שוק ההון

מדדים

מדדים

מדד הינו סוג נוסף של אסטרטגיה להשקעה בניירות ערך בשוק ההון. בדרך כלל, מדד מייצג או משקף מספר חברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך וישנם גם מדדים שפשוט מייצגים ענף או תחום מסוים. שיטת החישוב של גובה המדד יכולה להשתנות בין המדדים השונים אבל בעיקרון, החישוב בדרך כלל נעשה באמצעות שקלול של שווי החברות שהמדד מייצג. השוני בשיטת החישוב הוא שמדדים מסוימים נותנים לעיתים יותר משקל לחברות או ענף מסוים ואז השקלול לא נעשה בצורה שווה. 

 

ישנם מדדים פופולריים רבים כמו למשל מדד ה- S&P 500 שבעצם מייצג את 500 החברות המובילות בבורסה האמריקאית ובמגוון תחומים רחב כמו טכנולוגיה, מזון, ביגוד, רפואה פיננסי ועוד. המדד דינאמי ופולט החוצה חברות לא מוצלחות ומכניס חברות מצליחות חדשות וכך בעצם שואף להיות במגמה חיובית. ישנם קרנות להשקעה ותעודות סל שבעצם מנסות לחקות את המדדים ובעצם לייצג את העלייה והירידה שהמדד ואפשר פשוט להשקיע בהם. לדוגמא אני אישית משקיע במדד ה S&P-500 בקרן ההשתלמות שלי במסלול עוקב S&P 500.

בשוק ההון אני משקיע בתעודת סל שמייצגת גם כן את המדד והסימול שלה הוא SPY והיתרון בתעודות מסוג זה הן המחיר קנייה שלהם. כלומר, נניח ומנייה בודדת במדד כלשהו שווה 3,000 דולר וזה הרבה כסף לקנייה, אפשר לקנות תעודת סל שמחקה את המדד בשווי של 300 דולר וכשהמדד עולה ב-10% אז גם התעודת סל תעלה בכ-10%. יש עוד המון מדדים פופלריים כמו מדד דאו ג’ונס או בשוק הישראלי למשל מדד תל אביב 35 או מדד תל אביב 125  שמייצג את החברות הגדולות הישראליות במשק.

ישנם מספר יתרונות בהשקעה במדדים ותעודות סל והעיקרית היא שבעצם מפזרים את ההשקעה על פני מספר רב של חברות וסקטורים שונים וככה בעצם מורידים את הסיכון ואת ההשלכות של תופעות בינלאומיות שיכולות להשפיע ולפגוע בסקטור מסוים. לכן היתרון הוא בעצם שהסיכון נמוך יחסית ומדובר בהשקעה סולידית אבל עדיין התשואה יחסית טובה כי עדיין מדובר בהשקעה במניות של חברות בשוק תנודתי. יתרון נוסף הוא שלעיתים רבות משקיע מאד רוצה להשקיע בתחום או ענף מסוים אבל לא יודע באיזו חברה יכול פשוט להשקיע בתעודת סל עם מספר חברות בתחום פתרון. למשל אני ברמה האישית מאד רציתי להשקיע בתחום הקנאביס הרפואי אבל לא הכרתי חברות ספציפיות בתחום ולכן החלטתי פשוט להשקיע בתעודת סל בשם MJ שמייצגת מדד הבנוי על בסיס מספר חברות בתחום.

החסרונות הינם שברוב המדדים לא ניתן להנות מהדיבידנד שחלק מהחברות שנמצאות במדד מחלקות והחיסרון הנוסף היא התופעה של השקעה סולידית וזה שלמרות שחלק מהמניות יכולות לעלות בצורה תנודתית משמעותית יותר למעלה למשל, בצורה אינדיבידואלית, המדד עדיין ישמור על היציבות בגלל השקלול של כלל המניות בו ובעצם מתפספס פוטנציאל הרווח שקיים בהשקעה במניה מסוימת.

לסיכום, השקעה במדדים ותעודות סל הינה הפתרון המושלם למי שמאד רוצה להשקיע בשוק ההון ולהנות מפוטנציאל שקיים בשוק אבל עדיין לגדר את עצמו מבחינת סיכון ופיזור השקעה וגם להשקיע מבלי לחקור לעומק חברות וגרפים מסוימים. ההשקעה אומנם נחשבת סולידית אבל עדיין יכולה לייצר תשואה יפה ולספק משקיע.

מדד מייצג או משקף מספר חברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך וישנם גם מדדים שפשוט מייצגים ענף או תחום מסוים.

שיטת החישוב של גובה המדד יכולה להשתנות בין המדדים השונים אבל בעיקרון, החישוב בדרך כלל נעשה באמצעות שקלול של שווי החברות שהמדד מייצג. השוני בשיטת החישוב הוא שמדדים מסוימים נותנים לעיתים יותר משקל לחברות או ענף מסוים ואז השקלול לא נעשה בצורה שווה

ישנם מדדים פופולריים רבים כמו למשל מדד ה- S&P 500 שבעצם מייצג את 500 החברות המובילות בבורסה האמריקאית. יש עוד המון מדדים פופלריים כמו מדד דאו ג’ונס או בשוק הישראלי למשל מדד תל אביב 35 או מדד תל אביב 125  שמייצג את החברות הגדולות הישראליות במשק.

ישנם מספר יתרונות בהשקעה במדדים ותעודות סל והעיקרית היא שבעצם מפזרים את ההשקעה על פני מספר רב של חברות וסקטורים שונים וככה בעצם מורידים את הסיכון.  יתרון נוסף הוא שלעיתים רבות משקיע מאד רוצה להשקיע בתחום או ענף מסוים אבל לא יודע באיזו חברה יכול פשוט להשקיע בתעודת סל עם מספר חברות בתחום פתרון.החסרונות הינם שברוב המדדים לא ניתן להנות מהדיבידנד שחלק מהחברות שנמצאות במדד מחלקות והחיסרון הנוסף היא התופעה של השקעה סולידית וזה שלמרות שחלק מהמניות יכולות לעלות בצורה תנודתית.

תן לי לעזור לך למצוא ברוקר עם דמי ניהול נמוכים, תשואה גבוהה ושירות אישי וטוב

השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:

השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »