלי. הדרך השנייה והיותר פשוטה נכון להיום הינה דרך האתר המוביל ביותר בתחום הנ”ל כרגע בעולם שהינו בינאנס. האתר פועל כמו ברוקר לכל דבר ומאפשר לרכוש ולמכור מטבעות ברגע כאשר הוא גובה כמובן אחוז מסוים באמצעות שער שווי מטבע יותר גבוהה מעט. היתרון הבולט ביותר של בינאנס זה באמת הנוחות והיכולת לפעול בצורה נוחה ללא מפגש עם בני אדם נוספים. 

מיסוי מטבעות קריפטו

כמו בכל השקעה בניירות ערך או עסק או נדל”ן גם על השקעות בתחום מטבעות קריפטו צריך לשלם מס רווחי הון בשיעור של 25% מסה”כ הרווחים אבל כפי שהוסבר, התחום עצמו מאד אפור ולכן מרבית האנשים לא מדווחים או על הרווחים שלהם וחשוב לציין שמדובר בהתנהלות לא חוקית. מבחינת מס הכנסה, פחות מעניין אותם כיצד התחום עובד או מהו הרגולציה הקיימת על תחום מטבעות קריפטו, מבחינת מס הכנסה מה שמעניין זה שאם יש רווח כלשהו צריך לשלם עליו ולכן חשוב להבין זאת. החשיפה העיקרית הינה כמובן שרוצים למשוך את מטבעות הקריפטו אל חשבון הבנק נגיד דרך בינאנס אפילו כמטבע רגיל של דולרים למשל. לקבל את אישור הבנק הינו פרוצדורה מורכבת בפני עצמי אבל צריך להבין שבאותו משקל רשויות המס רוצות את הנתח שלהם.

מטבעות קריפטו - שאלות ותשובות

מטבעות דיגיטליים או בשמם הפופולארי יותר ‘מטבעות קריפטו’ הינם אמצעי תשלום אשר השימוש שלהם בשאיפה עתידית יהיה בדיוק כשל מטבעות רגילים כמו למשל הדולר, שקל ויורו. השוני המרכזי של מטבעות קריפטו הינו שהן נוצרו באמצעים טכנולוגים והערך שלהם לא נקבע על ידי גוף מרכזי כלשהו או מדינה, אלה על ידי רשת המשתמשים שלהם ובצורה של היצע וביקוש.

ישנן שתי דרכים עיקריות, הדרך הראשונה הינה כמובן לרכוש דרך אנשים בצורה ישירה ובעצם לתת להם כסף מזומן בדולרים או שקלים והם יעבירו מטבעות קריפטו ישירות אל הארנק הדיגיטלי. הדרך השנייה והיותר פשוטה נכון להיום הינה דרך האתר המוביל ביותר בתחום הנ”ל כרגע בעולם שהינו בינאנס. האתר פועל כמו ברוקר לכל דבר ומאפשר לרכוש ולמכור מטבעות ברגע כאשר הוא גובה כמובן אחוז מסוים באמצעות שער שווי מטבע יותר גבוהה מעט. היתרון הבולט ביותר של בינאנס זה באמת הנוחות והיכולת לפעול בצורה נוחה ללא מפגש עם בני אדם נוספים.

מבחינה רגולציה אסור להמליץ בצורה פרטנית על מטבעות קריפטו מומלצים שכדי לרכוש. למרות זאת, הרשת מלאה בהמלצות והסברים לגבי כל מיני מטבעות קריפטו מומלצים ולכן תמיד אפשר לחקור ולנסות לגבש דעה על בסיס המידע הקיים ברשת. דרך רכישה למטבעות קריפטו מומלצים הינה נכון להיום הינה דרך בינאנס.

השם קריפטו מגיע מהמילה ”מוצפן”, הרעיון המרכזי שממנו נולד הרעיון  של מטבעות קריפטו היה בעצם לקחת את הכוח מהמדינות והמערכת הבנקאית העולמית ולהחזיר אותה לאנשים אשר יוכלו לסחור ביניהם עם אמצעי תשלום זה ומבלי שהיה צורך לתת דין וחשבון למדינות.

בשלב זה המטבעות משמשים בעיקר לצרכי השקעה וכיום יש מספר גדול של מטבעות קריפטו פופולאריים שכמובן המוכר ביותר הוא הביטקויין. חברות רבות משתמשים בטכנולוגיות וממציאות מטבעות קריפטו חדשים. 

רוצה להתחיל לרכוש ולהשקיע במטבעות דיגיטליים ולא יודע איך?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:

השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »