שוק ההון

מטבעות קריפטו

מטבעות קריפטו

מטבעות דיגיטליים או בשמם הפופולארי יותר ‘מטבעות קריפטו’ הינם אמצעי תשלום אשר השימוש שלהם בשאיפה עתידית יהיה בדיוק כשל מטבעות רגילים כמו למשל הדולר, שקל ויורו. השוני המרכזי של מטבעות קריפטו הינו שהן נוצרו באמצעים טכנולוגים והערך שלהם לא נקבע על ידי גוף מרכזי כלשהו או מדינה, אלה על ידי רשת המשתמשים שלהם ובצורה של היצע וביקוש.

 

השם קריפטו מגיע מהמילה ”מוצפן” הרעיון המרכזי שממנו נולד רעיון המטבעות קריפטו היה בעצם לקחת את הכוח מהמדינות והמערכת הבנקאית העולמית ולהחזיר אותה לאנשים אשר יוכלו לסחור ביניהם עם אמצעי תשלום זה ומבלי שהיה צורך לתת דין וחשבון למדינות. בשלב זה היכולת לממש מטבעות קריפטו למטבעות יותר קונבנציונלי כגון דולר או יורו אינו פשוט וזאת מכיוון שיש חשש להלבנת כספים ולכן הדרך היותר נפוצה היא לממש את הכסף במזומן באמצעות אדם אחר המעוניין לרכוש את המטבע. בנוסף, השימוש בפועל במטבעות קריפטו כאמצעי תשלום עבור מוצרים או שירותים הינו יחסית מצומצם מאד. 

בשלב זה המטבעות משמשים בעיקר לצרכי השקעה וכיום יש מספר גדול של מטבעות קריפטו פופולאריים שכמובן המוכר ביותר הוא הביטקויין. חברות רבות משתמשים בטכנולוגיות וממציאות מטבעות קריפטו חדשים.

היתרון העיקרי של מטבעות קריפטו הוא גם החיסרון העיקרי והוא שעולם הקריפטו מתאפיין בחוסר רגולציה. מצד אחד באמת פחות בירוקרטיה ורגולציה הינם חלום עבור כל יזם ומשקיע וזה מאפשר חופש פעולה ללא צורך לתת דין וחשבון ולכן משקיעים רבים נמשכים לתחום אך במקביל, המדינות מבינות שגם עבריינים נמשכים לתחום הזה מתוך רצון להעלים מס או להלבין כספים. מסיבות אלה וחוסר הפיקוח כמובן, מדינות רבות רואות מטבעות קריפטו בצורה שלילית ומפחדות מההשפעות הרעות שיכולות להיות לכלכלה ולשווקים הפיננסים כתוצאה מהצמיחה שלו ולכן הן מקשות יותר ויותר את יכולות השימוש בו.

לדוגמא, במידה ותרצו לקבל חשבון הבנק הפרטי סכום של אלפי דולרים בודדים, כתוצאה ממכירה של מטבעות קריפטו למשל, רוב הסיכוי שתתקלו במחסומים רבים ומניעה לקבל את הכסף. ייתכן שההסברים לא יספקו את הבנקים והתהליך יהפוך להיות מורכב יותר.

מה דעתי האישית על מטבעות קריפטו? האם יש מטבעות קריפטו מומלצים?

ראשית, למרות המחסור ברגולציה המלצה על השקעה במטבעות קריפטו זה מבחינת האיסור בדיוק כמו האיסור על המלצה של מניות ולכן לא ניתן להמליץ על מטבע קריפטו כלשהו. הדעה האישית שלי שמטבעות קריפטו הם מעין תרמית פירמידה או פונזי. להשקיע במניות של חברה זה דומה להשקיע בנדל”ן, זה דבר אמיתי לכל דבר וניתן לנתח אם השווי הוגן או לא אבל עדיין מדובר בנכס שמייצר נתונים בצורה עצמאית, להבדיל כאשר משקיעים מטבעות קריפטו זה להשקיע במשהו שלא באמת קיים ושהסיבה היחידה שהוא נחשב לקיים והשווי שלו עולה הוא מעצם העובדה שאנשים הסכימו להשקיע בו, מעבר לך אין סיבה או דרך להסביר את הנכס. כמו כן, בגלל חוסר הפיקוח, אין גם הגנות, כלומר אין מה לעשות במידה מישהו יגנוב מטבעות קריפטו מאדם אחר כי זה לא כמו אשראי או כסף מזומן שדווח.

למרות סיכונים אלה, כמו בכל תרמית פירמידה, יש כאלה שעושים כסף וכך גם בתחום מטבעות קריפטו. כבר הוכח מעבר לכל ספק שאנשים עושים כסף והרבה מהשקעות נכונות בתחום הזה אך כמו בכל תחום ובמיוחד בעולם של מטבעות קריפטו כפי שהוסבר יש לא מעט סיכונים. הסיכון הגדול ביותר שאני צופה לו זה שייתכן שיום אחד הקונגרס האמריקאי יגיע למסקנה שהדולר נפגע כתוצאה ממטבעות קריפטו ויחליט להטיל סנקציות על מי שמשתמש בו ואפילו על גופים שפועלים מול חברות שמשתמשות בו. במידה והיום הזה יגיע, שווי המטבעות יצנח בצורה קיצונית. 

 

רוצה להתחיל לרכוש ולהשקיע במטבעות דיגיטליים ולא יודע איך?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:

אסטרטגיות שוק ההון

אסטרטגיית השקעות בשוק ההון

תוכן עניינים איך להשקיע בשוק ההון בעצמך? לייצר תשואה טובה אבל סולידית? לפי מה לבחור מניות? מהי אסטרטגיית ההשקעות המומלצת להשקעות בשוק ההון?   אלו

קרא עוד »
קורס נדל״ן

לימודי נדל״ן של אורי קוסקאס

לימודי נדל״ן של אורי קוסקאס – קורס אונליין אנשים מתייעצים עם כל העולם לפני שקונים רכב אבל כשמדובר בהשקעה בנכס, לא. וזאת טעות שיכולה לעלות לכם

קרא עוד »

רוצה להתחיל לרכוש ולהשקיע במטבעות דיגיטליים ולא יודע איך?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך