ייעוץ

ייעוץ השקעות

ייעוץ השקעות

ייעוץ השקעות על ידי יועץ השקעות נעשה במדינת ישראל אך ורק על ידי אדם בעל רישיון ותעודה של יועץ השקעות מטעם הרשות לניירות ערך. 

הרעיון שעומד מאחורי יועץ השקעות הינו שכל אדם יוכל לקבל יעוץ ועזרה במידה וירצה להשקיע בשוק ההון בעצמו אבל לא יודע באלו מניות או מדדים כדי להשקיע, מהן רמות הסיכון השונות, התשואה הפוטנציאלית ומהן האלטרנטיבות. יועץ השקעות טוב ידע ללמוד את צרכיו ויכולתיו הכלכליות של הלקוח ולהתאים לו מסלול השקעות האישי המתאים ביותר. אולי החלק החשוב ביותר בתפקידו של יועץ השקעות הינו שהוא צריך להיות אובייקטיבי ונטול אינטרסים. כלומר הוא לא ירוויח כסף מהפעולה שתעשו מגוף כלשהו והיעוץ השקעות שלו יהיה מונע מטובת הלקוח בלבד.

רוב יועצי ההשקעות בישראל נמצאים בבנקים ובבתי ההשקעות ולכן יש כאן סתירה במהות התפקיד, הרי יועץ השקעות בבנק למשל אולי פועל על פי טובת הלקוח בתאוריה אך במקביל הגוף ממנו הוא מקבל שכר, הבנק, אכן מרוויח מכל פעולה שהלקוח מבצע ולכן קשה להגיד שאין לאותו יועץ השקעות אנטרסים.

לכן ההמלצה למי שמחפש יעוץ השקעות הינה לחפש דווקא יועצים שעושים זאת בצורה פרטית וזאת מכמה סיבות. הסיבה הראשונה היא כפי שכבר הוסבר שאותו יועץ באמת אובייקטיבי וטובת הלקוח היא העומדת בראש סדר העדיפות שלו, במיוחד שמדובר בתחום היועץ השקעות שמאד קל למדוד את ההצלחה באמצעות הרווחים שנעשים בעקבות ההמלצות. הסיבה השנייה הינה שיועצי השקעות בבנקים או בבתי השקעות לרוב עמוסים בלקוחות ולכן היחס שמקבלים מהם הינו במילים יפות, פחות אישי וחם. כמובן שבגלל שהם יקבלו את המשכורת שלהם מאותו גוף בסוף החודש לא משנה מה, לא באמת מניעה אותם לפעול עם מוטיבציה.

סיבה שלישית, יועץ השקעות טוב ידע להמליץ על הגוף הפיננסי/ בית ההשקעות עם העמלות על סה”כ הפעולות והתיק. לעיתים רבות בעשרות אחוזים.

חשוב להבהיר! יועץ השקעות הוא אינו משווק השקעות או מנהל תיקי השקעות וההבדלים ביניהם מהותיים מבחינת העבודה מולם ומבחינת התעודות שלהם. מנהל תיקי השקעות בפועל יכול לבצע את הפעולות מתוך התיק השקעות שלך וללא אישור מקדים ומשווק השקעות מאד דומה ליועץ השקעות רק שהוא אינו אובייקטיבי והוא מייעץ על השקעות ומוצרים פיננסים של הגוף או המוסד הפיננסי שבו הוא עובד בדרך כלל ואין כל קשר לאיכות ההשקעה.

איך התהליך עובד?

ראשית דווקא חשוב להתחיל בצד של הלקוח, זאת האחריות שלו לעשות שיעורי בית ולהבין מיהו אותו יועץ השקעות שממנו הוא רוצה לקבל יעוץ. האם יש לו רישיון בתוקף? האם יש לו פוליסות ביטוח והון עצמי הנדרש בחוק? האם קיים לו ניגודי אינטרסים כלשהם עם גופים פיננסים? האם הוא עצמו סוחר ומשקיע ומהי התשואה שהוא מצליח לייצר לתיק שלו?

במידה וכל התשובות מספקות את הלקוח. השלב הבא יהיה לחתום על מסמכי הסכמה לקבלת ייעוץ השקעות כי זהו שלב הכרחי ובלעדיו אסור ליועץ ההשקעות להמליץ על שום פעולה בשוק ההון ובכלל. לאחר החתימה, יש לבצע את פגישות הייעוץ הראשונות ולהכיר את הלקוח כפי שנאמר ולפי זה לבנות תוכנית אסטרטגית והמלצות לפי רמות סיכון ורווח שונות וכיצד להשקיע על בסיס זה בצורה הטובה ביותר לפי דעתו של אותו יועץ ההשקעות.

מחפש יועץ השקעות?

הבנת צרכים, ניהול וניתוח סיכונים, מסלולי השקעה מותאמים ושירותים נוספים. השאר פרטים ונציג יחזור אליך

מאמרים אחרונים:

השקעות נדלן בפורטוגל –הדבר הבא?

אולי המדינה הכי פופולרית להשקעות בשנים האחרונות היא פורטוגל היא פנינת שהפכה למוקד עלייה לרגל עבור משקיעי נדלן ישראלים והאמת של אזרחי מדינות נוספות רבות.

קרא עוד »

השקעות נדלן בפורטוגל

מי שמכיר אותי ועוקב אחר הפעילות שלי והתכנים שאני מעלה, יודע שברמה האישית אני מאד מאמין בהשקעות נדל”ן בישראל ומבחינתי מדובר בעדיפות עליונה מבחינת סדר

קרא עוד »